Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? İyi misiniz? Bende iyiyim. Bu seferki Bir Kitap Bir Anime yazım için oldukça güzel bir ikili seçtim. Doktor Moreau’nun Adası ve Jujutsu Kaisen. Hazırsanız başlayalım.


Bir Kitap Bir Anime – 13


H. G. Wells

Doktor Moreau’nun Adası


Dfq9bh9waaa4cqr - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel

Yayınevi: Türkiye İş Bankası

Sayfa Sayısı: 176

Konusu: Bir deniz kazasından kurtulan Edward Prendick, mahsur kaldığı adada garip yaratıklar ve karanlık sırlarla karşılaşır. Bu ada, insanı ve yazgısını kollayacak bir Tanrı’nın bulunmadığı, bütünüyle ahlaktan yoksun bir evrenin mikrokozmosudur adeta.


Benim düşüncem…


Hikaye konusundada yazdığı gibi Doktor Moreau’nun etrafında değil Edward Prendick adlı bir adamın etrafında geçiyor. Kendini ne olduğunu anlamadan Doktor Moreau’nun Adası‘nda bulan Prendick kendini birden hayvan mı insan mı belli olmayan yaratıklarla iç içe buluyor. 

Kitapta adı geçen Doktor Moreau’da gözüküyor tabiki. Gerçekten de o kişi var. Yuvarlak hesap 200 sayfa olan bir kitap için oldukça güzel ve sürükleyici bir hikaye. Prendick’in adaya gelişi, ada sakinleriyle tanışması vb. farklı bir sürü şey var. Lakin kesin olarak emin olduğum tek bir şey var. Oda Doktor Moreau’nun dahi ama korkutucu bir adam olduğu. 


9686 - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel


Adada gördüğümüz “insanlar!” da oldukça tuhaflardı. Rahatsız edici derecede bir tuhaflık ama. Bazı sahnelerde tüylerim diken diken olmadı değil. Yazar rahatsız edici gerilimi oldukça güzel vermiş. 

Kitap kısa zaten spoiler vermeden yazmakta amma zor. Kitabın 1996 yılında bir filmi de çıkmıştır. Tabi bu ilk ve son uyarlanışı değil. 1896 yılında yayınlanan kitabın (evet baya eski) daha önceden pek çok kez beyaz perdeye uyarlanmış. 


- bir kitap bir anime - 13 - figurex genel


Üstelik yakın zamanda kitabın dizisinin de çıkacağı haberleri yayınlanmaya başladı. Dizinin senaristliğini Thor, X-Men First Class gibi filmlerin senaristiliğini yapmış olan Zack Stentz yapacak. İzlemeye cesaret edebilir miyim emin değilim ama gene de merakla bekliyorum. 

Dizinin adı Moreau olacak. Tabi isim değişiyorsa konu da değişecek otomatikman. Kitaba ne kadar sadık kalırlar bilmiyorum. Ama bana pek kitaba sadık kalacaklarmış gibi gelmiyor. Çünkü kitapta kadın yok denecek kadarın bile çok çok altında olduğu için dizide dahi bilim adamını Jessica Moreau olarak göstermeleri bana biraz ilginç geldi. Dizi hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz. 


The island of dr. Moreau filmloverss - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel


Kitabın Sonu

Kitabın finalide oldukça güzeldi. Sadece sanki biraz hızlı olmuş gibi geldi. Az bir şey daha uzatılabilirdi. Ama onun dışında kitap gerçekten harika. 1896 yılında çıkmış bir kitabın sanki şimdiki zamanda geçiyormuş gibi anlatılmasına bayıldım. Burası için araştırana kadar kitabın bu kadar eski olduğunu bilmiyordum. Yazar bunu hiç belli etmedi. En azından ben fark etmedim. 

Şunu söyleyebilirim ki Doktor Moreau’nun Adası sizi içine çekiyor ve bırakmıyor. Prendick’in gördüklerini anlatış şekli sanki bir kitap değil bir seyir defteri okuyormuş gibi hissettiriyor. Benim puanım kitaba 10 üzerinden 10. Harika bir kitaptı. Bence herkes okumalı. 

Kitap kısmını da bitirdiğimize göre sır geldi anime kısmına. Hazır mısınız?


50bf19 26dc7a3458e54ed49a2907385776c24amv2 1 - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel
Bir Kitap Bir Anime - 13 11

Jujutsu Kaisen – MAL: 8,79


Jujutsu kaisen - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel

Tür: Aksiyon – Doğaüstü Güçler – Okul – Şeytanlar – Shounen

Bölüm Sayısı: 24

Konusu: Itadori Yuuji fiziksel gücü oldukça fazla olan sıradan(!) bir lise öğrencisidir. Bir akşam kulüp arkadaşlarından biri lanetli bir objenin mührünü kırınca lanetli yaratıklar tarafından saldırıya uğrar. Onu kurtarmaya çalışırken ise Ryomen Sukuna adlı eski bir büyücünün parmağını yer. Bu sayede Ryomen Sukuna’nın lanetini de kendi vücuduna almış olur. Onu kurtaran Gojo Satoru Yuuji’ye içindeki gücü kullanmayı öğrenmesi için Jujutsu High’e kaydettirir.


 

Benim düşüncem…


Bence anime abartıldığı kadar değildi. İnstagrama ve facebooka her girdiğimde insanların öve öve bitiremediği herkesin mükemmel dediği anime bende normal bir anime etkisi bıraktı. 

Kötü demiyorum oldukça iyi bir anime. Sadece abartıldığı kadar olmadığını düşünüyorum. Hikaye bakımından oldukça ilginç. Bir liseli parmak yiyerek lanetlerin dünyasına adım atıyor. Tipik Shounen aslında. 

Güçlü ama gücünün farkında olmayan bir ana karakter ve içinde olan bir psikopat karakter.


Hugeunkemptalpinegoat size restricted - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel

Yakışıklı ve herkesten bir o kadar güçlü bir öğretmen.


Satoru gojo - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel

Ve güçlü ama komik takım arkadaşları.


Tumblr e55b3fd7c2be40391f08142ec9d7012a f9badbe9 500 - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel

Ama lanet yetenekleri olsun, görsel efektler olsun oldukça güzeldi. Bazı savaş sahnelerindeki efektler hoşuma gitmesede oldukça güzeldi. Shikigami fikri de oldukça güzel. Özellikle de Megumi’nin bunu gölgelerden yapabilmesi. Aynı Suskuna gibi beni de şaşırtmıştı. Hele Megumi’nin en sonunda yaptığı o savaşta kullandığı teknik. Off. Orayı izlerken “Yürü be Megumi!” diye bağırdım. Tabi içimden. Çünkü annem evde ve birden öyle bağırırsam gözünde daha da deli gözükmeye başlardım. 


09f0a0e156fa4539090b4b05c2b5a3cb - bir kitap bir anime - 13 - figurex genel
Bir Kitap Bir Anime - 13 12

Herkesçe bilinen vudu bebeği tekniğinide animede çok güzel göstermişler. Özellikle kullanan Nobara çekiçle öyle bir çakıyor ki çiviyi acıyı hissedene yazık. 

Bölümlere gelirsek. Sıkıcı diyebileceğim bir bölüm yoktu aslında. Bütün bölümler dolu doluydu. Finaline gelirsek. Bence okul savaşından sonra bitirilebilirdi. Bence son iki bölüm bize hem Megumi’nin geçmişini hem de yeni edindiği gücünü göstermek için konmuş bir bölümdü. Kötü değildi ama olmasada sorun olmaz bir finaldi. 

Animeden sonra mangasından devam eder miyim? Sanmıyorum. Beni öyle çok fazla etkileyen bir anime olmadı. Merak ettiğim bazı şeyler var ama sırf onlar için mangayı açıp okumak istemiyorum. Animesi çıktığında bakarım. 

Kısacası Jujutsu Kaisen güzel bir anime ama bana anime bitti hemen mangasından devam etmeliyim dedirten bir anime değil. Umarım bu dediklerim için linç yemem. 

Bu arada Jujutsu Kaisen’in filmi çıkıyormuş. Merak edenler daha fazla bilgi almak için buraya bakabilir.

Evet. Başka bir Bir Kitap Bir Anime yazımızın sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir. Başka bir yazıda görüşmek üzere. 

 

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın