Manga

Onun Ninja Yolu 15 Yıl Sürdü : Masashi Kishimoto Kimdir?

Herkese merhabalar,

Bugün ülkemizde de oldukça büyük bir fan kitlesine sahip olan Naruto mangakası Masashi Kishimoto‘yu tanıtacağız. Benim severek okuduğum bir Shounen seriydi. 15 yıl boyunca yılmadan Naruto‘yu bizlerle buluşturan Masashi Kishimoto‘yu tanıyoruz.

8 Kasım 1974 doğumlu mangakamız. Oda küçük yaşlarda favori animeleri  Dr. Slump’s Arale ve Doraemon’s titular protagonist‘e ilgisi üzerine çizime odaklanmış mangakalardan. İlk okula başladığı sıralarda kardeşiyle birlikte Kinnikuman ve Dragon Ball animelerini izlermiş. Yıllar geçtikçe Dragon Ball ve Dr. Slump mangakası Akira Toriyama onun idolü haline gelmeye başlamış. İlk okula devam ederken mangaya olan ilgisini zamanla kaybetmiş ve basketbol, beyzbol gibi spor aktivitelerine yönelmeye başlamış. Ta ki Akira Film’in bir posterinde Katsuhiro Otomo çizimlerini görene kadar. Kishimoto illüstrasyon şeklinden hayran olmuş ve serinin yaratıcısı Katsuhiro Otomo‘nun tarzını taklit etmek istemiş. Okumayı sevdiği diğer seriler ise  Jin-Roh: The Wolf Brigade, Ninku ve Ghost in the Shell.

Lise yılları boyunca bir gün kendi mangasını çizmek hayaliyle çizimlere ve çizim klüplerine katılmaya devam etmiş. Üniversite tercihini de sanattan yana kullanmış. İlk başlarda Chanbara yani kılıç dövüşlerinin yer aldığı film türleri konusunda çizim yapmak istese de Shounen Jump‘ın bu türde manga yayınlamadığını öğrenince vazgeçmiş. Bununla birlikte Kishimoto  Hiroaki Samura‘nın Blade of the Immortal ve Nobuhiro Watsuki‘nin Rurouni Kenshin‘i keşfetmiş. Üniversite 2. yılında manga dergileri türünde manga çizmeye başlıyor. O zamanlar daha çok yetişkin içerikli Seinen manga çizmeye çalıştığını belirtmiş kendisi. Bu çizimlerle Shounen Jump‘a başvursa da içeriğin uygun olmaması nedeniyle reddedilmiş.

Kishimoto ilk başarılı çalışması olan Karakuri‘yi 1995 yılında yayınlamış. Bu eseriyle 1996 yılında Sheuisha‘da prestijli bir ödül olan  “Hop Step Award” ödülünü kazanmış. Daha sonra Michikusa, Asian Punk ve Naruto’nun One-Shot halini Akamaru Jump Summer dergisinde yayınlamış. 1998 yılında Kishimoto Karakuri‘yi Shounen Jump‘da yayınlamayı teklif etmiş bir süre yayınladıktan sonra zayıf tepkiler almış ve kaldırılmış. Daha sonra Seinen dergisinde Yakyūō, Mario,Magic Mushroom gibi eserlerini yayınlasa da istediği geri bildirimi alamamış. Daha sonra editörün teklifi ile Naruto‘yu yeniden yapılandırmaya başlamış. Naruto‘yu çizerken Akira ve Dragon Ball‘dan etkilendiğini söylüyor Kishimoto. 3 kişilik grup oluşturmasına da The Matrix filmini izledikten sonra karar vermiş. Sasuke içinse Yoshihiro Togashi ‘nin Sanpei Shirato karakterinden esinlenmiş.

1999 yılının Eylül ayında Shounen Jump‘ın 43. sayısında Naruto yayınlanır yayınlanmaz büyük bir hit yakalamış. 10 Kasım 2014 yılında sona eren Naruto, 15 yılda 700 bölüm 72 cilt olarak yayınlanmış ve 113 milyon Japonya‘da olmak üzere 95 milyon Amerika‘da ve 93 milyon dünya genelinde satmış durumda. Aynı zamanda Viz Medya‘ya 2006 yılında “Best Grafic Novel” ödülünü kazandırmış. Eiichiro Oda ile tanıştığı zaman onu ezeli rakibi olarak belirlemiş. Naruto bittiği zaman ise Eiichiro Oda‘da kendisini rakip gördüğü ile ilgili bir mesaj bırakmış. Kishimoto‘ya göre “Çok tatminkar hissettirmiş” bu mesaj 😀 Ayrıca My Hero Academia mangakası Kōhei Horikoshi‘nin çalışmaları içinde dünya üzerinde büyük başarı sağlayacağına inandığını belirtmiş.

Kishimoto‘nun ikiz kardeşi  Seishi Kishimoto  666 Satan ve Blazer Drive mangalarının yazarı. 2003 yılında evlenen Kishimoto, 2015 yılına kadar balayına çıkamamış. 2014 yılında babasını kaybeden Kishimoto, Naruto‘nun 668. bölümünü babasına ithaf etmiş.

Rakipler birbirleri için bunları söylemiş 🙂 

One Piece ve Eiichiro Oda için :

One Piece, Naruto‘dan bir yıl önce yayınlanmaya başladı. Beni bu konuda yendi. Başlarda çok kıskançtım. Sadece onun gibi olmak istemedim. Onu geçmek istedim. Bazı açılardan, Naruto‘nun yayınlanmasının ve başarılı olmasının sebebi One Piece‘ten kaynaklanıyormuş gibi hissettim. Belki ikimizinde bu kadar başarılı olmasındaki destekleyici güç rekabetimizdi. Birimiz bir şey yaptığında, diğeri de kesinlikle yapmalıydı. Böylece iki seri de devam etti. “

Eiichiro Oda , Kishimoto ve Naruto hakkında : 

“İkimizde manga işinde olduğumuz için, mecburen bir galip ve bir mağlup olacaktı. Ancak, kendisiyle kişisel olarak görüştüğümde gerçekten iyi ve kibar bir adam olduğunu anladım. Bir anda sonuçların önem arz etmediğini düşündüm. Öyle bir adamla mücadele edemezdim. Düşüncelerim bu şekildeydi. Rakibimin Naruto olması gerçekten harika bir şey. Şanslıyım ki bana eksiksiz zaferi tattırmadın. Aslında haftalık seride hiçbir zaman tam zaferi elde edemedim, bunun yanı sıra yabancı ülkelerde Naruto, One Piece’ten daha popüler. Bir yanım bu gerçeği kabul etmemekte ısrar etse de aynı zamanda minnettar olduğumu da belirtmem gerek. Çünkü böyle bir eserin dünyada eşi ve benzeri yoktur.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın