Anime Tanıtımları

Yowamushi Pedal Tanıtım ve İnceleme

899f5c21ccc34a7bbad0eb1dcad451e3

Yowamushi Pedal Tanıtım ve İnceleme yazısı ile bir kez daha merhabalar,

Ramazan dolayısı ile bayağı anime izlediğimi daha önce ifade etmiştim. Son yayınlanan incelemelere baktığınızda genelinin spor animeleri olduğunu görmüşsünüzdür. Bu sıralar nedendir bilmem sadece spor animeleri izleyesim var 😀 Neyse efendim lafı fazla uzatmadan incelememize geçelim.

Yowamushi Pedal

Tür : Spor, Komedi, Shounen

Yayın Tarihi : 2013

Bölüm Sayısı :

Yowamushi Pedal :38

Yowamushi Pedal Grand Road :24

Yowamushi Pedal New Generation :25

Yowamushi Pedal Glory Line :25

Yowamushi Pedal Reride :1

Yowamushi Pedal Movie :3

Konusu :

Sakamichi Onoda, yeni başladığı lisede anime kulübüne katılmak isteyen ve sonunda bazı arkadaşlar edinmeye istekli, neşeli bir otakudur. Maalesef, katılmak istediği kulüp üye yetersizliğinden dolayı kapanmıştır ve kimse de pek katılmaya gönüllü değildir. Onoda kulübü yeniden kurmayı hedefler ve bunun için çalışmalara başlar. Bu arada sağlam bir Otaku olduğu için Otaku cenneti olarak bilinen Akihabara’ya her gün evinden 90 km’lik bisiklet yolculuğu yapmak en büyük eğlencelerinden birisidir. Trenle veya otobüsle gidemez çünkü kıymetli parasını anime eşyaları harcamak için saklamak ister.

Yine bir gün Akihabara’ya annesinin hurda vari bisikleti ile yolculuk yapmak isterken birinci sınıf öğrencisi olan Shunsuke Imaizumi ile okulun dik eğimli pistinin de karşılaşır. Orta okuldan beri bisiklet dahisi olarak anılan Imaizumi Onoda’nın kendine özgü bisikleti ile tepeye tırmanma yeteneğiyle şaşkına döner. Onoda’nın anime kulübüne değil de bisiklet kulubüne katılma macerası böylelikle başlamış olur.

Editör Gözünden :

Tam anlamıyla bir shounen animesi olan Yowamushi Pedal ile bir kez daha karşınızdayız. Seriyi tanımlamak için başka bir eklentiye ihtiyaç yok. Spor ve shounen etiketi altında aklınıza ne gelirse her şey var seride. Dostluk, antrenman, güçlü senpailer, yetenekli rakipler ve zorlu maçlar. Saf, gösterisşiz ama gizli dahi bir baş rol. Küçüklükten beri spor dahisi olarak bilinen bir rakip. Takımlar arası kıyasıya mücadele ruhu…Listeyi daha da uzatabiliriz ama sıkı bir anime izleyicisi iseniz kafanızda belirli bir şablon oluşmuştur diye düşünüyorum.

Anime için söyleyebileceğim en güzel şey sanırım genel kültüre yaptığı katkı olacaktır. Spor animelerini bu yüzden severim çünkü hiç ilginizin olmadığı müsabakalar hakkında oldukça bilgilenirsiniz. Mesela ben hayatım boyunca bisiklet yarışlarına hiç ilgi duymamıştım. Anime sayesinde hem temel spor terimleri olsun hem müsabakalar olsun oldukça bilgi edindim. Bisiklet sporu kültürünü oldukça güzel işlemiş bir anime . İzlerken eliniz ister istemez yarış bisikleti fiyatları, youtube bisiklet yarışları videoları ve Türkiye’de bisiklet yarışları gibi arama seçeneklerine gidiyor 🙂

Anime her spor animesinde olduğu gibi heyecanlı bir senaryoya sahip. İzlerken bir çırpıda koca sezonu bitirdiğinizi fark ediyorsunuz. Bölüm sayısı da oldukça fazla bir seri olduğu için , izleyecek uzun anime arayanlara güzel bir alternatif olacaktır. Ben kısa anime sevmeyenlerdenim. Öyle 12 bölümlük kısa animeler beni kesmiyor pek. Hem manga tanıtımı yapıldığı için konu yarım kalıyor hemde koca konu 12 bölümde işlenemediği için bittikten tatmin olamama duygusunun ağır bastığını hissediyorsunuz. İstisnalar hariç tabi.

Animenin görüntü kalitesi ve çizimleri oldukça güzel. Özellikle bu konularda takıntılı olan arkadaşlar için güzel bir seçenek Yowamushi Pedal. Özellikle Onoda’nın çizimine bayıldım. Aşırı sevimli bir karakter olmuş. İzlerken ekrana girip yanaklarını sıkasınız geliyor. Müzikleri için güzel diyebilirim lakin öyle beni çok etkileyen , eğlendiren ,  böyle özel diyebileceğim kadar harika müzikleri yok. Ortalama anime açılış ve kapanış şarkıları olmuş. “Love Hime” hariç 😀 Uzun zaman “Hime, hime, suki suki daisuki hime” diye dolandım ortalıkta. Ağzınıza fena dolanıyor. Benden uyarması 😀

Eleştiri Zamanı

Anime de eleştirmek istediğim 4  nokta var.

Birincisi :Temposunu son sezonlara doğru biraz düşürmüş. Mangaka’nın gerçekçi senaryo yapayım. Öyle her şey herkesin istediği gibi gitmesin mantığı tadında kalmamış ve olayı abarttığı için çoğu yerde şöyle olsaydı daha iyi olurdu deme ihtiyacı hissediyorsunuz. Nasıl ki baş rolün sürekli kazanması saçma ise sürekli beklenti içine girdiğiniz sahnelerin olumlu sonuçlanmaması da hüsran oluyor haliyle.

İkincisi : Sanırım dil çıkarılıp,iğrençleşmeden bisiklet sürülmüyor. Yani garibim mangaka aslında canavarlı, yaratıklı fantastik bir anime yapmak istedi de zorla spor animesi mi yaptırdılar acaba? Bazı karakterler insanlıktan çıkıyor bisiklet sürerken 😀

Üçüncüsü : Sezonların bir yarışı bile tamamlayamaması. Yani iki kişi arasında 2 kmlik bir yarış tüm sezonun yarısını kaplayabiliyor. Olaylar oldukça yavaş değişiyor animede.

Dördüncü : Son zamanlarda tüm spor animelerine yansımaya başlayan shounen ai imaları.Ya tamam bende yaoi , shounen ai okuyan , izleyen bir insanım ama her animede artık eşcinsellik harikadır propagandası(pazarlamadan bahsediyorum yine homofobik diye başlamayın eleştiriye 😀 ), ensest, pedofili gibi belli başlı kritik başlıkları normalleştirme çabaları gerçekten mide bulandırıcı. Sadece Yowamushi Pedal’a has bir eleştiri değil bu. Animelerin geneline yayılmış bir hastalık. Umarım kendisini muhafazakar diye tanımlayan Japonya bu konuda tez zamanda bir denetim başlatır.

Anime resmi web sitesi için Buraya ve daha fazla inceleme için Buraya tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın