The Tatami Galaxy (Yojouhan Shinwa Taikei) Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kez daha merhabalar,

Sıcak ve bunaltıcı yaz günleri nasıl geçiyor? Bu yaz günlerinde Covid-19 nedeniyle evde tıkı kalanlara anime önerilerine devam ediyoruz.

The Tatami Galaxy (Yojouhan Shinwa Taikei)

The Tatatmi Galaxy

Tür : Romantik, Komedi, Gizem

Yayın Tarihi :2010

Bölüm Sayısı: 11+3

Konusu :

Bir sonbahar akşamı Shimogamo Tapınağı‘nın arkasında bir ramen dükkanında üniversite 3. sınıf öğrencisi olan genç bir adam ,patlıcana benzeyen ve kendisinin evlilik tanrısı olduğunu iddia eden biriyle karşılaşır. Üniversite hayatının geri kalanından en iyi şekilde yaşamaya karar veren öğrenci, acımasız ama nazik sınıf altı Akashi’yi sormaya çalışır; ancak Akashi, kolej yaşamını farklı şekilde yaşamamaktan pişmanlık duymaya iter. Bu şekilde düşünür düşünmez ona üniversite hayatını yeniden yaşamak için ikinci bir şans verilir. Gerçeküstü, sanatsal ve akıl karıştıran Yojouhan Shinwa Taikei, genç bir adamın yolculuğu sırasında arkadaş edinmesi, aşkı bulması ve her zaman hayal ettiği güllü kampüs hayatını yaşaması gibi yanlış olayları anlatıyor.

Editör Gözünden

Geldik en sıkıntılı kısım olan “Bu animeyi nasıl anlatmalıyım?” bölümüne. Öncelikle The Tatami Galaxy ‘nin herkese hitap etmeyen bir anime olduğunu söyleyerek başlayalım. Anime hakkında yorumları okuduysanız  sıkça duyacağınız bir kelime var : ” Sürrealist”. Kesinlikle sürrealist bir anime. Peki ne demek bu ? Sürrealismin Türkçe karşılığı “Gerçeküstücülük” yani bir gerçeği anlatırken hayal gücünü diğerlerinden çok daha farklı bir biçimde kullanmak. Karşı tarafa yaratıcılık ile birlikte karmaşa sunmak diyebiliriz. Şuraya örnek teşkil etmesi açısından bir Salvador Dali bırakalım : Yanan Zürafalar ve Telefon

SD069 Salvador Dali Burning Giraffes Yanan Zurafalar arthipo 1000x1000 1 - The Tatami Galaxy (Yojouhan Shinwa Taikei) Tanıtım ve İnceleme - Figurex Anime Tanıtımları

Her neyse efendim The Tatami Galaxy ‘de bu akımdan oldukça etkilenmiş bir anime. Animasyonu oldukça farklı ve zengin bir hayal gücüne sahip. Benim gibi birbirinin kopyası olan, düz mantık animeleri sevmiyorsanız The Tatami Galaxy izleme listenizde yerini almalı diye düşünüyorum. Sanatsal açıdan görsel şölen sunuyor bizlere.

Senaryosundan bahsetmek gerekirse izleyecek arkadaşlara , izlerken Fransız kalmamaları için animenin paralel evrenlerde geçtiğini belirtelim. Her bölümde farklı bir dünya kapısı aralanıyor ve baş rolümüze aşkı ve istediği üniversite hayatını elde edebilmesi için çeşitli şanslar veriliyor. Benim bunu anlamam oldukça uzun bir zaman aldığı için animenin amacını bir türlü anlayamamıştım 😀 Onu anlayana kadar dozunda ayarlanmış komedisi ve eğlenceli karakterler size kendisini bir şekilde izlettiriyor zaten.

7172bl887oel sl1026 e1505842359649 - The Tatami Galaxy (Yojouhan Shinwa Taikei) Tanıtım ve İnceleme - Figurex Anime Tanıtımları

Sunduğu farklı animasyona rağmen karakterler oldukça sık karşılaşacağınız karakterlerden oluşuyor. Buna birazda gerçek üniversite hayatının gerçeklerine atıfta bulunma isteği etken olmuş sanırım. Bu demek değil ki karakterler eğlenceli değil. Özellikle Ozu karakterine bayılacağınızı düşünüyorum.

Müzikleri ve klipleri animenin havasına yakışır şekilde garip ve karmaşık. Üstte bıraktığım şarkı Usta Higuchi’nin şarkısı. Aslında  açılışta kapanışta değil ama ben nedense çok sevdim 😀

Eleştiri zamanı

The Tatami Galaxy

Daha önce söylediğim gibi herkese hitap edebilecek bir anime değil. Derinde ki olaylara bakabilecek insan olmanız gerekiyor. Diğer en önemli noktalardan bir tanesi de animede ki konuşmalar çok hızlı olduğu için , gözleriniz alt yazı okumaya alışık değilse 20 dakikalık video sizin için 27-28 dakikaya ulaşabilir.

The Tatami Galaxy şimdilik buraya kadar. Daha fazla anime incelemesi için Buraya ve daha detaylı bilgi için Buraya tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Bir cevap yazın