Gintama

 

Öncelikle nedir bu Gintama? Başlamayanların kafasında sürekli “öf abi izleyecem de full trol, bir konusu yok” diye sitem ettiği, izleyenlerin ise “manyak ötesi harika bir anime,yeri geldi mi gülme krizine sokan, sonra oradan çıkarıp ağlatan, ağlatmak ile yetinmeyip tekrar gülme manyağı eden” bir anime. Bu yüzden mümkün olduğu kadar spoilersız size konusundan bahsedeceğim ve Yorozuya’ya yeni üyeler kazandırmaya çalışacağım.
Konusu: Öncelikle belirtmek isterim ki bu anime de geçen çoğu karakter gerçekten yaşamış karakterlerden esinlenmiştir. Zaten Edo Dönemi‘de Japonya‘da samurayların soyunu kurutan gerçek bir zaman dilimidir. Tek fark, burada ABD yerine uzaylılar var.

Sakata Gintoki (Shiroyasha)

Shiroyasha(beyaz şeytan)

  

Ana karakterimiz Sakata Gintoki eski bir samuraydır ama öyle boş bir samurayda değildir. Shiroyasha (beyaz şeytan) diye nam etmiştir. Zamanında Edo dönemin’de (Edo Dönemi‘ni bilmeyenler için Japonya’da samurayların kılıç taşımasını yasaklayan ve Dojolar’da samuray eğitimlerini kısıtlayan, Bushido‘yu yok eden bir dönem diye biliriz kısaca) yaşadığı için tahta bir kılıç ile gezer. Yorozuya adlı küçük bir şirketi vardır. Ne yapar bu şirket? Para karşılığı her şeyi…
Gintoki‘nin hayatta hiç bir amacı yoktur. Boş boş takılır. Tembellikte çığır açmıştır. En büyük hobisi, çilekli süt içerek, burnunu karıştırıp hava durumu sunucusu Kestuno Ana‘yı izlemektir. Bu hale gelmesindeki en büyük etken sevdiklerini koruyamamasıdır. Sevdiklerini kaybettikten sonra her şeyi boşlamıştır.

 

Shimura Shinpachi

Tumblr na6y5tgizv1slhppso1 1280 - gintama tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

Gintoki böyle avare avare yaşayıp giderken günün birinde Shinpachi Shimura ile tanışır. Shinpachi (namı diğer gözlük-kun) babasından yadigar samuray Dojosu’nu, ablası ile birlikte ayakta tutmaya çalışır. Tabi samurayların olmadığı bir dönemde bu oldukça zordur. Gözlük-kun, Gintoki‘den etkilenir ve onun yanında takılırsa, Bushido‘yu güzel bir şekilde öğrenebileceğini düşüp Yorozuya‘da çalışmaya başlar.

   Kagura

Kagura troll face - gintama tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

 

Daha sonra Gintoki aynı şekilde rastgele Kagura ile tanışır. Kagura evrenin en güçlü uzaylı ırkı olan Yato Klanı‘ndandır. Saf bir karakteri vardır. Bu yüzden dünyada ki manyaklar onu bir nevi terminatör olarak kullanır. Gintoki‘nin ona yaklaşımından etkilendiği için , oda Yorozuya‘ya katılmaya karar verir. İleride Gintoki, Kagura için aile olacaktır.

Bu noktadan sonra birbirlerine sıkıca bağlanan bu üçlü türlü türlü maceralara atılır. İşte konusu aslında budur. Bu üçlünün maceraları zamanla gelişir yani klasik bir başlangıç konusu yoktur. Örneğin; Gintoki samuraylar kralı olmak istemiyor. Bunun yerine konusu aktif ve sürekli gelişen bir animedir. Siz izledikçe konusu ilerler ve o sayede konuya dahil olursunuz yani konusunu bilmezsiniz. Konusu sizi içine çeker bu yüzdendir ki bir Gintama izleyicisine konusu nedir diye sorarsanız, kesin bir cevap alamazsınız çünkü kesin bir cevabı yoktur. Konusunu izleyici ile yaşar adeta.

Editörün gözünden: Şimdi Gintama benim en sevdiğim animedir. Çilekli süt gibidir. Muazzamdır uçana kaçana gönderme yapan bol eğlenceli bir animedir. Öyleki 4.duvarında farkındadırlar (4.duvar hayali bir karakterin kendisinin hayali olduğunu bilmesine denir). Bu yüzdendir ki arada Yorozuya toplanıp anime hakkında kendileri hakkında yaptıkları göndermeler yüzünden telif hakkında hemen hemen her şey hakkında muhabbet ederken görmek mümkündür. Aslında her karakter hakkında her bölüm hakkında uzun uzun yazmak istiyorum çünkü Gintama farklı bir tatdır. Dediğim gibi en olmadık yerde sizi ağlatacak kadar duygusala sokup, tek bir hareket ile tekrar sizi gülme krizine sokar.

Large - gintama tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

Gintoki‘nin yaptığı göndermelerden bir kaçı…

Tabi bu demek değildir ki sadece komedi ve hüzün var. Aksiyon mu istediniz?  Bu anime de. En sağlamından bulacaksınız. Hem öyle power up pa dayalı, dostlarım diye bağırarak herkesi yenen cinsten değil. “Benim kılıcım sana yetişmiyor ise bizim kılıcımız yetişecektir” tarzı dayanışmanın, gerçek arkadaşlığın, yardımlaşmanın dibine vuran efsane savaşları vardır.
Aslında dediğim gibi yazdıkça yazmak istiyorum ama çok uzun olacağı için yeni başlayacak olan arkadaşlara bir öneri ile yazımı sonlandırıyorum. İlk 30 bölüm sizi sıkabilir. Vazgeçmeyin. İzleyin. Bir kez bağlandınız mı Gintama‘dan geri dönüş yoktur.

ve son olarak…
Yorozuya Eien Nare

66undkh zps00b553f3 - gintama tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime

 (Ebediyete kadar  Yorozuya)

Back to list

Related Posts

3 thoughts on “Gintama Tanıtım ve İnceleme

 1. KatsuraKotarou dedi ki:

  İbrahim oku bunları ve gintama nın muhteşemliğini fark et ve 2 3 . bölümden gintama hakkında bir görüş belirtme

  1. mvyc dedi ki:

   ibrahim daha 3. bölümden bıraktıysa dönmez ve bu yazıyı okumaz muhtemelen ama eğer gintama’ya laf ettiyse çok yanlış yapmış. bunun hesabını vereceksin ibrahim.
   kimsin neredesin bilmiyorum ama bunun hesabını vereceksin… hahahaa
   bu arada pain bey/hanım yazı çok güzel olmuş

   1. Tahsin A. Olmaz dedi ki:

    kim nerde ne demiş gintamaya ayıp etmiş bu arada pain “bey”-teşekkürler

Bir cevap yazın