Müzik Konulu Animeler isimli yazımla karşınızdayım. Müzik temalı seri arayan arkadaşlar için pek bilinmeyen fakat kaliteli serilerden oluşan bir müzik anime listesi hazırladım.

 

Müzik Konulu Animeler

Müzik Konulu Animeler genelde aksiyon, shounen vb. türlerden sıkılıp yeni bir soluk aradığınız sırada gözünüze çarparlar. Ben de farklı bir şeyler arayan arkadaşlar için bu listeyi hazırlamak istedim. Listeyi hazırlarken baz aldığım unsur, anime’nin sadece müzik yönünü değil diğer yönlerini de nasıl işlediği oldu. Bu yüzden müzik kısmını gayet iyi işleyen fakat diğer yönlerden tatmin etmeyen serileri listenin arka sıralarında görebilirsiniz.

10 – Fuuka

Müzik animeleri

Bölüm Sayısı: 12 

Kategori: Drama, Ecchi, Music, Romance, School, Shounen

Stüdyo: Diomedea

MyAnimeList Puanı: 6.73

 

Konusu: 

Müzik dinlemeye ve Twitter kullanmaya bayılan Yuu Haruna, şehre yeni gelmiş bir öğrencidir. Bir akşam yemek almaya giderken ansızın Yuu, Fuuka Akitsuki ile çarpışır. Fakat Fuuka, Yuu’nun onun iç çamaşırlarının fotoğrafını çekmeye çalışan bir sapık olduğunu düşünür ve telefonunu kırar. Çok sevdiği telefonunu kaybeden Yuu, bundan sonra ne yapacaktır?

Editör Yorumu: 

Fuuka, Müzikten çok diğer türleriyle ön plana çıkan bir seri. Müzik olarak ele alırsak şarkılar gerçekten güzel ve akılda kalıcı, ancak müzisyen ve grup psikolojisine yeterince iyi değinemiyor. Aynı zamanda asıl ön plana çıktığı türleri değerlendirirsek, maalesef Fuuka benim için sınıfta kalıyor. Kötü bir anime değil, ancak çok da iyi olduğunu söyleyemem. Romantizm ve Dram seven, yanında ufak da olsa müzik olsun diyen arkadaşlar için izlenilesi bir seri.

 

9- Piano no Mori

Müzik konulu animeler

Bölüm Sayısı: 1

Kategori: Adventure, Music, Comedy, Drama, School, Seinen

Stüdyo: Madhouse

MyAnimeList Puanı: 7.80

 

Konusu: 

Büyükannesi’nin kötüye giden sağlığı yüzünden Amamiya Shuuhei, Tokyo’dan ayrılıp kırsal bir bölgeye taşınır. Babası ünlü bir piyanist olan Shuuei, ondan aldığı ilhamla küçük yaşlardan beri piyano dersleri görmektedir. Okul arkadaşları sürekli ona sataşmakta ve ormandaki bir piyanoyu çalması için ona meydan okumaktadırlar. Fakat bu piyano hakkında dolaşan bir söylenti vardır. O da piyano’nun lanetlenmiş olduğu ve hiçbir ses vermeyeceğidir. Okulun ardından Shuuhei, arkadaşı Kai ile birlikte ormana gider. Shuuhei piyanoyu çalmayı denediğinde başaramaz fakat Kai harika bir parça çalar. Bu birbirinden tamamen farklı olan iki arkadaşın arkadaşlığının ve müzik yeteneklerinin gelişiminin bir başlangıcıdır.

Editör Yorumu: 

Piano no Mori, genelde gerçekçi ve garip olmasına rağmen oldukça duygusal ve zevkli bir müzik animesi. Müzik seven kişilerin izlediğinde kesinlikle kendinden bir parça bulabileceği karakterlere sahip. Sıkılmadan izleyebileceğiniz akıcı ve zevkli bir anime..

 

8- White Album 2

 

Müzik animeleri öneri

Bölüm Sayısı: 13

Kategori: Drama, Music, Romance, Slice of Life

Stüdyo: Satelight

MyAnimeList Puanı: 7.88

 

Konusu: 

Haruki Kitahara,, yalnızca kendisinin bulunduğu hafif müzik kulübünün bir üyesidir. Kitahara, kulüp odasına gidip gitar çalmaktan ve yan kulüpte piyano çalan öğrenciye eşlik etmekten büyük zevk almaktadır. Fakat bir gün, yan odadaki piyanoyla birlikte gitarını çalan Kitahara, yukarıdan birisinin onlara çok uyumlu bir şekilde şarkı söylediğini fark eder. Kitahara, artık hayatının dönüm noktasına gelmiştir.

Not: Bu seri 2009 yılında yayınlanmış olan White Album ve White Album 2. sezon’dan tamamen farklı bir seridir.

Editör Yorumu: 

White Album 2, muhteşem müziklerin yanında size Aşk, Entrika, Trajedi ve Dram gibi türleri de sonuna kadar hissettirebilecek oldukça kaliteli bir yapım. Özellikle aşkın karanlık taraflarını izleyiciye göstermeye çabalayan bu seride, yan türler birazcık daha öne çıkıyor. Müzik ve Romantizm severler için kaçırılmaması gereken bir seri.

 

7- Hibike! Euphonium 

Müzik anime önerisi

Bölüm Sayısı: 13

Kategori: Music, School, Drama

Stüdyo: Kyoto Animation

MyAnimeList Puanı: 8.02

 

Konusu: 

Kumiko Oumae tuba çalmayı seven ve yeni arkadaşlar edinmek isteyen bir kızdır. Lisede tanıştığı Hazuki ve Sapphire ile birlikte okulun bando klübüne katılmaya karar verirler. Fakat Kumiko, Kulübe gittiğinde eski okulundan da tanıdığı Reina ile karşılaşır ve tereddüt eder. Çünkü, ortaokulda Reina ile yaşadığı bir olayı hatırlıyordur.

Editör Yorumu: 

Anime gayet güzel ve akıcı bir şekilde işleniyor. Harcadıkları emek ve çabaları izleyiciye güzel yansıtılıyor. Fakat gözüme batan iki nokta vardı. Birincisi gereksiz dram, yapılan dram sanki sırf bölüm doldurmak için yapılmış gibiydi. İkincisi de animenin tamamen üflemeli çalgılara odaklanması. Keşke birkaç farklı çalgı da olsaymış.

 

 

6- Nodame Cantabile

Müzik anime listesi

Bölüm Sayısı: 23

Kategori: Music, Slice of Life, Comedy, Drama, Romance, Josei

Stüdyo: J.C Staff

MyAnimeList Puanı: 8.41

 

Konusu:

Ünlü bir piyanistin oğlu olan Shinichi Chiaki, aynı zamanda çok iyi keman ve piyano çalar. Öyle ki okuduğu müzik akademisindeki en başarılı öğrencilerinden arasındadır. Küçük yaştayken Sebastiano Viera adlı dünyaca ünlü bir şefin yönettiği bir operayı izlemiş ve o günden itibaren büyük bir orkestra şefi olmayı hayal etmiştir. Şef olabilmek için de yurt dışında eğitim almak istemektedir fakat onun yurt dışına çıkmasını engelleyen bir şey vardır; Uçak Korkusu.

Bu Korkusu sebebiyle Japonya’dan ayrılamayan Chikai, arkadaşları hedeflerine bir bir ulaşırken onları izlemek zorunda kalır. Hocası Profesör Eto, Chiaki’ye başka bir hoca bulmasını söyler. Kız arkadaşı ise korkusunu yenemeyen eziklerden nefret ettiğini söyleyerek onu terk eder.

Şansızlıklar arka arkaya birbirini takip ederken, Chiaki rüyalarından vazgeçmeyi düşünmektedir. Fakat tam bu sırada, 21 yaşındaki tuhaf bir öğrenci olan Noda Megumi veya insanların ona taktığı adıyla Nodame ile karşılaşır. Doğru dürüst nota okumakta bile başarısız olan Nodame, kendi tarzıyla piyano çaldığında ise rakipsizdir. Fazla pozitif bakış açısı, inanılmaz enerjisi ve hiçbir şeyi ciddiye almamasından dolayı Chiaki, Nodame’ye yer yer sinirlense de Nodame, Chiaki’ye tekrar hayata bağlanmayı ve müzikten zevk almayı öğretecektir.

 

Editör Yorumu: 

Nodame Cantabile, bir kişinin korkularını yenip tek tek hedeflerine ulaşmasını anlatan 3 sezonluk bir serüven gibi. Çoğunluğu müzik üzerine yoğunlaşsa da yan türler de varlığını belli ediyor. Muhteşem parçaların yanında romantizm ve dram arayan kişiler için harika bir müzik anime önerisi.

 

5- Sakamichi no Apollon

Müzik animeleri

Bölüm Sayısı: 12

Kategori: Drama, Josei, Music, Romance, School

Stüdyo: Tezuka Productions, MAPPA

MyAnimeList Puanı: 8.44

 

Konusu: 

Babasının işi sebebiyle okuldan okula dolaşmaya mecbur olan Nishimi Kaoru, her gittiği yerde zeki ve yeni gelen olması sebebiyle dışlanan ve arkadaş edinemeyen birisidir. Fakat bu sefer, işler değişir. Sınıf başkanı olan Mukae Ritsuko ve Sürekli kavgalara karışmasıyla bilinen Kawabuchi Sentaro ile yakınlaşmaya başlar. Lakin ne gariptir ki, bu üç farklı kişiliğin birleştiren tek ortak nokta Caz müziktir.

Editör Yorumu: 

Sakamichi Apollon, dostluğu, aşkı, müziği, azmi ve çabalamayı sonuna kadar yaşayabileceğiniz muhteşem bir anime. Müziğe ilginiz olmasa bile başlamanızı tavsiye ediyorum, kesinlikle bir şey kaybetmezsiniz.

 

4- Shigatsu wa Kimi no Uso

Müzik konulu animeler

Bölüm Sayısı: 22

Kategori: Drama, Music, Romance, School, Shounen

Stüdyo: A-1 Pictures

MyAnimeList Puanı: 8.88

 

Konusu: 

Küçüklüğünden beri onlarca yarışma kazanan ve bir piyano dahisi olan Arima Kousei, herkes tarafından tanınmaktadır. Fakat en büyük destekçisi olan annesini kaybettikten sonra inanılmaz bir çöküş yaşamış, hayata küsmüş ve artık kendi piyanosunun seslerini duyamamaya başlamıştır. Annesinin ölümünün üzerinden 2 sene geçtikten sonra bile piyanosuna dokunamayan Kousei, tüm yaşamının bu şekilde gideceğine inanmaya başlamışken, başına buyruk ve çok enerjik bir kız olan Miyazono Kaori ile tanışır. Bu kız, Arima’nın tüm hayatını değiştirecektir.

 

Editör Yorumu: Shigatsu wa Kimi no Uso, hayata küsmüş ve psikolojik bunalımlar içindeki bir kişiliğin, nasıl tekrar hayata bağlandığı ve dünyasının renklendiğini muhteşem bir şekilde gözler önüne serebilmiş harika bir yapım. Normalde Liste’nin daha yukarılarında olabilirdi. Fakat benim için görmezden gelinemeyecek birkaç eksiği vardı. Bunlardan en önemlisi inanılmaz derecede klişe ve tahmin edilebilir olan hikaye. Öyle ki daha anime’nin yarısına gelmeden finalde olacak şeyleri tahmin edebiliyorsunuz. İkincisi ise, bazı bölümlerde müzikten tamamen uzaklaşıp klasik bir romantizm-slice of life serisine dönüşüyor olması.

 

3- Detroit Metal City!

Müzik animeleri öneri

Bölüm Sayısı: 12

Kategori: Music, Comedy, Seinen

Stüdyo: Studio 4°C

MyAnimeList Puanı: 8.22

 

Konusu:

Bir Pop Şarkıcısı olmak için Tokyo’ya gelen ve nazik, kibar bir kişiliğe sahip olan  Shinichi Negishi, gelişen garip olaylar karşısında kendisini ölümcül bir Death Metal sanatçısı Johannes Krauser II’ye dönüşmüş halde bulur. Bir yandan nazik ve kibar bir şekilde normal hayatına devam etmeye çalışan Shinichi Negishi, aynı zamanda ülkece ünlü ölümcül bir Death Metal grubunun solistidir.

 

Editör Yorumu: Detroit Metal City, her bölümde gülmekten yerlere yatacağınız, her bölümü 13 dakikadan oluşan muhteşem ötesi bir komedi-müzik harmanlaması. Negishi’nin anlık karakter değişimleri, Death Metal hayranı kişilerin tuhaf ve garip hareketleri ve diğer her şeyiyle Detroit Metal City kesinlikle izlenmesi gereken bir anime. Lakin önemli tek bir nokta var, seride aşırı derecede cinselllik ve argo kullanılıyor. Bundan rahatsız olan arkadaşların başlamasını pek tavsiye etmem.

 

2- NANA

Müzik anime önerisi

Bölüm Sayısı: 47

Kategori: Music, Slice of Life, Comedy, Drama, Romance, Shoujo

Stüdyo: Madhouse

MyAnimeList Puanı: 8.50

 

Konusu: 

Erkek arkadaşı Shoji’nin güzel sanatlar akademisine girebilmek için Tokyo’ya gitmesinin ardından Nana da Shoji’nin yanında gidebilmek adına işe girip para biriktirmeye başlamıştır. Bir yılın ardından sonunda Nana yeterince para biriktirebilir. Trene bindiğinde Nana’nın bulabildiği tek boş koltuk, Nana Osaki adında, kendisinin tam zıttı şekilde görünen bir kızın yanı olmuştur.

Tokyo’ya ulaştıklarında ayrılan iki Nana, ev ararken tekrar karşılaşırlar. Birbirinin tam zıttı bu iki arkadaş, 707 numaralı daire’ye yerleşirler ve aşk, kariyer, müzik ve hayata dair pek çok olay yaşayacakları bir serüvene başlarlar.

 

Editör Yorumu: 

Nana, Müzik, aşk, drama ve pek çok şeyi size sert ve çarpıcı bir şekilde yansıtan muhteşem bir anime. Birbirinin tam zıttı iki karakter, ve bu karakterlerin dünyaya bakış açıları sizi oldukça etkiliyor. Başında gelen olaylara onlar gibi tepki verip sinirlenebiliyorsunuz. Her ne kadar Shoujo olduğu için bayan izleyicilere daha fazla hitap etse de bir erkek olarak izlerken oldukça zevk almıştım. İzleyin, izlettirin.

 

1- BECK

Müzik anime listesi

 

Bölüm Sayısı: 26

Kategori: Comedy, Slice of Life, Music, Shounen, Slice of Life

Stüdyo: Madhouse

MyAnimeList Puanı: 8.37

 

Konusu:

Hayatında yapacak hiçbir önemli amacı olmayan 14 Tanaka Yukio, diğer adıyla Koyuki, bir gün BECK adında garip görünüşlü bir köpeği, onu kovalamakta olan çocuklardan kurtarır ve bu sırada köpeğin sahibi gitarist Minami Ryuusuke ile tanışır. Hayatında pop müzikten başka bir şey dinlememiş olan Koyuki, çocukluk arkadaşı Izumi ile birlikte gittiği canlı müzikte Rock müzikle tanışacak ve çok beğenecektir. Rock müziğe merak sarıp gitar çalmaya başlayan Koyuki, birden Ryuusuke’nin kurduğu Beck adındaki Rock grubuyla kendini iç içe bulan Koyuki’nin hayatı nasıl şekillenecek?

 

Editör Yorumu: 

Diğer müzik animeleri aksine BECK, oldukça karanlık bir dünyada geçiyor. Çeteler, rakip müzik grupları ve daha nicesi. Bu dünyada sıfırdan başlayıp iyi bir gitarist olmayan çalışan Koyuki’nin gelişimi ve yaşadığı zorluklar izleyiciye muhteşem şekilde yansıtılmış. Müzik ve konserler muhteşem, ancak tabii ki sadece müziğe de odaklanmıyor. Ayrıca gerçek hayattaki ünlü müzik gruplarına da göndermeler mevcut. Müzik animelerini seven biriyseniz, BECK kesinlikle kaçırmamanız gereken bir anime.

 

Müzik Konulu Animeler listemiz de bu kadar. Liste hakkındaki yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum. Ayrıca hoşunuza giden müzik animeleri öneri varsa yazabilirsiniz 🙂

Diğer anime önerileri için buraya tıklayabilirsiniz.

About Muhammet Şahin

Selamlar ben Muhammet, 19 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır anime izliyor ve 1 yıldır da manga okuyorum. Favori animem Ergo Proxy, favori mangam da Oyasumi Punpun.

Related Posts

Bir cevap yazın