Oyun

Sanctum – İnceleme

 • Yapımcı Şirket: Coffee Stain Studios
 • Yayımcı Şirket: Coffee Stain Studios
 • Yazarlar:
 • Oyun Motoru: Unreal Engine 3
 • Platformlar: Microsoft Windows, OS X
 • Çıkış Tarihi: Microsoft Windows 15 Nisan 2011, OS X 13 Ağustos 2012
 • Oyun Türü: Birinci şahıs nişancı (fps), Kule savunma
 • Oyun Modu: Tek oyunculu, Çok oyunculu
 • Türkçe Dil Desteği: Var
 • PEGİ: 12
 • Metacritic:70

2

 

Oyunumuz fps (birinci şahıs nişancı) tarzı, strateji üzerine tasarlanmış bir kule savunma oyunudur. Sanctum 24 Mart 2011’de, Steam de ön satışa sunulmuştur. Sanctum’da Skye adlı karakterimizi canlandırmaktayız. Karakterimizin asıl amacı Elysion One’ı (kendi evimiz) uzaylılardan temizlemektir. Bunun dışında da oyunda her hangi bir konu, hikâye, olay yoktur.

 

gır

Sanctum ilk başta 3 harita ile gelmiştir. Sonra oyun firması dlc olarak 2 adet map pack çıkarmıştır. Ayrıca oyun içinde silah sesinden başka bir ses de duyulmamaktadır fakat aynı şekilde onu da sonradan dlc ile oyuna dâhil etmişlerdir. Oyunda başarılı olabilmemiz için, her bölümdeki çekirdekleri (core) savunmamız gerekmekte. Bunu başarmak için, savunma yapılarını inşa edip düşmanları bölüm bitene kadar çekirdekten uzak tutmamız gerekir. Her harita 20 dalgadan(wawe) oluşuyor. Oyunda 7 si karadan 3 ü havadan olmak üzere 10 çeşit düşman bulunuyor. Düşmanlar her seviyede farklı güç de oluyorlar. Her düşmanın güçlü ve zayıf yönleri bulunuyor. Bazı düşmanlar belli kulelere karşı çok kırılganken bazıları ise neredeyse hiç etkilenmiyor, işte bu yüzden stratejiye dayalı oynamalıyız. Çekirdeğimizin bir can barı bulunmaktadır. Düşmanlar % olarak çekirdeğimize zarar vermekte. Düşmanların seviyesine, türüne ve dalga sayısına göre verdikleri % hasar değişmektedir.

2015-11-09_00002

Oyunda kutularımızı yol çizmek için kullanıyoruz. Mesela dar zikzaklı bir alan oluşturarak düşmanların yürüme mesafesini arttırıp aldıkları hasarı çoğaltabiliriz. Silahlarımızın hepsinin ayrı etki alanı ve menzilleri bulunmaktadır. Bu yüzden yerlerini iyi seçmemiz gerekiyor. Oyunda genellikle Lighting Towerları kullanıyoruz. Ama saldırı hızı taşıyan, havadan gelen düşmanlar için bulunan silahlarımız mevcut. Bunların dışında elimizde assault, sniper, rex, shoutgun, freeze olmak üzere 5 silah bulunuyor. Bu silahlarında leveli bulunuyor ve doğal olarak leveli artan silahların özellikleri de gelişiyor. Freeze dondurma özelliği var hasar vermiyor, sniperımızla yüksek hasar veriyoruz fakat seri ateş almıyor, assault seri bir silah fakat fazla hasar vermiyor ve aşırı kullanımda ısınıyor, shoutgun bildiğimiz pompalı, rex ise seri atış yapan bombardıman silahı.

2015-11-09_00003

Oyunun en güzel kısmı ise multiplayer. Multiplayer modumuz da seçebileceğimiz zorluk seviyesi bulunmuyor yani arkadaşımız ile girdiğimizde çok daha organize olup stratejiyi en baştan çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Oyunda herhangi bir son olmadığı için yenilene kadar devam ediyor. Size tavsiyem oyun Steam de indirime girdiğinde arkadaşlarınız ile Sanctum 4-Pach alarak eğlenceli vakit geçirmeniz. herkese güçlü defans yapabilme dileğiyle, İyi oyunlar…

Related Posts

Bir cevap yazın