Oyun

The Novelist – İnceleme

Yapımcı: Kent Hudson

Yayımcı Şirket: Orthogonal Games

Dağıtıcı: Steam

Platformlar: Microsoft Windows, OS X, Linux

Çıkış Tarihi: 10 Aralık, 2013

Oyun Türü: Hikaye Tabanlı First Person, Stealth

 

 

Çok farklı tarzda bir oyun incelemesiyle karşınızdayım. Bu oyunda ruhani bir karakter olarak oynuyor ve tamamen hikayeye dayalı bir oyunun seyrini değiştirip insanların daha farklı davranışlar sergilemesini sağlıyorsunuz. Ailedeki üç üyeden birinin bir bakıma düşüncelerine erişebiliyor ve bu sayede onların nelerden mutlu nelerden mutsuz olduğunu anlayabiliyor, buna göre kulaklarına “Şunu yapmalısın.” gibi öneriler fısıldayarak daha mutlu olmalarını sağlayabiliyorsunuz.

The-Novelist-Review-Note-on-the-Door

 

Dan ismindeki aile reisi, yani ailenin babası oyunun adından da anlaşılabileceği üzere bir roman yazarı. Ve bu yazar roman yazmayla ilgili sıkıntı içerisine girip huzurlu olabileceği ve kafasını dinlendirip yeni roman yazıları yazabileceği bir yere gitmek istiyor. Aslında bu kısmı ufak da olsa Californication dizisinin senaryosuna benziyor gibi. Her neyse, bu aile uzaklarda bir eve tatil yapmaya gidiyor. Biz de evdeki eşyaları, mektupları veya kişilerin düşüncelerini izleyerek neyle daha çok mutlu olabileceklerini görüyorsunuz. Ve oyun sizden her gün, mutlu olabilecekleri seçenekler arasından birini seçmenizi istiyor. Olay da burada başlıyor, çünkü bu seçeneklerden bazıları işinin iyi gitmesiyle alakalı, bazıları da ailesiyle mutlu olmasıyla alakalı. Durum böyle olunca işler tamamen size düşüyor.

the-novelistThe+Novelist+2013-12-14+19-09-32-39

 

Grafiklerinde çok aşırı bir gerçekçilik aramamak gerekiyor, çünkü özellikle basit bir oynanışa ve grafiklere sahip olması için çabalanmış bu oyunda asıl önemli olan senaryonun ilerleyişi. Yine de grafikler iç bayıcı düzeyde değil, oyunda içinde olmanız gereken atmosferi size tamamen hissettirebiliyor. Steam üzerinde $14,99 TL‘ye satılan bir oyun.

Related Posts

Bir cevap yazın