#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

Röportaj : Jojo’s Bizarre Adventure Mangakası Hirohiko Araki !!

Hirohiko Araki röportajı ile karşınızdayız. Onu en iyi çalışması Jojo’s Bizarre Adventure ile tanıyoruz. Araki, hakkında yakında bir biyografi yazısı yayınlamalıyım sanırım çünkü seriyi gerçekten çok severim 🙂 Çizimi olsun , kurgusu olsun, hayal dünyası olsun normal animelerden ayrılan ve kendi stilini yakalayan çok nadide bir seridir. Neyse efendim ben konuşmaya başlarsam susmam 😀 Röportaja geçelim.

Hayranlarınız JoJo’s Bizarre Advanture’ı yüksek moda ile ilişkilendiriyor.Karakterleriniz için benzersiz kostümler hazırladığınız süreci bize anlatır mısınız?

Karakter kıyafeti yarattığımda, iki unsurun farkındayım: “günlük yaşam” ve “fantezi”. Gerçek hayatta pratik olmayacak garip, karikatürize, tuhaf kıyafetlerin yanı sıra gündelik modayı da öngörüyorum.

Kapak resimlerini veya renkli sayfaları yaparken karakteriniz için belirli bir renk şemasına bağlı görünmüyorsunuz. Neden böyle ?

Okuyuculara farklı renk kombinasyonları ile farklı hisler ve izlenimler vermek için daha fazla önem verdim.

Hangi Stand güçleri sizin için en eğlenceli olanıydı ? Özellikle zor bir zamanda tasvir ettiğiniz Stand güçleri var mı?

Favorilerimden birisi Shigechi’nin (Shigekiyo Yangu’s) ‘Harvest’ adlı standı. Zor zaman geçirdiğim (sanatsal değil, anahtar nokta ve öykü geliştirme açısından) Bölüm 4’te ‘Deadly Queen’ ‘di. Çok güçlü yapmış olduğumu hissettim. Josuke onu yenemezse sürpriz olmazdı.

Steel Ball Run, sakatlığı olan bir kahramanın olumlu bir tasvirine odaklanarak manga savaşına ilginç bir yaklaşım yakaladı. Johnny Joestar’ı yaratmak için size ne ilham kaynağı oldu ?

Çalışmalarım zorlukların üstesinden geldikçe büyüyen kahramanların etrafındadır. Johnny’yi yaratırken mutlaka bir engelli bir kahraman tasvir etmeye çalışmadım. O, hem fiziksel hem de zihinsel olarak, yalnızca diğer insanlara değil, atlara da güvenmeye zorlanacak bir yarış sırasında büyüyebilen bir karakter yaratma arayışımın son sonucuydu.

O sırada Battle Tendency ve Phantom Blood de kaslı vücut tiplerini nasıl çizdiğinizle ilgili diğer görüşmelerde konuştunuz çünkü Stallone ve Schwarzenegger popülerdi. Okuyucuların kaslı erkeklere olan ilgisini kaybettiği ve modaya olan ilginizle daha fazla şey yapmak istediğinden  Unbreakable Diamond  ve Vento Aureo için ince, ceset tiplerine taşındığını da söylediniz. Steel Ball Run ve JoJolion, sanat tarzınızın evriminde bir başka büyük kaymayı temsil ediyor gibi görünüyor. Steel Ball Run ve JoJolion’un görüntüsüne ne ilham kaynağı oldu?

Bölüm 1’den 8’e, kıyafet tasarımları da dahil olmak üzere benzer siluet ve görünüşe sahip olmayan ayırt edici kahramanlar yaratmaya bilinçli bir çaba sarf ediyorum. Ayrıca, her parçanın yer aldığı “dünyayı” simgelemek üzere kahramanlarımı görevlendiriyorum, öykü bunları da etkiliyor. Elbette, sanatın evrimini de engellemek istemiyorum. Ben hep sanat stillerini araştırıyorum.

JoJo’s Bizarre Advanture 2004’te Ultra Jump’a taşındığında son başvuru tarihine geçiş yapana kadar haftalık bir süreyle birkaç yıl Shonen Jump’ın bir parçası olarak çalıştı. Manga yaratma haftalık ve aylık modellerinizdeki duygularınız neler?

Kısa bir bölümle birlikte, her hafta bir son başvuru tarihi olması, çizilebilecek şeyleri sınırlar ve önümüzdeki hafta heyecan oluşturmak için ivme kazanmayı gerektirir. Aylık dolaşımlarla, şu anda bana uygun olan kendi adımımla çizmek için daha fazla sayfa ve esneklik var.

Hayranlarınız ve meslektaşlarınız arasında yaşlanmayan bir ölümsüz olduğunuza dair sürekli bir şaka haline geldi. Okuyucularımızla paylaşmak istediğiniz güzellik ipuçlarınız var mı?

Düzenli bir yaşam tarzı, yüzme ve Tokyo musluk suyu ile yaşamak.

Kuram ve Uygulama Mangası’nda, JoJo’nun 8 parçasının hepsinin temasının “insanlığın mükemmel olduğunu gösteren bir doğrulama” olduğunu söylüyorsunuz. Biraz ayrıntı verebilir misiniz ?

İnsanlar, insan ruhu ve gücünün gücüyle engeller aşarak büyümeye devam edebildiğine inanıyorum ve “insanlığın harika olduğunun bir onaylaması” olduğuna inanıyorum. ‘JoJo’nun Tuhaf Macerası’nda, çeşitli unsurları içeren kavgalar ve hikayeler var. Bununla birlikte, sonunda insanlar kaderi kendileri belirlemek için makinelere ve ilahi varlıklara güvenmeden hareket ederler. Bunun gibi insanların çizilmesi benim ‘insanlığın harika olduğunun teyidi’.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

One Comment

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    Loading…

    Soluksuz İzleyeceğiniz Kısa Anime Önerileri 2 !!

    Shaman King Tanıtım ve Değerlendirme