Anime Tanıtımları, Anime

Paradise Kiss Tanıtım ve İnceleme !!

Bugün ki anime önerileri köşemizin misafiri Paradise Kiss animesi. Josei ve romantizm etiketleri ile karşımıza gelen anime için bakalım kesemizden neler çıkacak 🙂

Diğer tanıtımlar için TANITIMLAR sekmesine tıklamayı unutmayınız 🙂

Paradise Kiss

Konusu :

Yukari hayatını ailesinin isteği üzerine düzgün yaşamaya çalışan bir lise öğrencisidir. Derslere çalışır, dershaneye gider. Hiç asilik yapmadan hayatına devam eder. Bir gün sokakta yürürken karşısına uçuk kaçık bir tip olan Arashi çıkar. Ona yaptıkları elbisenin modeli olmasını teklif eder. Arashi‘nin tipinden korkan Yukari kaçarken diğer arkadaş Isabella’ya çarpar ve bayılır. Gözlerini açtığında eski bir bar gibi görünen bir mekan ve ParaKiss adlı bir yazı ile karşılaşır. İlk anın şokundan sonra 4 sanat öğrencisinin kendi giyim markalarını kurup elbise tasarladığı bir kulüp olduğunu fark eder. Okulun mezuniyet için düzenlenen kıyafet tasarım defilesinde kendi kıyafetlerini taşıyacak bir model arıyorlardır ve Yukari’ye tekrar model olması için sorarlar. Fakat Yukari daha önce karşılaşmadığı bu tiplerin teklifini kabul etmez ve tartışarak oradan ayrılır. Fakat kimliğini Paradise Kiss kulübünde bırakmıştır. Daha sonra grubun esas lideri George‘un ona kimliğini geri götürmesi ile bu teklife evet diyecektir…

Editör Gözünden :

Ai Yazawa’nın Nana’dan sonra biraz vasat kalmış eseri diyebiliriz anime hakkında. Bir Nana değil ama yine de izlenebilirliği iyi bir anime. Ai Yazawa’nın mangalarında nedenini anlayamadığım bir sebepten karanlık bir hava var. Aşklar , arkadaşlıklar sağlam ama soğuk. Tam olarak samimiyeti hissedemiyorum yapımlarında. Kesinlikle karizmatik bir yapım izliyorsunuz ama doğallık eksik gibi kalıyor. Bunun normal Japon yaşamından kaynaklandığını düşünüyorum. Japonlar’a bakınca hepsi tatlı, çalışkan , saygılı insanlar ama verdikleri soğuk bir his var. Sanırım Yazawa-san tam olarak bu hayatı güzel yansıtabilen birisi 🙂  Animemizin türü Josei olunca cinsellik sahneleri de atlanmamış. Açıkçası oldukça yetersiz sahnelerdi. “Madem animasyonu bu kadar kötü yapacaktınız. Hiç koymasanız daha iyiydi.” diye geçiriyorsunuz içinizden. Romantizm tutkulu ama yapmacık işlendi açıkçası.

Bir de ben giyim konusunu içeren bir animenin teknik detaylara daha çok girmesini beklerdim. Moda dünyası nasıl bir yerdir ? İnsanlar arası ilişkilerin nasıl olduğunu ? Basamakları tırmanmanın zorluğu ? gibi konular işlenmedi. Sadece deneyimsiz bir kızın ilk aşkı hikayesi üzerine kurgulu anime oldu. 12 bölümlük bu animede bu konu işlenemezdi elbette ama olayları bu kadar hızlı işlenmesi de izleyiciyi tatminsiz bırakıyor.

Sevdiğim yönlerine gelince :

Bir kere çok gerçekçi bir anime. Shoujo’larda ki masalımsı aşk yok. Özellikle finalinin bu kadar gerçekçi olması oldukça güzeldi diyebilirim. Çizimler çok farklı. Bu konuda kendi tarzını yakalayabilmiş Ai Yazawa’ya saygılar 🙂 Açılış ve kapanış şarkıları, Sountrack’lar animenin karizmasına karizma katmış diyebiliriz 🙂 Ayrıca anime de gerçek yaşamdan resimleri konması ayrı bir dikkat çekici detaydı 🙂 Karakterlere göz atacak olursak .

Hayasaka Yukari

Hikayemizin baş rolü kendi sıkıcı ve tatminsiz hayatından farklı bir hayata geçiş yapacak kadar cesur bir karakter. Kadının ilişkide beklentileri ve erkeğin tavrı çok güzel yansılıtılmıştı. Yukari oldukça romantik düşünürken George oldukça gerçekçi ve bencildi. Bu açıdan bir kızın ilk aşkı ve hayal kırıklarını güzel yansıtan bir karakterdi diyebiliriz.

Koizumi George

Animemizin dehası George 😀 Açıkçası bencillikleri ve acımasızlığı ile sizi sinir edecek tip. Teselli ederken bile o kadar acımasız ki . Yukari elinden bayağı çekti diyebiliriz. Sadece kendi bildiği doğrultusunda ilerleyen ve istedikleri uğruna sevdiklerini bile göz ardı edebilen zalim bir karakter izleyeceksiniz. Öteki açıdan giyim dehası 🙂

Arashi Nagase – Sakurada Miwako

Birisi asi ,sinirli diğeri tatlı , nazik karakterler. Çift olarak karşımıza gelen Paradise Kiss üyeleri dikiş ve tasarım işlerine yardımcı oluyorlar. Oldukça tutkulu bir aşkları var diyebiliriz.

Yamamoto Isabella

Bana göre animenin en ilginç karakteriydi. Nasıl derler nevi şahsina münhasır bir karakter 😀 Hem süprizi hem de tavırlarıyla sizi oldukça eğlendirecek. Diğer karakterlerin gölgesinde kalmasına ben üzüldüm açıkçası. Seiyuu’su ayrıca etkileyici idi. Söylemeden geçmeyelim : )

 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın