Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda size eski bir samuray animesini tanıtacağım. Ancak bu bildiğimiz samuray animelerinden farklı olarak samurayların karanlık taraflarını gösteriyor. Neyse lafı uzatmadan tanıtıma geçiyorum 🙂

 

Shigurui: Death Frenzy

İlgili resim

Tür: Tarihi, Dram, Samuray

Bölüm Sayısı: 12

Yayım Tarihi: 2007

Firma/Stüdyo: Madhouse

 

Konusu:

Edo dönemi başlarında, insanlar huzur içinde yaşarken Lord Tokugawa Tadanagabir mücadele turnuvası düzenler. Eskiden turnuvalarda mücadeleler tahta kılıçla yapılırken bu turnuvada gerçek kılıç kullanılması kararlaştırılmıştır. Bu turnuvada maçlardan birisi sakat tek silahlı Fujiki Gennosuke ve kör Irako Seigen arasında olacaktır. İkisi de, Japonya‘nın en büyük kılıç ustası olarak bilinen Iwamoto Kogan‘ın öğrencileridir. Her ikisi de Iwamoto‘nun okulunun halefi olabileceklerini ispatlamaya kararlıdır. Ancak, sadece bir şampiyon olabilir.Böylece her ikisinin kaderi de dövüşlerle birlikte iç içe geçecektir.

İlgili resim

YORUM:

Türkçeye çevrildiğinde “Ölüm için Çıldıranlar” manasına gelen Shigurui‘ de ülkenin en yetenekli samurayları, Tokugawa Tadanaga’nın buyurduğu bir turnuvada karşılaşacaktır. Sapkınlıklarıyla tanınan hükümdarın huzurunda yapılacak ilk müsabaka tek kollu Fujiki Gennosuke ile kör ve kötürüm olan Seigen Irako arasındadır. Bir zamanlar aynı ustadan (Kogan Iwamoto) kılıç eğitimi almış bu iki samurayın arasında, birbirlerini gördükleri ilk günden başlayan bir husumet bulunmaktadır. Shigurui, bu ikilinin mazisini eşelerken dönemin koşullarına ve samurayların yaşamlarına eğiliyor ve bu sayede sayısız animenin çıkış noktası olan Edo dönemini kanlı, vahşi, barbarca bir üslupla anlatıyor.

Shigurui: death frenzy gif ile ilgili görsel sonucu

Samuray olmak ve kılıç kullanma olgularının hak ettiği şekilde yansıtan ne fazla kanlı ve vahşi bir anime Shigurui. Sonuçta adamlar kılıç kullanıyor zeytin dalı değil. Hip hop müzikli samuray animelerinin olduğu bir dönemde bu anime olayın birde can acıtabileceğini hatırlatıyor. Amerikan icadı genel pop-art akımına yenik düşmeyen ve baştan sonuna kadar tam bir japon yapımı olduğunu anlatan bir yapım.

Shigurui

Senaryonun flashbackler ile harmanlaması başarılı olmuş ve animedeki o gerilimli havayı iyi yansıtmış. Kapaktan da anlayacağınız üzere Shigurui’de bolca kana ve bağırsağa doyuyorsunuz. Bir çok yerde imgeleme kullanılıyor. Sex ya da vahşet unsurlarından dolayı anlatılmak istenenin anlaşılması için yaşın en az 18+ hatta 24+ olması gerektiğini gösteriyor. Bir uyarı yapmak lazım seride cinsellikte de sınır yok izleyicinin bunu da göz önünde bulundurması gerek.

İlgili resim

Shigurui karşımıza soluk ve genellikle gri tonlarla çıkıyor. Animedeki kasvetli hava kasvetli çizimlerle birleşince vermek istediği o havayı izleyicisine çok iyi yaşatıyor. Karakterler ise saçları ile olsun, gözleri ile olsun gerçek insanlara yakın karakterler. Yani çizimlerde bir gerçekçilik ön planda ve bu gerçekçilik bahsettiğim gibi bolca kan ve bağırsak ile birleşince izleme zevki bir kat daha artıyor. Açılış ve kapanış parçaları olarak animeden pek bir şey beklemeyin. Açılışta kırmızı bir tema ile desenler ve kapanışta da sadece yazılar geçiyor ve sadece vasat müzikler çalıyor. Anime esnasında çalan müzikler ise daha iyi durumda.

İlgili resim

Sonuç:

Sonuç olarak Shigurui yarım kalan sonu dışında oldukça başarılı buldum ve 12 bölümünü de büyük bir zevkle izledim. Samuray temalı ve gerçekçi, karanlık ve şiddet dolu bir anime arıyorsanız Shigurui tam size göre olabilir.
Back to list

Bir cevap yazın