Nedir efendim bu One Piece ?

İzlemeyenin “abi çok uzun” diyerek çekindiği, izleyenin “keşke bir 700 bölüm daha olsa” dediği, güncel takipçilerin ise “vay arkadaş nereden geldik bu güncele” diye yakındığı, kendi türünün üç büyüklerinden biri olan, bizi mezara gömüp sonra final vereceğini düşündüğümüz efsanevi bir animedir.

 

Konusu :

Para,şan,şöhret ve güç her şeye sahip ve her şeyi elde etmiş olan efsanevi korsan ; Korsanlar Kralı Gol D. Roger infazı sırasında “Hazinemi mi istiyorsunuz arayın hepsini orada bıraktım” demesi üzerine büyük korsan çağını başlatmış ve denizlerde sudan çok korsanların cirit attığı insanların ve hükümetin illallah çektiği bir çağ başlatmıştır. Ana karakterimiz olan Monkey D. Luffy de bu çağa yetişmiş ve Korsanlar Kralı olmayı kafaya koymuş genç, gözü pek ve güçlü bir gençtir.16 yaşında denizlere açılarak hayalini gerçekleştirmeye çalışır ve bu noktadan sonra Luffy ve tayfasının başından geçen maceraları konu alan animemiz başlamış olur.

Giphy - one piece anime i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Editörün Gözünden :

Şimdi konu OP olunca ve çok da uzun olduğunu hesaba katarak farklı bir formatta inceleyeceğim. Artı ve eksi olmak üzere iki farklı başlıkta incelemeye devam edeceğim.

Önce artılar :

Kişisel Artı : OP benim bilinçli olarak izlediğim ilk animedir. Öyle ki Star TV de dublajlı bölümlerini izlemiştim zamanında (bilinçliden kastım ; anime olduğunu bilerek izlediğim. Yoksa çocukken çok anime izlemdim ama onların anime olduğunu bilmiyordum. Mesela Digimon gibi). Bu benim için bir artıdır.

Artılar:

 • Efendim OP‘un en büyük artısı sanırım ; çok uzun olması. Güncel izleyiciler hariç. Yani doyurucu bir anime. Bir kere sardınız mı sıradaki bölüm tuşuna korkmadan özgürce basabiliyorsunuz. Çünkü bitecek gibi durmuyor.
 • Doyurucu bir aksiyona sahip. Sürekli heyecan var animede. İzleyeme bir başladığınızda ; kaç bölüm izlediğinizi sayamıyorsunuz bir noktadan sonra. Tabi ilk başları saymazsak ama uzun olan tüm animelerin ilk başları sıkıcı olur zaten çünkü konu büyük olduğu için ağır ağır açılır. Bu yüzden bunu eksi olarak görmüyorum.
 • Animede ki karakterler. “Bu animenin karakterleri bir harika dostum” diyebiliriz. Öyle ki çoğu anime, ana karakterini sevdirip onun üzerine yoğunlaşırken ; bu anime de çoğu izleyici yan karakterleri daha çok seviyor. En basitinden Zoro.
 • Bir noktadan sonra güzelleşen kadınları ise erkekler için ayrı bir artı.

Burada küçük bir not düşeyim Robin ve Nami‘nin bu denli erotik ve güzel olmalarının nedeni ; bir vatandaşın Oda‘ya (Eiichiro Oda One Piece‘in Mangakası) “bu ne lan böyle kadın mı çizilir” diyerek aşağılaması ve hor görmesi üzerine Oda‘nın gurur yapması sonucu olmuştur.

Dbb6c14eb1ce84492404ca63b7ddb4ab - one piece anime i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

 • Ana karakterimiz olan Luffy‘nin dövüş konusunda tam bir dahi olması. Aynı şekilde yan karakterlerin her birinin karizma olmaları ve yan karakter olmalarına rağmen dövüşlerinin üzerinde tıpkı ana karaktermiş gibi durularak, özenle hazırlanması. Gerçekten büyük bir artıdır. Çoğu kişi Arabasta Arc‘ında Luffy vs Crocodile yerine Zoro vs Mr.1‘ın dövüşünü daha iyi bulmuştur.
 • Konusu ve işlendiği dünya nedeni ile uçsuz bucaksız olması. Yani sürekli takip etsek de bizi bir şekilde sürekli şaşırtmayı başarması.
 • Mangakasının tam bir dahi olması. Adam öyle yerlerden esinleniyor, öyle şeyler yapıyor ki ;  şeytanın aklına gelmez diyoruz. Bazılarına mesela Beyaz Sakal‘ın bulunduğu 4 Yonkou’nun Çin Mitolojisi‘nde Dört önemli sembolü temsil eden hayvanları temsil etmeleri. Merak edenler için : Beyaz sakal – Ejderha, Shanks – Anka, Kaido – Kaplan, Big mom – Kaplumbağa.
 • Yine ana karakterimiz Luffy‘nin D.’nin iradesine çok uyuşması. Onu sevmemiz için ayrı bir sebeptir.

Not: D’nin iradesi nedir? ve One piece nedir? adlı hayranların bildiği, çok yaygın olan bir kaç teori var. Bunları detaylı bir şekilde ileri ki günlerde yazıp paylaşacağım. Bilmeyenler veya tekrar okumak isteyenler için.

Bu şekilde belli başlı artıları sıralayabiliriz. Daha çok gider bu liste ama fazla uzatıp sıkmak istemiyorum sizleri. Yine de en son artı olarak One piece olması diyebilirim.

Şimdi gömme zamanı.

Eksileri :

 • Bu animenin en büyük eksisi bana göre yersiz ve gereksiz uzatmaları. Bir çoğumuz diyor ki “eski one piece özledim”. Hayır özlediğimiz hali hazırda birikmiş 700 bölüm çünkü bu anime ta en baştan beri gereksiz yere uzatılıyordu. Lakin elimizin altında 700 küsürlü bölüm olunca bir bölümü gönül rahatlığı ile 2 dakikada bitire biliyorduk. Şimdilerde ise güncel olunca 3 dakika açılış, 5 dakika özet, 5 dakika flashback, konuşma vs, 5 dakika asıl olması gereken olaylar, 3 dakika gereksiz yersiz bakışmalar, 2 dakika bitiş şeklinde bir hafta bekleyişimizin karşılığını vermiyor.
 • Bir diğer büyük eksi ise Luffy. Evet ana karakter. Evet severiz ama Luffy aşırı derecede rahat ve aptal. Nasıl yani ? Şöyle ; bu çocuk bakın çocuk çünkü denize açılırken 16 yaşındaydı çocuk. Yani o kadar rahattı ki ; bir sandal da, bir fıçı et ile dünyanın en tehlikeli sularında, dünyanın en tehlikeli işine kalkışıyor ve tayfasına katmak istediği ilk kişide bir müzisyen. Doktor değil. Ne gerek var ki zaten doktora. Ayrıca bu çocuk o dünyanın yöneticileri olan Kutsal Ejderler hakkında hiç bir şey bilmiyor. Akranları diyebileceğimiz 10 diğer Supernova her şeyi biliyor ama Luffy bilmiyor. Birde gidip üstüne yumruk atıyor. Tamam herkesin içinin yağı erimişti orası ayrı. Ayırca abisinin infaz edileceği haberini şans eseri öğreniyor. Bir aç gazete oku. Yok ki, rahatlığı geçtik aptallığına gelelim. Hiç bir zaman düşünerek hareket etmiyor. Kaptanlığın getirdiği sorumluk duygusu. Oda ne Luffy için yok ki öyle bir şey. Bir çoğunuz seviyor olabilir. Lakin işlendiği konu gereği olay büyük ve ciddi. Diğer tüm korsanlar bu ciddiyetle hareket ederken Luffy‘nin etmemesi göze batıyor. Kaldı ki strateji ve akıllı hareket etmek Luffy‘nin kelime dağarcığında bulunduğunu zannetmiyorum. Onun olayı bodoslama dal gerisi Allah kerim. Zannediyorum ki Luffy kendisinin ana karakter olduğunun farkında. Aksi taktirde biraz düşünerek hareket etse başına açtığı belalarının yüzde 70’ni yaşamadan gidebilirdi.
 • Ussop. Bu konuda fikir ayırılığı var. Lakin açıklama yapma gereği duymuyorum. Sevmeyenler zaten anlar. Sevenleri de kusurumuza bakmasınlar.
 • Gereksiz uzatmaya ek olarak Oda’nın elinde ana konuya sadık kalsa dahi 10 yıllık malzeme var iken, yoldan çok saparak, yolu uzatarak bazı şeyleri bağlaması ayrı bir eksi olarak görebiliriz. Yani biz artık Shanks görmek istiyoruz. Dragon görmek istiyoruz. Ağır topları görmek istiyoruz anlıyor musun?
 • Korsanların iyilik meleği olarak gösterilmesi ve tek gerçek korsan olan Kara Sakal‘dan nefret edilmesi.

Eksileri de bu şekilde sonlandırabiliriz.

Sadece bu gerkeksiz uzatma yüzünden, yaklaşık bir senedir, ne animesini ne de mangasını takip ediyorum. Shanks falan çıkarsa haber verirsiniz 😀

Dipnot: Düşünsenize finalde One Piece sadece altın ve para çıkıyormuş.

Son Olarak;

Eksisi ile artısı ile One Piece One piece‘dir. Yeri gelir bizi deli eder. Yeri gelir heyecanın doruklarına çıkarır. Bir de ölmeden finalini görebilirsek Şam‘da kayısı.

Related Posts

Bir cevap yazın