Manga

Otoyomegatari Manga Tanıtımı

Herkese merhaba arkadaşlar bugün size ilk mangamızı tanıtmak için buradayım manga severler hemen buraya gelsin çünkü size çok güzel bir manga tanıtacağım.

Mangamızın adı OTOYOMEGATARİ .

Bu manga da ne ararsanız var. Dram, Tarih, Romantizm , Savaş aklınıza gelebilecek her şey mangamızda mevcut. Mangada ana karakter kavramı biraz kayıp, hani tüm olay tek bir yerde tek bir kişi üzerinde geçmiyor. Ama son cilte kadar manganın Mr.Smith etrafında döndüğünü söyleyebiliriz. Mangamız genel olarak “Gelin Hikayeleri” üzerine kurulu ki Otoyomegatari de Gelin Hikayeleri demek.

Amiru

MANGAKA: Kaoru Mori

BÖLÜM SAYISI: 47 ( Hala devam ediyor.)

KONUSU: Konu olarak 19. Yüzyıl Asya’sında geçen mangamız şu şekilde başlıyor: Dağların ardında ki Halgal beyliği kızlarını Hazar denizi yakınlarında ki bir köyde yaşayan 13 yaşında ki bir çocukla evlendirirler. Lakin şöyle bir sorun vardır; kızımız 20 yaşındadır. Sevgili çiftimiz yaş farkını hiç sorun etmezler çünkü ikisi de mutludur. Ayrıca gelin kızımız farklı bir kültürden geldiği için onu yaptığı işler hep takdir edilmektedir. Çok güzel at sürer, el işi yapar , yemekleri mükemmeldir ve bunların üstüne mükemmel bir avcıdır. Huyu suyu da güzel olan kızımızı haliyle tüm ahali sevmektedir. Her şey iyi güzel giderken Halgal beyliği gelir kızı geri götürmek isterler. Çünkü daha zengin olan bir beyliğin başındaki adam bilmem kaçıncı karısını kaybetmiştir ve yeni bir eş aramaktadır. Bu olaylar olurken Halgalların da durumu iyi olmadığı için kızlarını geri almak isterler. Sonra olaylar patlak verir. Bu arada Asya’yı gezmekte olan sevimli İngiliz’imiz Mr.Smith de kızımızın ailesinin misafiridir. Ve bu olaylar patlak vermeden önce Ankara’ya gitmesi gerekir ve yolda kaç tane gelin görür ne siz sorun ne ben söyleyeyim (: . Yani kısacası konumuz Asya’da ki gelinlerimiz. Ama ne gelinler (: .

otoyo

 

BELLİ BAŞLI KARAKTERLER: Dediğim gibi ana karakter kavramı kayıp olduğu için sıkça gösterilen karakterlerden bahsedeyim size.

Amira: 20 yaşında olmasına rağmen ailesinin durumunu kurtarmak için 13 yaşında ki çocukla zoraki evlendirilmiş hanım kızımız. Ama gelin görün ki bu kız bize aşkın yaşla başla alakası olmadığını çok güzel bir şekilde öğretiyor.

Karluk: Bu da Amira hanım kızımızın 13 yaşında ki kocası. Lütfen yaşına bakmayın yaşına rağmen koca bir beylik yönetiyor. Aynı zamanda manganın ilerleyen sayılarında bir çok kızımızın salyasının akmasına sebep olacak diye düşünüyorum (:.

Pariya: Serimizin erkek fatması Pariya Amira’nın ilk arkadaşıdır. Mükemmel kızımız Amira’dan tamamen zıt bir karaktere sahip, Pariya tam bir tsundere (duygularını açığa vuramayan kız tipi) olmakla beraber tek yeteneği ekmek yapabilmektedir. Onun sebebi de küçüklükten beri babasının fırınında gezip tozmuştur.

Mr.Smith: Yakışıklı İngiliz Beyefendisi gezginimiz. Kendisi kültürlere, yemeklere ve gezmeye meraklı. Ve genel olarak “Burada kadınlara selam veremez miyiz?” “ Kadınlarla konuşmak caiz mi?” gibi sorularla karşımıza çıkıyor. ( İlerleyen zamanlarda başına çok güzel işler gelecek 😀 )

Büyük Anne ( Yazar Bonusu) : Normalde bu karakteri aile kategorisinde vermem gerekiyor ama bana göre serinin en havalı karakteri olduğu için tanıtmazsam içim gider (: . Büyük annemiz Karluk’un büyük annesidir. Yeteneklerine Amira bile yaklaşamaz. Burada spoiler vermek istemiyorum ama okurken Büyük Anne’ye “Hadiii be Büyükanne” “ Yürü kim tutar seni” gibi tezahüratlar edeceğinize eminim.

Diğer gelinlerimiz ve Aileler:  Bu karakterler arasında tabi ki aklınıza yer edinenler olacak ama çok fazla karşınıza çıkmayacağı için tanıtmıyorum.

pry  

 

GENEL DEĞERLENDİRME Ben okurken çok büyük bir keyif aldım.  Mangaya başladığım zaman 34. Bölümdeydi ve ben 3 saatte güncele geldim. Hafızanızda yer edinecek çokça sahne var. Aynı zamanda mangakamızın çizimleri bir harika işlemeler olsun, mimikler olsun o kadar zahmetli şeyleri bile en ince detayına kadar çiziyor. Ben en çok bu konuda kendisini takdir ediyorum. Diğer bir takdir ettiğim şey ise konuyu bağlama şekli, konuyu o kadar güzel bağlıyor ve işliyor ki sanki siz manganın içindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Son olarak manga da favori gelinlerim Leyla ve Leyli  , en nefret ettiğim gelin ise Shirin buradan yine Shirin’i saygıyla anıyorum. Umarım fikrime kulak verip mangayı okumaya en kısa sürede başlarsınız. Çünkü eğer okumazsanız çok şey kaybedersiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın