Anime, Eğlence, Genel

ONE FOR ALL Nedir?

on for all

Öncelikle selamlar, favori animesi My Hero Academia olan anime hayranları sizler de hoş geldiniz. Siz hayranların da bildiği gibi seri kısa bir süre önce 5. Sezonunu bitirdi ve 6 için bize ışık tuttu. Herkes altıyı beklerken aynı zamanda manga da son hızıyla ilerliyor. Bu ilerleyiş sırasında birçok karakter hakkında yeni bilgiler alırken serinin yıldızı Midoriya Izuku’nun özgünlüğü ONE FOR ALL hakkında da yepyeni şeyler öğrendik!

 Bu bilgilerin başında animede de geçen varisler ve kendilerine ait özgünlükleri… Evet hepimizin merak ettiği bu yeni özgünlükler neler? Sahipleri kimler? Ve bizi daha ne kadar özgünlük bekliyor?.. Gibi aklınızı takılan sorular varsa doğru yerdesiniz. Şimdi gelin dilerseniz her şeyi en baştan bakarak ONE FOR ALL neymiş sorusuna cevap olalım!

ONE FOR ALL, dokuzuncu ve belki de son varisi olan Midoriya Izuku’nun sahip olduğu kişiden kişiye aktarılan kendine özgü bir özgünlüktür.
 Geçmişte ilk olarak Yoichi Shigaraki sahip olduğu ve daha sonrasında: Hikage, Daigoro, En, Nana… gibi Dünya’yı ALL FOR ONE’a karşı savaşan kahramanların sahip olduğu mutlak güce sahip çoklu bir özgünlüktür. (Ve evet bilmeyenler için ALL FOR ONE diye de bir şey var ama konumuz şu an o değil.)

YAZIYA GEÇMEDEN ÖNCE UFAK BİR UYARI! BU YAZININ İÇERİSİNDE “MY HERO ACADEMIA” MANGASINDAN GÖRSELLER YER VERİLMİŞTİR! BAZILARI DAHA YAYINLANMADIĞI İÇİN HER BİRİ SPOILER’DIR. EĞER MANGAYI OKUMADIYSANIZ YA DA ANİMEYİ BEKLEYENLERDENSENİZ BU YAZIYA DAHA FAZLA DEVAM ETMEYİN!!

ONE FOR ALL İçin Kısaca Tarihi

Uzun bir zaman önce ALL FOR ONE adındaki özgünlüğü sayesinde başka insanların özgünlükleri çalan ve başka insanlara aktarmaya izin veren muazzam bir güce sahiptir. Shigaraki, özgünlüğe sahip olmayan erkek kardeşi için ona bir özgünlük verir. Bu da ONE FOR ALL!
 Vücudunda enerji toplayabilen bu güce sahip olmanın yanında aynı zamanda bu gücü aktarabildiğini fark eder. Bunun farkına vardıktan sonra kardeşinin yaptıklarına karşı bir silah haline getirmek ister. Uzun çabalar verse de kardeşine karşı olduğu her savaşında bozguna uğrar ve zamanla özgünlüğü gelecek nesillere emanet etmeye karar verir. Ve böylece kardeşinin onu tuttuğu hapishaneden onu kurtarmaya gelen kahramana yani ikinci varise gücünü miras bırakır.

 Zaman geçer ve tarih hep kendini tekrar eder… ALL FOR ONE ve ONE FOR ALL arasındaki savaş hep devam etti… Kazanan taraf hep ALL FOR ONE oldu. Varisler her dönemde onunla savaştı ve gücü bir başkasına verdi. Bunun yetersiz olduğunu düşünen dördüncü varis Hikage başka bir yol tercih etti ve kendi hakkını özgünlüğü güçlendirmek için harcadı. Fakat on sekiz yıl sonra beklenmedik bir şey oldu ve özgünlük yüzünden hayat ömrünün kısaldığını fark etti. Bu yüzden özgünlüğü bir sonraki varise vermek zorunda kaldı.

Yedinci varis olan Nana,ALL FOR ONE’ın elinde can veren son varisti… Bundan sonra ONE FOR ALL ise onun çırağı olan Toshinori(All Might)’nin olmuştu. Daha öncesinde bir özgünlüğe sahip olmayan Toshinori, Barışın Sembolü olmak istedi ve zamanının her kısmında bunun için mücadele verdi. Defalarca ALL FOR ONE ile yüzleşmiş olsa da hepsinden eli boş döndü… Fakat yine de pes etmedi ve geçmişteki varisler hakkında araştırmalar yaptı. Araştırmalar sonunda, Hikage’nin gizemli ölümünün sırrını çözmüştü: Daha öncesinde başka bir özgünlüğe sahip olanlar ONE FOR ALL’a sahipken sadece kısıtlı zamanları olur.

 Belli bir yaşa geldikten sonra All Might, ustasının yaptığı gibi kendisine bir varis seçmek için uzun bir süre düşünür. (Hatta U.A’da öğretmenliğe başlamasındaki büyük neden de budur.) Arayışına devam ederken tıpkı onun gibi özgünlüğü olmayan Izuku ile yolları kesişir. Izuku‘nun kahraman olma duygusundan ve özverili ruhundan etkilenerek, onu dokuzuncu ve şu anki varis olarak seçer.
ONE FOR ALL, senelerce çeşitli varisler tarafından bir sonraki nesillere aktarıldı ve giderek daha da güçlendi. Şu anda var olan en güçlü özgünlük olsa bile üstünde uzmanlaşmak pek kolay değildir…

ONE FOR ALL Nedir?

ONE FOR ALL, yıllar boyu bir kullanıcıdan diğerine aktarılan muazzam güçte bir özgünlüktür. İsmiyle aynı amaca hizmet eder: Tüm insanlık için bir özgünlük. Özgünlüğün aktarımı yalnızca şu anki kullanıcının izni ve DNA’sı ile gerçekleşir. Kullanıcının rızası olmazsa bu aktarım gerçekleşmez.

ONE FOR ALL, kullanıcısına üst düzey saf güç depolamasına ve fiziksel olarak kişinin insanüstü seviyesine çıkarır. Kullanıcı depolanan gücü vücudun belli uzuvların da toplayabilir veya tüm vücuduna eşit bir şekilde yayabilir. Aynı zamanda kişi, depoladığı gücün miktarını da ayarlayabilir. Eğer kullanıcının daha öncesinde başka bir özgünlüğü varsa gücünü ona aktarabilir. Bu sayede sahip olduğu özgünlük orijinalinden daha da güçlü olur.

 Bu kadar muazzam bir güce sahip olsa da ONE FOR ALL da zayıf yönleri vardır. Bunların başında aktarılan kullanıcının fiziksel vücudu eğer gücü kaldırmazsa kendine zarar verebilir. Bu yüzden öncesinde bedenin özgünlük için hazırlanması gerekir.

Aktaran kişi, özgünlüğü bir başkasına vermiş olsa bile içinde hala ONE FOR ALL’ın bir kısmını tutar. Fakat bu zamanla azalır. Gücü eskisi gibi tam gücünde kullanamaz ve sürekli kullanımda ömrünü azaltacaktır.
 Buna en iyi örnek All Might’ın son savaşında verdiği büyük mücadelesi ve Kas Formunu kaybetmesi verilebilir.

 Aynı zamanda özgünlüğe sahip olanları ömürleri sınırlıdır. Daha öncesinde bir özgünlüğe sahip olan kişiler ONE FOR ALL’a sahip olduklarında vücuduna taşımayacağı bir yük bindirir ve kullanıcının yaşam süresini tüketir. Ama kullanıcının daha öncesinde bir özgünlüğü yoksa bu zayıflık ortadan kalkar. Çünkü özgünlüğü olmayan birisinin vücudu üzerinde hiçbir yükü yoktur.

Önceki Varisler ve Özgünlükleri?

Önceki varislerin her birinin özgünlükleri ONE FOR ALL ile birleşir ve bir sonraki kişiye aktarılır. İçinde topladığı ham güç sayesinden özgünlükler eskisinde de daha güçlü olurlar. Izuku bu güçleri kullanabilen ilk varistir. Bu bahsettiğimiz özgünlükler aslında tek başlarına hiçbir anlam ifade etmeyen sıradan özgünlüklerdir fakat bir araya gelip tek bir bedende olduklarında işler değişir…

 Gelin artık şu özgünlüklere ve varislerine bir göz atalım!!

1- Blackwhip(Siyah Kamçı) /Daigoro Banjo

Blackwhip(Siyah Kampçı) ilk olarak karşımıza çıkan özgünlüktür. Daigoro Banjo’ya ait olan bu özgünlük, kullanıcıya vücudunun istediği bir bölgesinden enerji sarmaşıkları üretmesine ve istediği gibi manipüle etmesini sağlar.
 Bu özgünlük başta öfke olmak üzere birçok duyguyla kontrol edilebilir veya gücü artırılabilir/azaltılabilir. Animede de gördüğümüz bu özgünlük duygunuz ne kadar baskın olursa o kadar güçlenebilir olarak bizlere gösterildi.

Daigoro göre Siyah Kampçı bir numara bir özgünlüktür. Düşmanları yakalamada ve nesnelerle kendine bir fırsat yaratmak için harika olduğundan bahseder.

Fakat gel gelelim bu özgünlüğün zayıf yönlerine; Daigoro’nun da bahsettiği gibi, burada iş tamamen duygulara bakıyor. Eğer kullanıcı duygularına hâkim olamaz veya kontrolü kaybederse o zaman Siyah Kampçı hem kullanıcı hem de çevresi için çok riskli ve tehlikeli bir özgünlük haline gelir. Buna en iyi örnek özgünlüğü ilk gördüğümüz sahnede Izuku duygusal olarak kontrolünü kaybeder ve Siyah Kampçı, kolunu ve vücudunun geri kalanını daha fazla çevrelemeye başlar.

2- Float(Süzülme) /Nana Shimura

Float(Süzülme)Izuku’nun ustası All Might’ın isteği üzere dostlarıyla çalışarak uyandırdığı bir özgünlüktür. Nana Shimura’ya ait olan bu özgünlük, kullanıcıya havada asılı kalmasına ve hareket etmesine olanak sağlar.
ONE FOR ALL ile birleşen özgünlük, artık sahip olduğu kullanıcısına yüksek hızlarda uçmasına izin vererek kullanıcı için daha kullanışlı bir hale gelir.

Kullanım yerleri arasında kullanıcın üstten bir bakış atmasını sağlar. Bu da kullanıcının daha geniş görüş açı kazandırmasının yanında aynı zamanda ulaşım konusunda en iyisi gökyüzüdür. Uzun mesafeleri uçarak çok kısa sürede kat ederek kaçan kötüleri yakalamada birebir kullanılan bir özgünlüktür.
 Hatta Siyah Kamçı ile kullanıldığında uçarken manevra şansı tanır ve şehri içerisinde dilediği gibi ilerlemesine ve düşmanları yakalamada hız kazandırır.

3- Danger Sense(Tehlike Detektörü) /Hikage Shinomori

Danger Sense(Tehlike Detektörü) mangada aslında gizliden gizliye birçok kez gördüğümüz fakat farkına varmadığımız gizli bir özgünlüktür. Hikage Shinomori’ye ait olan bu özgünlük, kullanıcının çevresindeki hemen hemen her şeyi tespit eden ve potansiyel tehdit olanları algılamasını sağlana bir özgünlüktür. Kısaca siz buna altıncı his veya daha popüler olarak “Örümcek Hisleri” diyebilirsiniz.
 Kullanıcıya yaklaşan tehditleri ya da bir başkasının başına gelecek olan tehlikeleri algılayan ve kullanıcının ani tepkiler vermesini kolaylaştıran tam anlamıyla bir süper kahraman gücüdür. Tehlike Detektörü aynı zamanda karşıdaki kişinin niyetinin olumlu veya olumsuz olduğunu da algılayabilir…

Zayıf yönlerine baktığımız zamansa, Izuku’ya göre özgünlüğün algıladığı tehdide bağlı olarak özgünlüğün verdiği duygu daha da artıyor. Bu da vücuduna büyük hasarla neden oluyor. Ancak bunun nedeni özgünlüğün ONE FOR ALL ile güçlendirilmesinden kaynaklanmaktadır.

 Üst üste gelen hızlı saldırılar bazen Tehlike Detektörü radarına giremeyebilir. Bunun en iyi örneği; Izuku’nun Lady Nagata ile çarpışması sırasında Nagata’nın hızlı kurşunlarında sıyrılamayıp ağır yara almasına neden olmuştur.
 Özgünlüğün bir diğer kötü yönü ise, eğer karşısındaki kişi gerçek bir tehlikenin altında değilse ya da düşmanları gerçek bir kötülük fikri yoksa özgünlük aktif olmaz. Bunun yanında özgünlük herhangi bir olumsuz duyguya (nefret, öfke, kin…) tepki vermez.

Özgünlüğün kullanım kısımlara bakıldığında aslında en apaçık kullanım biçiminin saldırılara karşı önce tepki vermektir. Izuku ve Tomura’nın arasında geçen mücadele sırasında hem kendisine hem de dostlarına gelen saldırılara karşı verdiği tepkiler sayesinde savaşın seyrini değiştirir.
 Fakat bazen Tehlike Detektörü devreye girmiş olmasına rağmen Izuku tehlikenin nereden geleceğini fark edemez ve özgünlük ters tepebilir. Gigantomachia, Jeanist’in tellerinden kurtulmak üzereyken Tehlike Detektörü uyarı verir ama Izuku bunu fark etmez ve gelen saldırıyı karşılayamaz.

Adı gibi Tehlike Detektörü, kötü adam bulmada tam anlamıyla bir numaradadır. Izuku’nun şehirde ALL FOR ONE ve Tomura’yı arama sırasında yolun üstünde Tehlike Detektörü hiç susmaz ve Izuku, her bir durakta yeni bir kötü adamla çarpışır.
 Kötü adamları tespit etme ve harekete geçmeden önce onu durdurmak bir kahraman için çok önemlidir. İşte bu yüzden de Tehlike Detektörü, bir kahraman için olmazsa olmazlardandır.

4- Fa Jin /ONE FOR ALL’ın Üçüncü Kullanıcısı

Fa Jin mangada daha yeni ortaya çıkan ve kendisi hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz bir özgünlüktür. Üçüncü Varise ait olan bu özgünlük, kullanıcının düzenli olarak yaptığı hareketleri ile kinetik enerji oluşturmasını ve daha sonra kullanmak için saklamasını sağlayan bir özgünlüktür. Kullanıcı eğer enerjiyi kullanmak isterse, patlayıcı bir hız ve güç açığa çıkar.

 Tüm gücü tek seferde kullanmak yerine kullanıcı, depoladığı enerjinin bir kısmını seçerek birden fazla hız ve güç açığa çıkartabilir.
ONE FOR ALL’ın kendisi zaten bir enerji depolama özgünlüğü olduğu için Fa Jin ile çok uyumludur. Öyle ki bu Fa Jin’in gücünü baya arttırır. ONE FOR ALL’ın gücü sadece %45’iken, Fa jin ve Siyah Kamçı tarafından biriken enerjiyle bu sayı %100 seviyelerine ulaşır.

Midoriya, Lady Nagata ile savaşı sırasında ortaya çıkan bu özgünlük, bir gökdelenin tepesindeyken biriktirdiği enerjiyle binadan binaya atlayabilmek için Fa Jin gücünden yararlandı.
 Gücünü %100’deyken kullanarak önce mermilerden daha hızlı oldu sonrasında Nagata’yı yenmek için tam gücünde “Faux 100 Percent: Manchester Smash” saldırısıyla onu defetti!

5- Smokescreen(Sis Perdesi) /En

Smokescreen(Sis Perdesi) mangada daha yeni ortaya çıkan ve Izuku’nun savaşlar sırasında aslında bolca kullandığı özgünlüktür. En’e ait olan bu özgünlük, kullanıcının vücudundan kalın bir duman bulutu oluşturmasını sağlar. Duman çok geniş bir alanı kaplayacak şekilde genişleyebilir. Bu da düşmanların görüşlerini engellemek ve sürpriz saldırılar yapmayı olanak tanır.

 Fakat özgünlüğün aşırı kullanımı, kullanıcı yoğun duman bulutunun içinde kaybolabilmesine ve çıkış için zorluk çekmesine neden olur. Bu da düşmanlar için avantaj haline gelebilir. Bu özgünlüğün başka bir mekanizması yoktur… ve göründüğü gibi saldırı tipi bir gücü de yoktur. Hatta En’e göre bu özgünlük üst seviyeye yükselemez.
 Sis Perdesi aynı zamanda, yağışlı havalarda o kadar da etkili çalışamaz. Ve yayılma seviyesi çok küçük bir alandır.

Özgünlüğün en işlevli kullanım kısmı, savaş sırasında düşmana sürpriz saldırılar yapmak için kullanımıdır. Bunun en iyi örneğini aslında Izuku ve hapis kaçkını Muscular ile yaptığı savaş sırasında görüyoruz.
 Elbette diğer özgünlüklerde olduğu gibi Sis Perdesi de ONE FOR ALL’ın etkisinde kaldı ve En’in zamanındakinden daha da güçlü bir hale geldi. Bununla birlikte, duman seviyesi normalinden daha büyük ve yoğun oldu. Bu hem düşmanın görüşünü etkilemiş olsa da aynı zaman da Izuku için de geçerli oldu.

 Dikkati bir yere çekmek ya da dağıtmak konusunda bir numara olan Sis Perdesi, Izuku’nun düşmanlarla kapışmasından hemen önce kullandığı bir özgünlük. Aslında bunun başta kullanılması çok mantıklı. Eğer Sis Perdesi ile düşmanın ilgisini kendinize çektiğinizde, sizin nerede olduğunuzu buluna kadar Fa Jin benliğiniz ile ona sürpriz bir girişim yapabilirsiniz.

Evet Sis Perdesi ile bu özgünlükleri bitirdik fakat daha öncesinde de söylemiştim. ONE FOR ALL’ın içinde aslında dokuz varis yer almakta… Peki diğerlerinin güçleri yok mu?  Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem de hayır.
 Çünkü ilk varis Shigaraki, All Might ve Izuku’nun kendilerine has bir özgünlükleri yoktur. Fakat bunların yanında mangada kendisini çok gördüğümüz ve çizimleriyle Bakugo’yu andıran bir varis daha var. İkinci varis!

Üzgünüm ki kendisi hakkında mangada tam bir bilgi sahibi değiliz. Ne kendi kişiliği hakkında ne de sahip olduğu özgünlük hakkında… Elbette, bu bir sorun değil. Yavaş ama emin adımlarla sona doğur ilerleyen My Hero Academia mangası için merakta kalacağımız bir şey olacağı pek sanmıyorum. O yüzden endişelenmeyin, tek yapmamız gereken beklemek…

Bugünkü “ONE FOR ALL Nedir?” yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım eğlenceli ve bilgilendirici olmuştur. Bunun yanında eğer bir hatam veya kusurum varsa şimdiden özür dilerim… Bunun gibi birçok anime içerikleri için BURAYA, bu yazıyı esinlendiğim kaynağına ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Related Posts

Bir cevap yazın