Manga

Black Paradox Manga Tanıtımı ve İncelemesi

BLACK PARADOX

Öncelikle herkese selamlar, evlerinde yeni yılı animeyle kutlayan anime aşıkları sizler de hoş geldiniz! Uzun bir aradan sonra sitede inceleme ve tanıtım yapmadığımı fark ettim o yüzden bu gün sizlere black paradox mangasını getirdim.

Belki de birçoğumuzun bildiği ve korku mangaları konusunda bir numara olan Junji Ito‘nun mangalarından biri olan black paradox mangası, her ne kadar az bilinen bir seri olsa da uzumaki mangasından sonra benim en sevdiğim mangadır. Eğer hazırsanız bu mangaya bir göz atalım…

Kategori: Manga
Orijinal İsmi: ブラックパラドクス
Anime Türü: Dram, Korku, Psikoloji ve Süper Güç

2009 yılından yılında yayımlanmaya başlayan mangamız, 8 bölümden oluşan çerez ve etkileyici bir konuya sahiptir.
Manganın içeriğine baktığımız zaman yaş sınırlaması olarak +18, fakat abartı olsa da biz yine de riske girmeyelim.

Korku temasındaki mangalarıyla adından çok söz ettiğimiz yazar Junji Ito tarafından ortaya konulmuş kısa ve öz bir seridir. (Kendisinini Gyo, Uzumaki, Ghost Heights Kanri Kumiai… gibi serilerden de tanıyoruz.)
Son olarak da black paradox mangasının Mal puanı: 7,27

Şimdi gel gelelim bu serinin konusuna…

Manganın Konusu

Hikayemiz hızlı bir giriş yaparak, internet üzerinden tanışmış bu dört kişinin kendilerine özgü bazı nedenlerden dolayı ölmek istemelerini konu alıyor.

İnternetteki takma isimlerini kullanan bu grubumuz uzun bir süre düşündükten sonra toplu bir şekilde intihar etmeyi seçerler. (Aslında bu toplu intihar etme şekli Japonya’da sık rastlanılır.). İntihar etmek için huzur dolu ve sessiz bir ormanlık alana doğru yola çıkan bu dörtlü yolda giderken hepsi kısaca neden ölmek istediklerinden bahsederler:

Ekibimizin siyah saçlı güzeli Marusou ile başlayalım; kendisi hakkında gördüğü gelecek hikayeleri ve fallar yüzünden büyük bir korku yaşamaktadır ve bunlar gerçekleşmeden önce ölmek ister. Diğer bir güzelimiz olan sarışın Barachii ise doğduğundan beri onunla birlikte olan ve yüzünün yarısı kaplayan iğrenç bir doğum lekesi yüzünden hayatına son vermek ister.

Ekibin erkek üyelerine baktığımız zaman ise; Taburou, zengin ve yakışıklı bir adamdır. Fakat günün birinden kendisine tıpatıp benzeyen kopyası ile karşılaştığında ona kötü bir ölümün yaklaştığını hisseder (Bu olay da Japonya’da bir efsanedir.). Ve bu yüzden de erkenden ölmek ister. Ekibin son üyesi ise gizli deneyler yapan bir bilim grubunun içinde yer alan mühendis Piitan‘dır. Grup dünyanın ilk insansı robotunu yapmışlardır. Ama bu robot tıpatıp Piitandan esin alınmıştır-her şeyi ile- . Zaman ilerler ve robot çok ilgi görür. Piitan bundan hoşnut duymaz ve kendisinini öldürmek ister.

Arabayla intihar edecekleri ormanlık alana geldiklerinde bir şeyler tuhaftır. Çünkü, Piitandan tuhaf robot sesleri yükselirken Barachii‘nin aynada yansıması gözükmez…

Potansiyeli Harcanan Bir Seri!

Her ne kadar konusuna baktığımız zaman karakterler üzerinden ilerlenen bir seri gibi gözükse de aslında öyle değildir. Her biri birbirinden uzak bu dört karakterimizin ortak bir özelliği vardır. Ve yaşadıkları gizem dolu olay sonucu bu ortaklıkları ortaya çıkar.
Şahsen serinin konusu ve karakterleriyle bence harika bir seinen animesi olacak potansiyele sahip olsa da burada yazarımız, internette gördüğümüz kısa ve size merak uyandıran bir korku filmi gibi göstermek istemiş. Her ne kadar bunu yapmasında ona saygı duysam da (sonuçta adam manganın yazarı.) ama ben seri için daha iyi olay örgüsü isterdim.

Fakat gerici teması ve klasik Junji tuhaflığı ile seri bence okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Konuşa Balonlarında: “Hadi acele edelim ve ölelim.” ve “Hadi birlikte ölelim.”

Hikaye Tuhaf ve Karakterler İlginç?

Olayların tuhaflığı sizleri seriye birden bağlasa da hikaye tam bir şekilde bir başlangıcı veya bitişi yok. Sanki hikaye çoktan başlamış fakat biz olayların ortasında geliyormuşuz ve sonunda da erken gidiyormuşuz gibi gösteriliyor. Manga sanki başka bir büyük manganın ön fragmanı gibi duruyor.
Karakter tasarımları konusunda çok bir yenilik görmüyoruz aslında. Junji‘nin her serisinde gördüğümüz siyah saçlı kız ve erkek betimlerini burada da görmek mümkün. Ama bu da artık biraz daha klasikleşmiş ve kendine özgü bir hal almıştır.

Geldik son kısma… Ben şahsen sonu beğenmedim çünkü daha öncesinde de belirttiğim gibi son bir son gibi değil aslında. Manganın hikayesi ortasında bitiyor ve gerisi seyircinin hayal gücüne bırakılıyor. Karakterlerin aslında neden bu kadar birbirlerine yakın olduğunu öğreneceğimiz sırada birden böyle bir sonun gelmesi ve karakterlerin seçtiği kararla birlikte büyük bir boşlukta kalıyorsunuz.

Ama kısa ve sizi hikayesi ile etkileyecek bir manga arıyor veya korku mangalarına başlamak istiyorsanız bence bu black paradox mangası tam sizlik!..

Bugünlük de bir manga tanıtımın sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok manga tanıtımına ulaşmak için BURAYA veya kullandığım kaynağa ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Bir cevap yazın