Oyun

The Long Dark Hayatta Kalma Oyun Önerisi

The Long Dark

Işıkların sönüp dönmediğini düşünün. Gökyüzünde parlak kuzey ışıkları parlaması ve tüm insanlığın teknolojik gücü, bir tür sessiz kıyametle etkisiz hale getirilmek üzere atılır. İnsanlığın Tabiat Ana’nın ilgisiz gücünden korunan her şeyi aniden bizden kopararak, besin zincirinin bir kaç bağlantısını bırakıyor. Yiyecek ve su kıt. Yollar artık güvenli değil. Kış şartlarında hayatta kalmak çok zor. Üstüne birde vahşi hayattan kaçma çabası ekleniyor. Yapabileceğiniz tek şey sonuna kadar hayatta kalmaya çalışmak.

KONUSU

The Long Dark jeotermal bir fırtına sonucu uçağımızın düştüğü ve sadece bizim hayatta kaldığımız bir oyun. Bulunduğumuz yer Kanada’da terk edilmiş ıssız bir bölge. Amacımız hem daim kış yaşanan bir ortamda, soğukla yaşam mücadele vermek hem de vahşi hayattan kaçmak. Hinterlands stüdiosu tarafından Unity kullanılarak yapılmış bu oyun sizi yaz sıcağında bile oturduğunuz yerde soğuktan titretebiliyor. Hala gelişim aşamasında olmasına rağmen şimdiden hayatta kalma oyunları arasında yerini almış ve yerini koruyan bir oyun. Satışlarına bakacak olursak Türkiye en çok satın alan 10. ülke olmuş. Tabi bunun nedenini merak ederseniz ; Youtube‘da 50 den fazla bölüm çekmiş olan Pinti Panda kanalı bu oyunun yükselmesini sağlamıştır. Türkler tarafından bu kadar indirilmiş olduğu için tabi ki Türkçe dil desteği de mevcut.

Oyunda hikaye modu hala yapım aşamasında. Yapımcıların söylediklerine göre oynayanların sadece %1.4′ü 50 günden fazla dayanabilmiş. Aynı şekilde yine oynayanların %24′ ü 5 günden fazla dayanabilmiş. Oyun Steam’da %92 olumlu not almış. Buradan da anlayabileceğiniz üzere, oyun hayatta kalma oyunları arasında iyi bir yer edinmiş. Grafiklere çok iyi diyemeseniz de güneşli bir anınızda gördüğünüz sarı hava sizin grafikleri unutmanıza yetiyor da artıyor bile. Hatta eğer oyunda ölmek üzereyseniz, bence bir ateş yakın ve manzaranın tadını çıkarın.

Tabi The Long Dark dedik. Bu kadar anlattık ama nasıl oynanacağına gelirseniz ; açlık,susuzluk, yorgunluk ve kondisyonunuzu gösteren 4 ibre bulunmakta. Bunlar dibe inmeden, yeni yerleşim yerleri (barınak,kulübe,fener,gemi,mağra vb.) bulmalı ve buralarda ihtiyaçlarınızı gidermelisiniz. Kimi zaman bir cesetten çıkacak olan çikolata sizi kurtaracak, kimi zamanda bir kibrit ateş yakmanızı sağlayacak ve donmanın ucunda döneceksiniz. Oyunda kendinize zaman içinde ok yapıp avlanmayı öğrenmelisiniz ya da belki şans eseri bir tüfek bulursunuz. Eğer öğrenmezseniz sonunda yemek bulamayabilir ve ölebilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci (CPU): Dual-Core Intel i5 CPU @ 2GHz+
 • RAM: 2 GB
 • İşletim Sistemi: Windows XP
 • Ekran Kartı: Intel 4xxx Series w/ 512MB VRAM ya da üstü
 • Ses Kartı: Evet
 • Boş Alan: 1 GB

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci (CPU): Intel i7 CPU @ 2.6GHz veya daha üstü
 • RAM: 8 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • Ekran Kartı: nVidia GeForce GTX 555 w/ 1GB VRAM ya da üstü
 • Ses Kartı: Evet
 • Boş Alan: 1 GB

About Lindow

Hiç bu kısıma bakılmayacağını bildiğinden istediğini yazabilecek ama yinede yazmayan, azcık da yazı yazmayı deniyim bakıyım neymiş deyip yazmaya başlayan birisiyim. Anime izlediğimi söylememe gerek yok heralde. Dimi ?

Related Posts

Bir cevap yazın