Merhaba arkadaşlar,

Bugünkü yazımda çocukluk dönemlerimizde yayınlanmasına rağmen benim gözümde efsane animeler arasında adını yazdıran yapımlardan biri olan Trigun animesinin incelemesi ile karşınızdayım 🙂

Trigun

Trigun anime ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Drama, Shounen, Sci-fi
Yapım Yılı: 1998
Bölüm Sayısı: 26
Yönetmen: Satoshi Nishimura
Stüdyo: Madhouse

Konusu:

Gunsmoke, çöllerle kaplı bir gezegendir. İnsanlar yerleşimlerini büyük ampulleri andıran, garip kalıntıların etrafına inşa etmiştir. Yaşamın zorluğu beraberinde suç ve suçluları getirmiştir. Katiller ve hırsızlar etrafta cirit atmaktadır. Ancak, suçlular arasında tek bir adam, haydutlar bile dahil olmak üzere, herkes tarafından aranmaktadır. Kafasına 60.000.000.000$$ ödül koyulmuş olan, kırmızı pardesülü bu adamın adı Vash’tır. Vash ise neden aranıldığını bilmemektedir. Saldırganlıktan oldukça uzak olan ve “sevgi ve barış” sloganını hayat felsefesi haline getiren Vash’ın, July isimli şehiri yerle bir etmiş olduğuna ise takipçileri bile inanmakta güçlük çekerler.

Trigun, Yasuhiro Nightow’un 1995 tarihli ve aynı isimli mangasından 1998 yılında uyarlandı. Vahşi batı arka planı üzerine kurulu bir bilim kurgu çalışması olan Trigun karakter gelişimi ve draması itibari ile izleyenleri oldukça şaşırtan bir yapıya sahiptir. Başlangıçta bir komedi ya da aksiyon animesi/mangası görünümünde olsa da karakterlerin arka planlarının yavaş yavaş açığa çıkması ile farklı bir noktaya doğru ilerler. Geçmişte yaşanılan trajedilerin ve bunların karakterlerin mevcut durumlarına etkilerinin yansıtılması açısından oldukça başarılı bir çalışmadır. En önemlisi, etik ve ahlaki değerler üzerine karakterler üzerinden yapmış olduğu sorgulamalar ile oldukça ciddi ve anlamlı temaları ele alır.

Trigun anime ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Trigun, kellesine $$60,000,000,000′lık ödül konulan Vash the Stampede’in yol hikayesini konu alıyor. Hikayenin geçtiği dünya post apokaliptik bir evren ve çorak bir çöl arazisi. Dünyayı, kovboy filmlerindeki, Mad Max’deki ve Fallout gibi oyunlardaki dünyaya benzetebiliriz. Vash yanında yıkım ile yolculuk ettiği için, Bernardelli Sigorta Şirketi çalışanı iki kadın Vash’ın yıkım getirmesini engellemekle görevlendiriliyor. Elbette her şeyin farklı olduğu bu dünyada sigortalatma işi de farklı işliyor, insanların ölümü, katillerin verdiği zararlar gibi olaylar sigorta konusunu belirleyebiliyor. Zamanla aslında Vash’ın sanıldığı gibi olmadığı, halkın bildiğiyle gerçeğin çok farklı olduğu anlaşılıyor.

Trigun anime gif ile ilgili görsel sonucu

Karakterlerin her birine bayılacaksınız. İlk önce baş tacı yaptığınız Vash olacak (sevilmeyecek gibi mi kerata),ardından ortalarda her daim yamuk duran sigarası ile arzı endam eden Wolfwood gibi bir karizma sayesinde tadından yenmeyecek bir anime. Vash ve Wolf haddinden fazla süperler hatta 😀 Benim de kafadan en sevdiğim ikili olmuşlardır. Milly ve Meryl’ de oldukça hoşunuza gidecek. Hele de benim gibi “ciddi insanların sinirlenip komik duruma düşmelerine” gülenlerdenseniz Meryl baya hoşunuza gidecek. Zira Vash nasıl ayaklı komediyse, bu kız da ona karşı o kadar demir lady 🙂

Vash and meryl gif ile ilgili görsel sonucu

90’lara ait bir anime olmasına karşın, çizimleri alıştığım ve sevdiğim yapıda olduğu için garipsemeden, keyifle izledim. Her dönemde göze hoş gelecek çizimleri var. 98 yapımı olmasını da göze alırsanız, oldukça kaliteli bir iş çıkarmışlar.

Sonuç:

Trigun’u izlerken farklı bir tat alacağınıza eminim. Eski olan sanat eserlerinin kalitesini özlediyseniz, başlayın derim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın