1. İyi Samuray Terimi

Best samurai in anime ile ilgili görsel sonucu

Feodal dönemin itaatkar ve yeminli savaşçıları olan samurayların ‘‘iyi’’ olarak nitelendirilmelerini sağlayan en önemli kod şüphesiz ”bushido” öğretisidir. Efendiye ve topluma sadakat, düşmana karşı onurlu bir şekilde savaşma, ölüye ve diriye karşı saygılı olma davranışlarının sergilenmesi samurayları ‘‘iyilik ve kötülük’’ terimlerine layık kılıyordu.

 

2. Samurayın Onuru ve Seppuku

Anime seppuku gif ile ilgili görsel sonucu

Bushido öğretisi gereği bir samurayın hayatı onurlu ve efendisine sadık bir şekilde son bulmalıdır. Verilen bir görevin yerine getirilememesi veya hükümdarın ünvanına sürülen leke yüzünden samuraylar (ihanet etmeyip bushido kurallarını hiçe saymadıkça) tanto adı verilen kısa bıçakları ile bir seronomi eşliğinde intihar ediyorlardı. Bıçakla karnını kesen samurayın başında duran bir diğer samuray kılıçla başını gövdesinden ayırıyordu.

 

3. İki Elle Katana Yakalama

Hayate no gotoku!! 2nd season - 13 - large 02

Samurayların en önemli silahı olan katanalar, hiç kuşkusuz kemikleri bile kesebilecek şekilde tasarlanmışlardı. Bu nedenle bir samuray silahsız kaldığı anda kendisine doğrutulmuş bir katanayı çıplak eliyle yakalaması imkansızdı. Bunun için demir aparatlı eldivenler sayesinde katananın getirdiği ölümün önüne geçilebiliyordu.

 

4. İyi Ronin

Asdfghjk 1 - animelerde karşımıza çıkan 4 samuray öğretisi! - figurex listeler

Efendisi tarafından samuraylık görevi elinden alınıp sürgün edilen teknik olarak halen samuray olup onursal ve temsiliyet olarak samuray olmayan savaşçılara ‘‘ronin’’ deniyordu. Roninler genelde bir görevi yerine getiremediğinde ya da efendisi suikastte öldürülen ve sahipsiz kalan samuraylardı. Bu samurayların bir çoğu efendisiz kalmasına rağmen bushido kuralları gereği efendisinin onurunu ve saygınlığını yaşatabilmek adına dışarıdan yaptığı faaliyetler efendisine bağlı olarak yaşamına devam ediyordu. Efendisine zarar verenlerden öcünü almanın ve kovulmuşsa da efendisinin yeniden saygısını kazanmanın yolları arıyordu. Bu sebeple bu samuraylara ‘‘iyi ronin’’ deniliyordu.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın