Yönetmen: Tetsuro Araki 
Stüdyo: Wit Studio, Production I.G.
Yapımcılar: Mainichi Broadcasting System, Pony Canyon, Kodansha, Mad Box, Shingeki no Kyojin Team
Tür: Aksiyon, Fantastik, Dram
Yapım Yılı: 2013
Bölüm Sayısı: 25
İmdb Anime Puanı: 8.80
Myanimelist Anime Puanı : 8.54

Shingeki No Kyojin yani diğer adıyla (Attack On Titan);

Animemiz devlerin ansızın ortaya çıkması ve insan oğullarını nedensiz yere öldürmesiyle başlamıştır. Devlerin herhangi zekası bulunmamaktadır, istemsizce insanlara saldırarak onları besin kaynağı haline getirmiştir. İnsanlarda bu olaylardan sonra devlere önlem almaya çalışmışlardır. 50 metre boyunca duvarlar örüp arkasında saklanmayı uygun bulmuşlardır. İç içe olan bu duvarlar çember halinde olup adları içten dışa Sina, Rose ve Maria’dır. Bu şehirler Almanya‘da ki Nördlingen şehriyle benzeşmektedir.

15281850_1276669345745291_1960565213_n

 

Asdfghjkl 6 - shingeki no kyojin (attack on titan) tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

Dışarıdan içeriye doğru katmanlı olarak insanlar sınıflarına göre yerleştirilmiştir şehre. İçten dışa doğru hiyerarşik düzende, zengin fakire uğraştığı zanaat ya da sanata göre mevkine veya nüfusuna göre düzenlenmiştir. Devlerden koruyan bu duvarlar insanların koruyan bir sığınak haline gelmiştir. Duvarlar 845 yılına kadar hiç aşılmamıştır ve insanlar hayatlarını devam ettirmişlerdir.
Duvarının dış çevresine bağlı olan Shiganshina şehrinde olan Eren Yeager , büyüdüğünde askeriyeye katılıp Keşif Birliği üyesi olmak istemektedir. Askeriye kendi içinde sınıflara ayrılmaktadır. Bu bölükler sırasıyla Askeri İnzibat (Yani kısaca şehrin asayişini koruyan askerlerdir.) Garnizon Askerleri ( Duvarlar da nöbet tutmak ve zor durumlarda devlerden şehri korumaktır.) Keşif Birliği‘dir. ( Devler hakkında ipucu elde etmek için dışarı çıkıp araştırmacılara bilgi aktaran grup öncü birlik diyebiliriz.) Ana karektere yani Erene geri dönecek olursak onunda hayali Keşif Birliği’ne katılıp dış dünyayı görmek ve hapsolduğu duvarlardan kurtulup özgür kalmak istemiştir.

- shingeki no kyojin (attack on titan) tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

 

Eren, Mikasa ile çalı çırpı toplarken bir dev alışa gelmişin dışına duvarlara 60 metre boyunda bir dev gelir. Bu dev alışagelmişin dışında insan derisi üstünde bulunmamaktadır. Diğer devlerden ayıran bir özelliği de tek tekmede dış kapıyı yerle bir etme özelliği bulunmasıdır.

Attack on titan ohshit - shingeki no kyojin (attack on titan) tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

 

Devin açtığı delikten sonra diğer devler şehre istila etmektedir. Eren ve Mikasa bu durumu gördükten sonra çareyi kaçmakta bulur ve evinin yolunu tutmaya başlarlar. Eren’i bir kötü durum beklemektedir annesi enkazın altında kalmış ve can çekişmektedir. Bir dev de onlara yaklaşmaktadır. Eren olayın şokunu atlamadığı için bir şey yapamamıştır. Tam devlere yem olacakken Garnizon askeri Hannes çocukları kurtarır ve o an Eren‘in annesini kurtarmadığı için annesi deve yem olur. Eren ve Mikasa tahliye olurlar. Tahliye oldukları yerde ise en yakın arkadaşları Armin karşılaşırlar. Belki de Eren ve Mikasa için en iyi haber buydu. Çünkü Maria Şehri düşmüş ve şehrin hasarı çok büyüktü.

Tumblr n7qam9vx7u1s3jt9ho1 500 - shingeki no kyojin (attack on titan) tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

Eren annesinin ve sevdiklerinin ölümü yüzünden kendine söz verir. Bunun için ilk adım askeri okula başlamaktan geçer. Eren ve arkadaşları askeri okula yazılmaya karar verirler. Katliam bittikten 5 yıl sonra askeri eğitimi tamamlayıp birer acemi er olurlar. Acemi er olduktan sonra olaylar farklı gelişmektedir ve başından gecen olayları anlatmaktadır.

Ginpachi Sensei Önerisi;

Fazla ileriye gidip de size spoiler vermeyim. İzlenmesi gereken bir anime fantastik evrende aksiyonu ve dramı bol animedir. İzleyip de bir anda bitirilecek ve 2.sezonu nerde denilecek bir animedir. Bir müjde de ben verim size 2017 yılında anime nin 2.sezonu duyuruldu. Eğer ben aksiyonu bol heyecanı tavan yapmış bir anime arıyorum diyorsanız anime listenize ekleminizi önerim. Son olarak anime hakkında fazladan bilgi alim yada biraz spoiler yemek isterim biraz olsun çizimleri merak ettim openning müziğine dinlerim diyorsanız videoları izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=eRPqEE2TJD4

 

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere iyi animeli günler.

                                                         Ginpachi Sensei

Tumblr meq03wtcfk1rwate3o2 500 - shingeki no kyojin (attack on titan) tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

Back to list

Bir cevap yazın