Dizi

Yabancı Dizi Önerileri !!

Yabancı Dizi Önerileri listem de yer alan diziler benim izleyip çok sevdiğim ve sizlere önerdiğim dizilerdir. Eğer çok sevdiğiniz bir dizi yok ise merak etmeyin dünyanın sonu gelmiyor. Yoruma yazarak önerebilirsiniz. Ayrıca Game of Thrones veya Stranger Things  gibi herkes tarafından bilinen popüleritesi uçuk dizilerde olmayacaktır. Onlar yeterince ünlü.

10. Fringe

Konusu :

Tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak Boston Logan Havalimanı‘na iniş yapar… Bu gizemli olayı araştırmak üzere, FBI Özel Ajanı Olivia Dunham görevlendirilir. Ancak araştırma esnasında ortağı Özel Ajan John Scott, ölümün kıyısına gelir. Dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar.

Bu durum, özel ajanımızı günümüzün Einstein‘ı Walter Bishop‘a götürür. Ancak Bishop, 17 yıldan fazla zamandır akıl hastanesindedir ve ona ulaşabilmenin tek yolu da asi oğlu Peter‘ı yardım etmeye ikna etmekten geçer. Özel Ajan Philip Broyles‘ın (Reddick) emrindeki üçlümüz, zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir.

Listeye direk bir efsane ile başlamak istedim. Bu dizideki her şeyin mantıklı bir açıklaması var. Kesin yoktur dediğiniz şeyleri bile, bilim adı altında açıklayabiliyorlar. Bir nevi sihrin, bilimin ileri ki aşaması olduğunu kanıtlar düzeyde. 5.sezonda normal bir şekilde final yapmış olsa dahi sizi bilmem ama ben doyamadım Fringe‘e.

9. Daredevil

Konusu :

New York’un Hell’s Kitchen bölgesinde geçen hikayede, Matt Murdock çocukluk yıllarında radyoaktif bir kaza geçirerek görme duyusunu kaybeder ama hala etrafındaki şeylerin şeklini ve yerini tespit edebiliyordur. Oğlunun başına gelenlerden kendini suçlayan eski boksör babası ise işinden ayrılır ve kendini boksa verir. Bu arada bir dövüş sırasında mafya tarafından öldürülür. Babasının intikamını almak isteyen Matt Murdock/Daredevil gündüzleri avukat olarak adaletle savaşırken geceleri ise Daredevil olarak Hell’s Kitchen’da suçlularla savaşır.

Netflix‘in yapımları söz konusu oldu mu gerçekten hakkını vererek yapıyor ve akıllarda acaba batırırlar mı diye soru işareti bırakmıyorlar. Süper kahramanların altın çağını yaşadığı şu günlerde Daredevil dizisi resmen CW‘ye dizi öyle değil böyle çekilir dermiş gibi bir ders niteliğinde. Oyuncu seçimleri, hikaye işleyişi ve abartıp batırmamaları diziyi en üst düzey süper kahraman dizisi yapıyor. Özellikle 2.sezonda gelen Punsiher karakteri ve oyuncusu gerçekten diziye ayrı bir hava kattı ve aktör muazzam bir iş çıkardı. Daredevil‘in üçüncü sezonu yolda iken Punisher‘e de ayrı bir dizi geleceğini belirtelim.

8. Young Justice

Konusu :

Süper kahramanların yardımcıları tarafından kurulan örgütte, ağırlıklı olarak bu genç kahramanlar üzerinden seyir etse de tüm DC evrenini kapsayan animasyon dizidir.

Söz konusu DC‘nin animasyonları olunca fazla söze gerek yoktur. YJ‘de onlardan bir tanesi oldukça sevilen ve tutulan dizi 2.sezon sonunda saçma bir şekilde iptal olmuştur. Lakin sevindirici haber dizi Netflix‘in emin elleri ile 3.sezonu ile dönemeye hazırlanıyor. Kesin bir çıkış tarihi ise daha verilmedi.

7. How I Met Your Mother ?

Konusu :

2005‘ te 27 yaşındaki mimar Ted, arkadaş grubuyla kendisine küçük bir dünya yaratmış bir genç. Arkadaş grubu; en iyi arkadaşı, hukuk öğrencisi Marshall, Marshall‘ın dokuz yıldır birlikte olduğu anaokulu öğretmeni Lily ve absürt bir kişiliğe sahip olan takım elbisesiz nefes almayan, hiper seksüel Barney Stinson.

Günler akıp giderken, Marshall, tek aşkı Lily‘e evlenme teklifi etmeye hazırlanıyor. Kahramanımız Ted bu noktada hayatını gözden geçirmeye karar veriyor. Romantik Ted bekâr kalmaktan hiç haz etmeyen biri olduğu için, gerçek aşkını aramaya koyuluyor. Derken Manhattan‘daki Marshall, Lilly ve Ted‘in birlikte yaşadığı evlerinin altındaki McLaren’s Pub‘da Robin Scherbatsky ile karşılaşıyor ve ilk bakışta evleneceği kadını bulduğunu düşünüyor. Acaba öyle mi?

Oldukça komik, her bölümün eğlenceli olduğu, benim ise çok sevdiğim bir dizidir. Normal bir şekilde 9.sezonda fanları tarafından orta çağdaki cadı muamelesi gören bir final vermiştir. (bende o kesimdeyim) ve sanılanın aksine Friends bu diziden değil bu dizi Friends‘ten esinlenmiş. Alternatif olarak Friends’te izlenilebilir.

 

 

6. Marco Polo

Konusu :

Ünlü Venedikli gezginin gençlik yıllarını ekranlara getiren dizi, Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13. yüzyıl Çin’inde geçmekte.

Yani oldukça güzel bir diziydi aslında ikinci sezon sonunda neden iptal edildi hala merak etmekteyim.

5. Avatar Last Airbender

Konusu :

Barış ve uyum içerisinde yaşayan dört ulus, Ateş Krallığı‘nın hepsine savaş açması ile tümü ile değişir. Onları sadece 4 elementin ustası Avatar durdurabilir lakin en ihtiyaç duyulan anda ortalıktan kaybolur.

Bu animasyon dizi ile ilgili ek açıklama yapma gereği duymuyorum. Eğer hala izlemediyseniz izleyin ve mümkün ise dublajlı izleyin.

4. Spartacus

Konusu :

Trakyalı bir asker olan Spartacus sürekli baskısı altında kaldıkları Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar‘a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz‘e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber‘a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Köyüne yaklaştığında Getaelar‘ın orayı mahvettiğini görür ancak karısı kurtulmuştur. Geceyi bir mağarada karısıyla geçiren Spartacus’u sabah Roma ordusu bulur. Glaber, Spartacus‘u köle olarak alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara satar. Spartacus daha sonra Ludus‘a (Batiatus’un gladyatör okulu) girer ve karısını bulmak için savaşmaya başlar.

Lütfen ama!! Popüler olabilir lakin dizi önerisi yapıp bu diziye yer vermemek hakarettir.

Bu arada eğer HALA izlemeyeniniz var ise ve izlemeye niyetli ise aşırı cinsellik olduğunu ben söyleyeyim.

3. Da Vinci’s Demons

Konusu :

Leonardo Da Vinci‘nin sır gibi saklanan gençliğinin konu alındığı dizide insanüstü zekaya sahip genç bir adam ile karşılaşıyoruz. 25 yaşında geleceği şekillendirmeye ve özgür kılmaya çalışan Leonardo; tarihi yalnızca gerçekleri örtbas etmek için kullananlara karşı, silah olarak sadece zekasını kullandığı bir savaş başlatıyor. Tek başına mücadele verdiği bu savaşta aklını yitirmenin sınırlarına yaklaşırken, gerçek ve yalan, geçmiş ve gelecek gibi olgular arasındaki çelişkileri çözmeye uğraşıyor.

Her ne kadar final sezonu bana istediğimi verememiş olsa da ilk iki sezonu efsane olan izlenmesi gereken bir dizidir.

2. Colony

Konusu :

Yakın gelecekte geçecek ve uzaylı saldırısına karşı işgal altında olan Los Angeles’ı mesken tutacak dizide Holloway; şehirde büyüyen direniş hareketi sonucu işgal hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda kalan, Will Bowman isimli eski bir FBI ajanına hayat verecek.

Benimde yeni başladığım ve çabucak kendisine bağlandığım, çok güzel bir dizidir. Yani dizi çok tutarlı ve kıvamında işliyor. Tavsiye edilir.  2.sezonu ile hala devam etmekte.

1. Supernatural

Konusu :

Dizi Dean Winchester ve Sam Winchester kardeşlerin babalarının kayıp olmasından sonra tekrar bir araya gelip Sam‘in bıraktığı avcılığa geri dönmesiyle başlar. İki kardeş hayatlarını babaları ile beraber, annelerinin küçükken bir varlığın yakarak öldürmesi sonucu insanları bu gibi varlıklardan korumaya adamışlardır. Fakat avcılık ile uğraşmak istemeyen ve normal bir yaşam sürmek isteyen Sam babası ile tartışarak evi terk etmiştir.

Yıllarca abisi ve babasından ayrı yaşayan Sam, üniversitede eğitim görmüş, Jessica isminde bir kız ile evlenme aşamasına gelmiştir. Üniversiteden mezun oldukları gece uzun zamandır görmediği abisi Dean, babasının birkaç haftadır kayıp olduğunu ve yardımına ihtiyacı olduğunu söyler. Sam babasını bulmak için son bir kez abisinin yardımına gider. Babasını arayışları netice vermeyince Dean ona yeniden avcılığa dönmesi için teşvik eder fakat Sam kabul etmez.

Aynı gece Sam eve dönünce, nişanlısı Jessica‘nın annesi gibi tavana yapıştığını görür. Müdahale etmesine fırsat kalmadan Jessica‘nın alevler içinde kalarak ölmesine tanık olur. Bunun üzerine Sam, hem insanları bu gibi yaratıklardan kurtarmak için hem de annesini ve nişanlısını öldüren yaratığı bulup yok etmek için yeniden avcılık yapmaya başlar.

Dizi, kardeşlerin insanların gerçekte varolmadığını zannettiği birçok tür yaratık, hayalet, şeytan vb. varlığın avcılığını yaptıkları ve bu maceralar sırasında yaşadıklarını anlatır. Dizide, Dean ve Sam arasındaki özel ilişki ön plandadır. Dean, içki ve kadın düşkünüdür. Fakat, oldukça cesur ve gururludur. Kardeşi Sam‘e ona olan bağlılığı etkilenmemizi sağlar.

Dean eğlenceli, klasik rock hayranı ve hiçbir şeyden korkmayan biri gibi görünse de onunda korktuğu ama saklamayı tercih ettiği şeyleri vardır ve Sam bu yüzden çok zorlanır. Sam ise merhametli, zeki birisidir. Dizi boyunca iki kardeşin başından geçen duygusal, dramatik, komik ve korku dolu maceralar vardır.

Geldik listesinin ve kalbimin bir numarasına. Bu dizi ben başladığımda 3.sezonu ekranlara gelmekteydi. Yani demem o ki ben onlarla, onlar benle büyüdü resmen. 12.sezonu devam etmekte olup 13.sezon onu çoktan alınmıştır. Umarım hiç bitmez. Dile kolay 12 sene. Biter ise büyük bir boşluğa düşerim. Anime evrenin de One Piece ne ise buda benim için dizi evrenin One Piece‘dir.

Ve hala John‘un bir şekilde döneceğine inanıyorum o efsane bu şekilde bitmez.

O zaman Carry on wayward son

 

Related Posts

Bir cevap yazın