Anime Tanıtımları, Anime, Anime Önerileri

Vakit Kaybı Bir Seri: Ex-Arm Anime Tanıtımı ve İncelemesi!

Adsiz tasarim 4

Öncelikle selamlar, izleyecek anime bulamayan ve yeni arayışlara giren anime hayranları sizler de hoş geldiniz! Bugün sizlere aslında bir anime incelemesini yapacağım ama bu yaptıklarımdan biraz daha farklı olacak. Bugün sizlere Ex-Arm animesi tanıtacağım.

Eminim birçoğunuz başta merakla açtığı ama sonrasında “Bunda bir terslik var.” deyip bıraktığı ve sonrasında belki de yılın en kötü anime ünvanını neden aldığını merak ediyorsunuz… Aslında cevap çok açık ama ben sizlere anlatmak için animeyi sizlerin canı yanmasın diye izledim.
O zaman hazırsanız hadi incelemeye geçelim…

Kategori: TV
Orijinal İsmi: EX-ARMエクスアーム
Anime Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu, Ecchi ve Seinen

Seri toplamda her biri 24 dakikadan oluşan 12 bölüme sahiptir. Fakat şuanda seri daha 7 bölümünü yayınladı ve her Pazartesi günü de devam etmektedir.
Genel yaş kitlesine bakmak gerekirse aslında türü Ecchi olmasına rağmen ben çok kötü bir şey gördüğümü söyleyemem o yüzden +16 yeterli bir seviyedir.

Eminim adını daha önce duymadığımız ve bu animeden sonra da daha çok göremeyeceğiniz “Visual Flight” adlı stüdyo tarafından ortaya çıkmış bir eser. (Stüdyo’nun bundan önce hiçbir anime geçmişi bulunmamaktadır.)
Son olarak da MyAnimeList’in bu animemize verdiği puan: 2,18

Artık dilerseniz Ex-Arm’ın bir de konusuna el atalım…

Ex-Arm Animesinin Konusu

Genç bir lise öğrencisi olan Akira Natsume günün birinde bir kaza sonucu beyni dışında vücudunu kaybeder. Fakat daha sonrasında Akira gözlerini süper gelişmiş robot bedeninde tekrar uyanır.
Ona olanları hatırlamaya çalışırken çarpıtılmış anıları ona engel olur. Ve böylece Akira kaybettiği anılarını ve bedenini bulmak için polis teşkilatına katılarak Ex-Arm‘a karşı verdiği savaşta ön saflarda yerini almıştır.

Daha detaylı bilgi için daha öncesinde yazdığım yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tehlikeli Sularda Yüzen Stüdyo!

Evet, gel bir bakalım şu seriye. Aslında anime çıkmadan önce sadece hikayesine bakarak konuştuğum zamanlarda bu animenin “Ghost in the Shell” tarzı bir şey olacağını tahmin etmiştim ama bu konuda da fazla yanılmamışım.
Ama aslına bakılırsa buna çok takılmadım çünkü artık günümüz anime dünyasında artık çok benzer konuların işlediği fakat farklı karakterlerin yer aldığın animeler tonla var. O yüzden aslında böyle bir zamanda bilim kurgu işine tekrardan girdikleri için yapıma teşekkür etmem gerekiyor. Bu deneyiş güzel aslında ama peki sonuç..?

Aslında “Orange” stüdyosundan sonra diğer bazı stüdyolarda bu 3D işine girmek istediler ama kimse onlar kadar başarılı olamadı. Tıpkı Ex-Arm‘da da olduğu gibi…
Her ne kadar çizimlere ve animasyona geçmeden önce biraz hikayeden başlayalım: Aslına bakılırsa hikayesi o kadar da kötü değil. Yani başta da dediğim gibi artık çoğu animenin benzer olduğu günümüzde böylesine farklı ve özgün bir içerik sunmaları cidden harika!

Cidden farklı şeylerin verdiği o duyguyu uzun bir zamandır hissetmiyordum ve seri bunu ta ilk bölümde yapıyor. Her şeyi bir kenara koyduğumuzda seri aslında o kadar kötü değil. Şahsen ilk bölüm benim için cidden keyifliydi ve sonrasında yaşanacakları merak hissi doğdu.

Animasyon mu? Ahh, O Ne?!

Şahsen bence BERBAT! Nedendir bilinmez belki animasyondan belki ise mangadan uyarlamada eksiklikler mi desem bilmiyorum ama izlerken gerçekten sıkıldım. Yani bir şeyler oluyor evet ama hepsi o ne bir duygu ne de bir tepki sıfır, hiçbir şey katmıyor.
Yani cidden onun yerine “Keloğlan ve arkadaşları vs. Sinek ve ekibinin” savaşları daha çekişmeli gereçdi sanırım.

Aslında biz farkında olmasak da birçok popüler animeden gördüğümüz CD animasyon her yerde var. Ve işte sorun da burada başlıyor. Anime dünyasında daha yeni yeni kullanılmaya başlanılan bu teknik bazen geri tepebiliyor. Daha öncesinde belki farkında olmadan Attack on Titan, A Whisker Away, Your Name, Beasters… gibi yapımlarda görüyoruz. Bu yapımların asıl odağı 2D olmasına rağmen o anki durumu göstermek ve daha etkili hissettirmek için aralar CD animayon eklemelerinde bulunuyorlar.
Ve bu konuda da çok harikalar! Ama Ex-Arm için aynı şeyi söylemek biraz zor.

CD animasyon aslında savaş sahneleri neredeyse harika hala getiren muhteşem bir şey fakat bunu işleyen kişiye bağlı. Böylesine daha yeni bir işe girişmiş olan stüdyo için bence bu üstesinden kalkılamayacak bir seviyede!
Ama yine de animasyonlar bir kenara dursun Ex-Arm mangada bakıldığında mekanlar ve savaş sahneleri aslında o kadar kötü değil hatta gayet istenilenin üstünde. Ama animasyon bu tür güzel şeyleri örttüğü için seri bizim gözümüzde daha de yerlere iniyor.

İzlemesi Keyifli Mi?

Bunun cevabı aslında hep evet hem de hayır. Belki neden böyle dedim, gelin sizlere teker teker anlatayım.
EVET, yönünden ele aldığımızda her şeyi bir kenara bırakarak aslında bunların birer şaka olduğunu ve bu animenin amacı tamamen izleyici saçma olduğu için güldürmesini planladığını düşünün. İşte o zaman dostlarınızla beraber saçmalığına gülebileceğiniz harika bir anime haline geliyor.
Hikayesi ve çevre etmenlerini de eklediğimizde Ex-Arm‘ın o kadar da kötü olmadığını göreceksiniz.

HAYIR, yönünde ise bunun bir şaka olmayıp tam anlamı ile gerçek olduğunu düşündüğümüz zaman başlıyor. O zaman baştan söylemek gerekirse animasyon berbat! Yani neden böylesine zor bir işe kalkıştılar ben onu bile anlamıyorum.
Müzikler ve açılışlar desen, benim için çok da bir şeyi ifade etmiyor. Ben çoğunu sardırmıştım.
Karakterler ve diğer şeyler ise, aslında o kadar kötü değil. Yani saçmalıklar bir kenara koysak aslında cidden özgün kişiliklere sahip figürler.

Son sözlerimle, Ex-Arm cidden arkadaşlarla toplaşıp biraz eğlenmek ve o günün saçmalıklarına doymadıysanız bence bu anime tam sizlik! Açın izleyin ve hayatınızdan daha saçma şeylerin varlığı hissedin.
Ama evinde tek başına soğuk bir kış günü sıcak yorganının altında anime izlemek istiyorsan bu anime hemen uykunu getirebilir o yüzden siz bakmasınız da olur.

Bugünlük de bir anime tanıtımın sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok anime içeriğine ulaşmak için BURAYA veya kullandığım kaynağa ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Related Posts

Bir cevap yazın