Anime

Savaş Çocukları !!

Herkese merhabalar,

Bugün her zaman ki gibi güzel anime listeleri, haberleri önerileri vs yapmak isterdim ama sosyal medya aracılığıyla izlediğim görüntülerden dolayı boğazım düğümlenmiş şekilde şu an buraya duygularımı dökmek istedim.

Konu hepimizin bildiği üzere Suriyeli sivil halka kullanılan kimyasal silahlar.

 

Minik elleriyle, yetişkinlerin zalimliğinin ve doymak bilmeyen gözlerinin getirdiği savaşın yükünü yüklenmek zorunda kalan binlerce çocuktan bahsediyorum. Sosyal medya sayfalarının yayınladığı videoları izlerken, gözüme sadece çocukların takıldığını fark ettim. Nefes alamayan, yanan vücutlarına soğuk su fışkırtılan çocukların titremeleri vardı ekranlarda. Ağlayamayan ve sadece nefes almaya çalışan masum varlıklar…Daha dünya ne demek, yaşamak ne demek, ırk ne demek, petrol ne demek, yere batasıca para ne demek anlamını bile bilmeyen, kendilerine sorulmadan bu dünyaya getirilmiş, getirildikten sonra ise sözde büyükleri tarafından acımasızca üstlerine bomba yağdırılan ve ölüme terk edilen çocuklar…

Ölümün mutlak olduğu bu dünya da , herkese yetebilecek kadar toprak varken, dünyada ki her şey insanın kullanımına özel yaratılmışken, paylaşılamayan şeyin ne olduğunu 26 yaşında ki ben anlayamazken, dünyaya yuvarlak ve masum gözleriyle bakan ve hiç bir şeyden haberi olmayan çocukların paylaşılamayan o lanet şey her neyse , onun yüzünden ölmeleri artık midemi bulandırıyor. Dünya midemi bulandırıyor. İnsan olmak midemi bulandırıyor. Yeri geldiğinde birbirimize hakaret olarak hayvan adlarını kullanma cürreti ve kibri midemi bulandırıyor. Cesedi kıyıya vuran veya korkudan ağlayamayan çocukların hesabını nerede ve nasıl vereceğimiz hakkında en ufak bir fikrim yok. Bazen belki de erkenden cennete uçmaları en iyisi diye düşünüyorum çünkü bu dünyada görebilecekleri çok fazla güzel şey yok. Büyüdükçe dünyanın acımasızlığı karşısında masumluklarını kaybedecekler ve hepsi biz yetişkinler gibi birer hırs yuvası haline gelecekler. Belki para için belki daha başka ucuz nedenlerden dolayı bir birlerine kin ve nefret duyup , her birisi yeni bir Kabil’e dönüşecekler. Kendi dinim İslam adına konuşuyorum. Bakara suresinde bir ayet var :

Bir zamanlar Rabb’in meleklere: “Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım.” demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: “Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysaki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz.” Allah şöyle dedi: “Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim.

Gerçekten öldüğüm zaman yaratıcıma sormak istediğim ilk soru : “İnsan gibi zalim bir varlığı neden yarattın ? Meleklerin bile bilmediği o sebep nedir ?” olacak.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

One thought on “Savaş Çocukları !!

  1. AniMistik dedi ki:

    Çok haklısın. “Yetişkinlerin” bencilliğini günahsız çocuklar çekiyor ????

Bir cevap yazın