0497ff837712d458477e6aa0c1ede2b1 - shaman king tanıtım ve değerlendirme - figurex anime tanıtımları

Bugün benim için çok özel animelerden birisi olan Shaman King’i tanıtacağım. Bu animenin adı geçtiğinde dahi içimden geçen duygular o kadar yoğun oluyor ki bu duyguları kelimelerle ifade etmekte zorlanıyorum diyebilirim… Bu anime hakkında karşılaşabileceğim soruları düşünerek yanıtlandırmaya çalışacağım ki siz okurlar animeyi daha yakından tanıyabilin :). Kısacası daha çok soru-cevap tarzında bir yazı konsepti olacak arkadaşlar.

Animemiz olay örgüsü ve karakterleri bakımından çok ideal bir çizgide ilerlemekte ve çizimleri de oldukça hoş. Peki burada ‘ideal’ tam olarak nasıl oluyor ? sorusunu cevaplayalım; bir çok anime gerek karakterleri havalı-umursamaz-güçlü-eşsiz olarak gösterirken gerek de olayları birbirine bağlarken bir yandan da kendimizi düşündüğümüzden çok daha büyük bir hikaye zincirinin içinde bulduğumuzda animenin bize hissettirdiği o tatminlik duygusu, ideal.

Animemiz şamanların(ruhlar ile iletişime geçebilen, bizim yaşadığımız Dünya ve ruhlar Dünyası arasındaki düzeni korumayı kendine amaç edinmiş insanlar) ön planda olduğu bir konsepte sahip. Burada belki şaman dediğimizde aklımıza çok fantastik sahneler geliyor olabilir( heyecanlı olmadığını düşündüğümüz ne yapıyor yahu dediğimiz ilginç sahneler ) ama bu anime bize şamanlar arası bir güç savaşı sunuyor. Peki şamanlar neden bu savaşın içerisindeler, neden birbirlerine karşı cephe almışlar ? Ruhlar kralı ile bir olmaya hangi şamanın layık olduğunu belirleyebilmek için… Şamanlarımız ruhlar ile anlaşma yaparak onlar ile birlikte savaşabiliyorlar, gerek ruhların kendi bedenlerini yönetmesine müsaade ediyor, gerek de ruhları objeler ile birleştirerek kendileri için bir savaş aracı olarak kullanabiliyorlar.

B221d6b238c03da8d81cbb65ad0934b8 - shaman king tanıtım ve değerlendirme - figurex anime tanıtımları

Katliam mı oluyor, herkes birbirine mi saldırıyor, nasıl bir savaş bu ? Savaş resmen bir turnuva arkadaşlar ve bu turnuva 500 yılda bir gerçekleşmekte. Bilgilendirme adına tüm şamanlara birer cihaz gönderiliyor ve karşılaşmanın nerede-ne zaman-kime karşı olduğu bilgileri doğrudan size mesaj olarak geliyor. Karşılaşmalarda görevli olan şamanlar müsabakalarda hakemlik yapıyorlar. Oldukça adil görünen bir sistem dahilinde düzenlenen bu turnuvada karşılaşabileceğimiz dövüş stillerinin bir sonu yok. Ruhların kullanım şekilleri inanılmaz çeşitli, kısacası opsiyonlar sınırsız.

Bizim ana karakterimiz ise büyük bir kökene sahip Asakura soyundan Asakura Yoh; amacı rahat ve tasasız bir hayat yaşamak. Nasıl yani, rahat yaşamak diyorsun ama çocuk savaşların ortasında yaşıyor, madem rahat yaşamak istiyor neden savaşıyor ? Alın size üniversite sınavı mantığı; bir çok arkadaşımız sınava iyi bir bölüm kazanmak ve ileride rahat bir hayat yaşamak istediği için çalışıyor. Bizim arkadaşımızda şimdi zor ve bitmek bilmeyen idmanlara katlanıyor, bu savaşta yer alıyor ki ruhlar kralı ile bir olduğunda bir daha hiç çalışmasına gerek kalmasın, rahatına baksın :D.

3de87618d394788b5681d1816fae0a9e - shaman king tanıtım ve değerlendirme - figurex anime tanıtımları

Olay örgüsü gerçekten hoş; savaş içerisinde gelişen arkadaşlıklara, kurulan ittifaklara, çeşitli düzenbazlıklar ile insanları turnuvanın dışında tutmaya çalışanlara ve en nihayetinde tabi ki; devamlı bir power-up tufanına sahip. Bir çok şamanın gerçekleştirmek istedikleri hayalleri uğruna nasıl canlarını dişlerine takarak çabaladıklarını görüyoruz. Olaylarımız bir bulmacanın parçasıymışçasına birbirine harika oturtulmakta. Beklemediğimiz olaylar vuku bulmakta ve power-up pahasına karakterler hayatlarını umursamadan tehlikeye atmaktalar.

E09dcf9beaaf49d1433989e59761fec0 - shaman king tanıtım ve değerlendirme - figurex anime tanıtımları

Karakterlerimiz hakkında azami seviyede bilgi verilmekte ve kimin neyin nesi kimin fesi olduğunu az çok bilmekteyiz. Animenin karakterler hakkında bilgi vereceğim diyip bizi fiiller bölümlere mahkum etmemesi gerçekten büyük bir artı. Karakterlerin çok güçlü olduğunu hissettiğimiz anlar, karakterin yapması gerekeni yaptığında adeta gözümüzde idolleştiği sahnelere sahip. Arada devasa güç farkı olan insanlar karşı karşıya geldiğinde ne olduğunu da bir kaç defa gayet net bir şekilde görmekteyiz. Söylemeden edemeyeceğim reenkarneler vesayre de havada uçuşmakta, ilgi çekiciliği ve düşünülüş tarzıyla gerçekten muhteşem bir anime ile karşı karşıyayız.

Animemizin genel havası komediye meyilli, sizi güldürüyor rahatlatıyor, karakterlerin içinde bulundukları durumları unuttuğunuz zamanlar olabiliyor. Bu yazımızın bu kadar detaylı olmasının nedeni de bu yoğun seride bazı noktaların gözden kaçmamasını istememiz :). Gerçekten dolu dolu bir seri ve izlenmeye değer. Umarım sizleri bu seriyi izlemeye teşvik edebilmişizdir.Bu yazı vesilesiyle benim de 6. kez bitirmek için bahanem oldu.  Şiddetle tavsiye edilir 🙂 ve unutmadan; bütün okurlarımızın bayramı mübarek olsun !

228275 - shaman king tanıtım ve değerlendirme - figurex anime tanıtımları

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın