Bir takipiçimiz benden Danganronpa Anime Serisinin İncelmesini yapmamı istemişti. Uzun süre beklettiğim için takipçimizden özür diliyorum 🙂 Lafı uzatmadan incelemeye geçiyorum.

Danganronpa, aynı isimli oyunundan uyarlanmış bir animedir. Oyunlarının hiçbirini oynama fırsatım olmadığı için ”iyi yapılmış, başarılı, vb.” bir şey diyemeyeceğim ama sadece anime üzerinden ele alırsak ilk sezonu tek solukta izletip, diğer sezonlar için de gün saydıracak kadar başarılı bir animeydi.

 

Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei – The Animation

Danganronpa: kibou no gakuen to zetsubou no koukousei – the animation ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Gizem, Korku, Psikolojik

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2013

Bölüm Sayısı: 13

Orijinal Eser: Spike Chunsoft

Yönetmen: Kishi Seiji (Persona 4 The Animation)

Senaryo: Uezu Makoto

Firma/Stüdyo: Lerche

 

Fragman:

 Konusu:

Her dalda en yetenekli öğrencilerin kabul edildiği Kibogamine Akademisi (Hope’s Peak Academy) yeni dönemine oluşturduğu özel sınıfıyla 15 yetenekli öğrenciyi bir araya getirir. Makoto Naegi bu akademiye kabul edilmiş sıradan bir öğrencidir. Hala aklında neden bu okula kabul edildiğinin soruları varken okula adım attığı anda her yer kararır. Makoto, gözünü boş bir sınıfta açar. Açılış törenine katılması gerektiğine dair bir not bulması üzerine törenin yapılacağı alana gider ve kendisi gibi gözünü okulda açan 15 sınıf arkadaşıyla karşılaşır. Kendini Monobear olarak tanıtan oyuncak ayı okulun müdür olduğunu ve bu okulun hiçte düşündükleri gibi bir yer olmadığını anlatır.

Kibogamine Akademisinden mezun olmanın tek şartı cinayet işlemektir. Bu 15 kişilik grup ya kendi aralarından birini öldürecek ya da ömür boyu okulda kilitli kalacaktır. Lakin cinayet işleyen bunu gizli kapaklı yapmalıdır eğer diğer arkadaşları katilin kim olduğunu bulurlarsa bu sefer paçayı kurtardığını sanan katil idam edilecektir. Bunun bir şaka olduğunu düşünen öğrenciler çıkış yolu aramaları ve yardım beklemeleri gibi umutlarının da yok olmasıyla gruba şüphe duygusu yayılır. Okuldan mezun olmadan çıkamayacaklarını anlayan grup için artık hayatta kalma mücadelesi başlamıştır.

Danganronpa: kibou no gakuen to zetsubou no koukousei – the animation ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Danganronpa, biraz farklı ama güzel çizimlere sahip bir anime. Farklı dediğim kısım karakterler. Her tipten öğrenci mevcut ve buna göre görünüşleri de bir hayli farklı. Klasik öğrenci tipli Naegi’den takım elbiseli elit Togami’ye kadar veya eski animelerde karşımıza çıkan saçları öne doğru uzun delikanlı tipine kadar insan var. Kim nasıl birisi tipine bakarak aşağı yukarı anlayabiliyorsunuz. En sıra dışı çizimlere ise Sakura Ohgami sahip ki ben hayatımda böyle bir kız görmedim 🙂 Lakin birçok erkekten de daha delikanlı, daha ağırbaşlı diyebilirim.

Çizimler bakımından en farklı şey idam sahnelerinde kullanılan 3D görüntüler. Anime o vakitlerde anime olmaktan çıkıyor ve sanki bir oyunun ara videosuna dönüşüyor. Bir oyundan geldiğini bildiğimiz için bu özellik animeye ayrı bir hava katmış. Son olarak müziklere değinmek istiyorum. Animenin müzikleri oldukça başarılı. Hem açılış parçası olan Never Say Never ve kapanış parçası olan Zetsubosei oldukça iyi ve animeye yakışmış parçalar. Bölümler esnasında çalan parçalara değinmiyorum bile çünkü onlar da atmosferi iyi tamamlıyor.

Kötü Yanları:

Beğenmediğim yönlerinden birisi kan renginin pembe olması. Seri boyunca hatırı sayılır miktarda kanla karşılaşıyoruz. Açıkçası komik duruyor, ölü bir karakter var ve üzeri fosforlu pembe kan kaplı. Animenin beğenmediğim yönlerinden diğeri de mahkeme sonrası açığa çıkan suçlunun ani karakter değişimi. Tamam, idam edileceksin ve korkabilirsin ama en “cool” takılan karakterin bile psikopata bağlaması tuhaftı.

 


 

 

Tam üç sene sonra, yani 2016 yılında Danganronpa’nın geri döneceği müjdesi verildi. Üstelik çok ilginç bir durum söz konusuydu: İki seri birden ve birer gün arayla yayınlanacak! Bu serilerden bir tanesi 2013 yapımı Danganronpa: The Animation’un öncesini, diğeri de sonrasını konu alıyor. Dolayısıyla Danganronpa: The Animation birden ara sezon konumuna gelmiş oldu. Olayların öncesini konu alan sezonun adı Despair Arc, yani Umutsuzluk Serisi, olayların sonrasını konu alan sezonun adı Future Arc, yani Gelecek Serisidir. Ayrıca Hope Arc yani Umut Serisi‘ı diye bir bölümlük final sezonu var.

 

Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen – Mirai-hen

Gelecek Arc’ı (Future Arc)

Danganronpa-3-teaser-site-open_002

Tür: Aksiyon, Gizem, Korku, Psikolojik

Yayınlanma Tarihi: 11.06.2016

Bölüm Sayısı: 12

 

Fragman :

 Konusu:

Tüm dünya ”Dünya İnsanlık Tarihinin En Büyük, En Kötü ve En Trajik Olayı”na sebebiyet veren Nihai Umutsuzluk tarafından yok edilmenin eşiğine gelmiştir. Bu olayın ortaya çıkardığı karmaşadan dolayı dünyayı kurtarmak için Gelecek Vakfı kurulmuştur. Bu oluşumun dünyayı onarma faaliyetlerine devam etmesine rağmen Naegi, Umutsuzluk Kalıntıları’nı saklaması sebebiyle hain olarak suçlanmaktadır. Gelecek Vakfı üyeleri onu cezalandırmak için toplanmıştır ama aniden ekranlardan Monokuma belirir ve Gelecek Vakfı’nı bir ölüm oyununa sokar.

Herkeste bir bileklik vardır ve bu bileklikler de oyuncuların yasak hareketleri yazmaktadır. Kim yasak hareketini yaparsa anında ölür. ”Gelecek Vakfı bu oyuna dahil olmaz kurtarılmayı beklerler” diyebilirsiniz ama hayır, aralarında bir hain vardır. Daha da kötüsü sınıf mahkemeleri artık yoktur. Hainden kurtulmanın tek yolu onu bulup öldürmektir. Naegi de hayatta kalmak için cinayet işlemek zorunda bırakılmıştır. Hem de Gelecek Vakfı üyelerine karşı. Umudun umudu öldürdüğü bir umutsuzluk hikayesi de burada başlar.

%255banimeaak. Com%255d%2bdanganronpa%2b3%2b %2bfuture%2barc%2b %2b01%2b%255b720p%255d%255b%2528013223%252919 16 55%255d - danganronpa anime serisinin i̇ncelemesi! - figurex anime tanıtımları

Yorum:

Future Arc’ta da bolca ölüm var ama ilk sezondaki gibi sıra dışı değiller. Birbirini tekrarlayan ölümler yaşanıyor ve zanlı bulunmaya çalışılıyor. Karakterler tanıdık, iki – üç yeni kişilik dışında hepsi aşina olduğumuz tipler. Despair Arc’ta nedense bir hayli fazla olan fan sevisliği Future Arc’ta yok. Açıkçası ilginç bir denge olmuş. Çizimler ise Despair Arc ile aynı. Dikkatimi çeken en farklı şey ise kan renginin artık kırmızı olması. O alıştığımız Danganronpa’ya ait pembe kan gitmiş, kıpkırmızı kan gelmiş. Animenin açılışı ve kapanışı ilk sezonki gibi değil ama fena parçalar da değiller.

Kötü Yanları:

İlk seri dediğim gibi mükemmel değildi ama Monokuma ve diğer değişik karakterleri, sıra dışı ölümleri ile kendisini izlettiriyordu. Dolayısıyla yeni sezon (hem de iki tane) duyurulduğunda sevinmiştim. Fakat açık söyleyeyim; Despair Arc serisi biraz hayal kırıklığı olmuştu. Future Arc hiç olmazsa Despair Arc’tan daha iyi ama yine de gerek sonu gerekse olayların gelişimi ile tatmin etmiyor.

 

Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen – Zetsubou-hen

Umutsuzluk Arc’ı (Despair Arc)

Kapak - danganronpa anime serisinin i̇ncelemesi! - figurex anime tanıtımları

Tür: Aksiyon, Gizem, Korku, Psikolojik

Yayınlanma Tarihi: 14.06.2016

Bölüm Sayısı: 12

 

Konusu:

Umut Zirvesi Akademisi, devlet tarafından tanınan, değişik alanlarda büyük başarılar sergileyen en üst seviye öğrencileri toplamak için kurulan özel bir okuldur. Bu okulda ana ders ve hazırlık dersi olmak üzere iki farklı ders vardır. Parası olan herkes, özel yetenekleri olmasa bile hazırlık derslerini alabilir. Ana dersin 77. sınıfı sadece özel yetenekleri olan insanlarla değil, özel kişilikleri de olan insanlarla doludur.

Böyle olmasına rağmen öğrenciler yeteneğin her şey olmadığını, esas önemli olan şeyin insanlarla iletişime geçip değişik anılar yaratmak ve kendini daha iyi bir insan yapmak olduğunu bilmektedirler. Ancak okulda gizemli bir projenin ve dersler arasında yapılan bir ayrımcılığın gerçekleştiği hakkında en ufak fikirleri dahi yoktu.

Hinata Hajime, bir yeteneği olsun diye her şeyi yapabilecek, hazırlık sınıfındaki bir çocuktur. Onun kaçınılmaz kaderi okulun geleceğini akla hayale sığmaz bir yöne sürüklemiştir.

Bu hikaye “Dünya İnsanlık Tarihinin En Büyük, En Kötü ve En Trajik Olayı’na” kadar neler yaşandığını anlatır.
Bu, umutsuzlukla sonlanan bir umut hikayesidir.

Danganronpa 3 despair arc ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Umutsuzluk serisinin ilk beş bölümü inanılmaz sıkıcı. Açık açık söylüyorum; izlerken bayağı uykum geldi. Bunun sebebi de ilk çıkan animedeki gibi bir şeyler beklemem. Umutsuzluk serisinin ilk beş bölümünde ne cinayet var, ne ölüm oyunları ne de Monokuma. Yani sırf meraktan, konu Danganronpa: The Animation’a nasıl bağlanacak diye izlemeyi sürdürdüm ki beşinci bölümden sonra nihayet bir şeyler olmaya başladı.

İlk çıkan animedeki karakterlerin okula başlaması ve Enoshima Junko’nun sahne almasıyla anime nihayet bildiğimiz Danganronpa olma yoluna girdi. Junko ortaya çıkana kadar animede süper yetenekli çocukların okul hayatını izlemek dışında pek yaptığımız bir şey yoktu. Oysa Junko gelip de ilk kan aktığında (ilk animedeki gibi pembe) nihayet dedim. Umutsuzluk serisinde ilk animedeki gibi ölüm oyunları, mahkemeler vb. bulunmuyor. Zaten anime daha çok olayların perde arkasını anlatan, yanıtsız kalmış soruları yanıtlayan bir anime.

Umutsuzluk serisini izleyince kafanızda herhangi bir soru işareti kalmıyor. Teknik olarak Umutsuzluk serisi ilk çıkan Danganronpa’yı aratmıyor. ilk beş bölümden sonra boy göstermeye başlayan şiddet sahnelerine bayıldım. Evet, kan rengi yine pembe ama bıçaklar, baltapar, testereler, silahlar, kılıçlar kısacası öldürücü ne varsa sahneye çıkıyor ve kan gövdeyi götürüyor. Elbette bu sahneler karartılı bir biçimde sunuluyor ama karartılı biçimde sunulsa bile Danganronpa’ya has tarzı ile izleyeni etkiliyor.

Kötü Yanları:

Yetenekli garip karakterler, garip saç modelleri, elbiseler ve gereğinden fazla fan servisliği var. Fan servisliğini geçtim, animede bildiğiniz erotik sahneler mevcut. Kızların göğüslerinin izleyicinin gözüne sokulması, Tsumiki’nin erotik düşüşleri, affedersiniz ama ağızdan akan salyaların göğüslere damlaması gibi hoş bulmadığım sahneler ne yazık ki var. Bir de yerinde duramayan garip şekilli diller ve kayık gözler var ki anlatamam.

 

Super Danganronpa 2.5: Komaeda Nagito to Sekai no Hakaimono

Umut Arc’ı (Hope Arc)

Danganronpa 3 hope arc ile ilgili görsel sonucu

Spoiler istemiyorsanız son bölümü izlemeden bunu okumayın!

”Evet 77. Sınıf normale döndü ama nasıl?” ”Neo Dünya Programı’nda ne oldu?” bu soruların cevabını da bu tek bölümde bulacaksınız. Komadea 77. Sınıf’ın neredeyse en öne çıkan karakteri olduğu için sadece onun ne yaşadığını görüyoruz. Diğerlerinin ne yaşadığı, nasıl bir dünya gördüğü sanırım oyunlarda anlatılıyor.

 

Fragman :

https://youtu.be/BcP9JOwgCPY

 

 Danganronpa Nasıl İzlenmeli?

Bunun cevabını da hemen vereyim size, ilk olarak birinci yazdığım ilk sezonu direkt izleyin bitirin, sonrasında ise işler biraz karışıyor. ”Niye?” derseniz eğer şöyle açıklama getiriyim. 2 ve 3. sezon aynı hafta çıktı, aynı hafta içinde bir bölüm Gelecek bir bölüm Umutsuzluk Arc’ını izledik. Çünkü animenin gidişatına çok etki ediyor bu durum.

İlk sezonu bitirince 1 bölüm Gelecek Arc‘ını, 1 bölüm Umutsuzluk Arc’ını izleyin, biraz beyninizi yakabilir bende de o etki olmuştu ama bana sorarsanız değer.

”Benim kafam karışır direkt burada giden sıradan gidiyim.” derseniz siz bilirsiniz ama olayın heyecanı kaçar benden demesi.

En son olarak da Umut Arc’ını izleyerek animeyi son noktayı koyabilirsiniz. Danganronpa 2.5’ta hikayeye katılan ekstra bir şey yoktur. Sadece bir olayın açıklamasını yapıyor.

Back to list

Related Posts

7 thoughts on “Danganronpa Anime Serisinin İncelemesi!

 1. Mcmdd dedi ki:

  Peki toplam 2. Sezon vs olmak üzere toplam kaç tane mangası var????

 2. Onur dedi ki:

  Merhabalar danganronpa nın ilk sezonunu izledim ve kapı açılarak sezon son buldu bundan sonrasını internette bulamadım makalenizde yazdığınız sezonları bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

  1. Lethe dedi ki:

   Danganronpa bir oyun serisinin uyarlamasıdır.

   Oyun sıralaması:

   1. Danganronpa: Trigger Happy Havoc
   2. Danganronpa 2: Goodbye Despair
   3. Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls
   4. Danganronpa V3: Killing Harmony

   Anime sıralaması:

   1. Danganronpa: The Animation
   2. Super Danganronpa 2.5: Komeada Nagito
   2. Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen (Mirai-hen)
   3. Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen (Zetsubou-hen)
   4. Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen (Kibou-hen)

   İlk sezonu izledikten sonra ikinci oyunu oynamalısınız. Çünkü ikinci oyunun animesi bulunmuyor ve karakterler birbiriyle bağlantılı olduğu için oynamadan Danganronpa 3’ü anlayamazsınız. Oynamayacaksanız bile hikaye akışı hakkında bilgi edinmeniz lazım. Ultra Despair Girls ise hikayeye katkıda bulunmasına karşın doğrudan bir etki yapmadığı için oynanmayabilir. Ardından Danganronpa 2.5’u izleyerek ikinci oyundaki karakterlerin akıbetini öğrenebilirsiniz. Danganronpa 3’ü bir bölüm Mirai, bir bölüm Zetsubou şeklinde izlemelisiniz. Hepsi bittikten sonra Kibou ile seri sonlanıyor. Üçüncü oyun ise ilk iki oyundan tamamen bağımsız.

   Yani özetle:

   1. Danganronpa the Animation izlenmeli / Danganronpa: Trigger Happy Havoc oynanmalı
   2. Danganronpa 2: Goodbye Despair oynanmalı
   3. Super Danganronpa 2.5 izlenmeli
   4. Bir bölüm Mirai-hen, bir bölüm Zetsubou-hen izlenmeli
   5. Kibou-hen izlenmeli

   1. Alper Karaman dedi ki:

    Bu ne kadar güzel bir yazıdır allahım

   2. özlem dedi ki:

    beynim yandı 🙁

 3. AHMET CAN 12345 dedi ki:

  Bu haber çok eski ben bunları izliyeli 1 yık oldu neredeyse lütfen güncel haber atın mesela boku no hero akademinin yeni gelen ova sı gibi.

  1. Kenshin dedi ki:

   Bir takipçimiz istediği için incelemesini yazdım.

Bir cevap yazın