Switched1 - birisi bedeninizi çalsaydı: netflix switched dizisi tanıtım - figurex dizi

Merhaba arkadaşlar umarım iyisinizdir. Çift Anadal öğrencisi olmama ve üniversitemin hız kesmeden, gümbür gümbür devam ediyor olmasına rağmen kendimi yeni animeler, diziler izlemekten alıkoyamıyorum. Bu yazımda da tamamen şans eseri karşıma çıkan ve oldukça ilginç konusu olan bir dizi tanıtacağım. Dilerseniz vakit kaybetmeden Netflix Switched Dizisi Tanıtım yazısına geçelim.


Switched2 - birisi bedeninizi çalsaydı: netflix switched dizisi tanıtım - figurex dizi

Tür: Fantastik, Okul, Gençlik         Bölüm sayısı: 6

Bölüm süresi: 45 dk                  IMDb: 7.2

Çıkış Tarihi: 1 Ağustos 2018    Sezon Sayısı: 1

Konusu:

Bir efsaneye göre kanlı dolunay zamanında beden değiştirmek istediğiniz insanın gözleri önünde intihar etmenizi gerektirecek ritüeli ugularsanız, bedenleriniz sonsuza kadar yer değiştirirmiş. Umine Zenko dış görünüşü nedeniyle sosyal yaşamında ciddi problemlerle karşı karşıya kalan hayatından mutsuz bir lise öğrencisidir. Ayumi ise gerek dış görünüşü gerek arkadaşlık ilişkileri bakımından oldukça özenilecek konumda olan bir öğrencidir.

İkili aynı okul ve aynı sınıfı paylaşırken Umine’nin gerçekleştirdiği ritüel sonucunda beden değişimi yaşayacak, ruhları birbirlerinin bedenlerine geçerek yer değiştirecektir.


Switched3 - birisi bedeninizi çalsaydı: netflix switched dizisi tanıtım - figurex dizi


Tatlı dilli ve arkadaş canlısı olmak toplum tarafından kabul görmeye yeter mi ? Hangi bedende olursam olayım , şu anki konumuma gelebilirim diyebilir misiniz? 4 kişilik arkadaş grubu, Umine’nin uyguladığı lanetli ritüeli bozmaya çalışırken bu soruların cevaplarıyla da yüzleşiyor.

Switched Dizisi,  Kawabata tarafından oluşturulan 2014–15 yıllarında yayımlanan manga serisi Sora wo Kakeru Yodaka’dan esinlenilmiş olup, Hiroaki Matsuyama yönetmenliğinde çekilmiştir.


Switched5 - birisi bedeninizi çalsaydı: netflix switched dizisi tanıtım - figurex dizi


Benim Düşüncelerim:

Dış görünüş gerçekten bir çok insanın söylediği gibi önemsiz bir detay mı , yoksa bu durum insanların kendilerine bile itiraf edemedikleri, içten içe kabullenemedikleri koca bir yalan mı ?  Netflix Switched Dizisini  izlerken sürekli bu durumu sorguluyorsunuz.

 Ayumi karakterini canlandıran Kaya Kiyohara’nın çok doğal bir oyunculuk çıkardığını söyleyemeyeceğim. Özellikle beden değiştirme sahnelerinde Umine’yi canlandırırken bu durumu daha yoğun hissedebilirsiniz. Fakat bu durum asıl Umine rolünde olan Miu Tomita ve Kaga rolünde yer alan Daiki Shigeoka için hiç geçerli değil. İkiliyi izlerken izlediğim şeyin bir fantastik dizi olduğunu bile unuttum. 

Genel olarak  gerek süre bakımından,  gerek konu bakımından sürükleyici ve bıktırmayan, tadında bırakan bir diziydi. Fakat olay örgüsünün düğüm kısmı dizinin büyük çoğunluğunu kaplarken çözüm kısmı çok kısa bir zamana bırakılmış. Böylelikle yeterince değinilemeyen, havada kalmış bir kaç konu ortaya çıkmış. 

İkinci olumsuz eleştirim ise mangadaki çizimler birebir senaryoya, dolayısıyla karakterlerin hareketlerine yansıtılmaya çalışılmış. İzlediğimiz şey anime değil de insanların yer aldığı bir dizi yapımı olduğu için bu durum bazı sahnelerde aşırı abartı, ani hareketlerle birden yükselen ruh halleriyle kendisini gösteriyor. Efsane anime serisi Bleach’in filmini izlerken de bu durumu çok yoğun hissetmiş ve küçük bir araştırmayla benim gibi çoğu insanının bu durumdan rahatsız olduğunu öğrenmiştim.

Özetle sırf konusu için bile izlenebilecek Japon dizileri arasında, benim puanım da 7/10. Manga ve animelerden uyarlanan yapımların konu bakımından çok sağlam olup alışılmışın dışında bir izleme zevki sundukları doğru. Umarım gerçek hayata uyarlanırken biraz daha özenilerek bu doğallık probleminin de önüne geçilir.


Switched4 - birisi bedeninizi çalsaydı: netflix switched dizisi tanıtım - figurex dizi


Umarım  Netflix Switched Dizisi Tanıtım yazısını beğenmişsinizdir.                Kimsenin dış görünüşü nedeniyle zorbalığa uğramadığı o mükemmel dünya düzenine ulaşmak dileğiyle…

Diğer yazılarıma bu adresten ulaşabilirsiniz.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın