Merhaba arkadaşlar,

Manga okumak isteyen veya okuyacak yeni manga arayan arkadaşlar için okuduğum mangalardan oluşan yeni öneri listesi ile karşınızdayım 🙂 Daha önceki öneri listelerinden haberi olmayanlar Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 1! , Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 2! , Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 3! bakabilirler 🙂

 

Acchi Kocchi (Place to Place)

Acchi kocchi manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Romantik Komedi, Hayattan Kesit, Okul, Seinen

Cilt Sayısı: 7+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

Konusu:

Tsumiki ve Io arasındaki eşi zor görülen ilişki, diğer karakterlerin araya girip bu ikiliyi rahatsız etmelerine yol açmaktadır. Tsumiki hislerini açıkça dile getirmez, Io’nun ise bu hislerden haberi yoktur.

 

YORUM:

Öncelikle manga seinen olarak geçiyor ama bana yanlış geldi. Seinen yetişkin erkekler için yapılmış +18 içerikleri olan mangadır. Tamam biraz sapık fantezi şeyler var ama geneli +15 yaş insanların bile bildiği hatta daha da küçüklerin bildiği şeyler. Ben abartılı sapık bir şey göremedim ama tür olarak Seinen geçiyor. Genel olarak sosyal yaşam hayatı Japonya’daki gelenekleri kızların ve erkeklerin neler yaptığını okul hayatlarını görüyoruz. Hem erkekler için hemde kızlar için uygun bir manga.

Çok uzun zamandır her tarafından şirinlik fışkıran bir seri okumamıştım. Beş arkadaş arasında dönen keyifli bir komedi. Her bölümde komik ve şirin sahneler var. Aralara olmazsa olmazından naif bir romantizm sıkıştırılmış. En çok Io ve Tsumiki ikilisini görüyoruz. Tsumiki çok belli ediyor aşık olduğunu arkadaşları da biliyor ama Io hep ağırdan alıp uzak duruyor. Io okulda popüler biri gibi tüm kızlar onu seviyor hatta dışarıdaki hayvanlar bile hep onun yanında bayağı özel hareketleri var. Benim çok komiğime giden ikili Sakaki – Mayoi.. Çılgınlar diyebiliriz birden psikopata bağlayıp kavga gürültü birden komik hareketler 😀 Mayoi özellikle şeytani düşüncelerini sesli sesli yaparken çok komik oluyor. Tsumaki’nin şirin olduğu zamanlarda Sakaki’nin burnundan kan fışkırması beni benden aldı. Şahsen en çok o bölümleri okurken güldüm 😀

Ana karakterlerimizin saçlarındaki o anten gibi saçları çok gözüme battı. Sanki milletin gözüne sokmak için o antenleri çizmişler. Okurken elime makas alıp kesesim geldi…

Sonuç:

Okuyun, okutturun gününüze neşe katın 🙂

 

Yankee-kun to Megane-chan

Yankee kun to megane chan 2379981 - mutlaka okunması gereken mangalar 4! - figurex manga

 

Tür: Aksiyon, Komedi, Harem, Romantizm, Okul, Shounen, Yaşamdan Kesitler

Cilt Sayısı: 22

Animesi Var Mı: Yok

Devam Ediyor Mu: Hayır

Konusu:

Adachi Hana liseye başlamadan önce bir yankee’dir. Liseye başladığında bu imajından kurtulmak istediğinden saçlarını örüp kendini daha “zeki” göstermek için gözüne de bir gözlük takar. Üstüne üstlük bir de sınıf başkanı olur. Sınıf arkadaşı Shinagawa Daichi ise Adachi Hana’nın tam tersidir. Önceden gayet normal ve iyi birisi olmasına rağmen şimdi o bir yankee’dir! Shinagawa, Adachi’nin bu sırrını öğrenince işler birbirine girer ve farketmeden kendini Adachi’nin saçmalıklarına alet olmuş şekilde bulur.

Yankee-kun to megane-chan manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Hikayemiz gerçekten bir yankee olan ama tamamen normal biri olmak için çaba gösteren biri ile aslında yankee olmayan ama çeşitli yanlış anlaşılmalar sonucu çok ünlü bir yankee sayılan kişiler arasında geçmekte.

Bol keyifli anların yanı sıra çeşitli hayat dersleri veren ve kimliğini arama hikayesi üzerine kurulu bir manga. Öğrencilerin yaşadığı sorunlar, içe kapanış, okular arası çetelerin kavgaları, ön yargılar, ön yargıların hayallere sırtını dönmeye sebep olması gibi pek çok konuyu eğlenceyi arka planına katarak anlatıyor. Bana göre okulun 1 numaralı öğrencisinin de geçmişte yankee olması durumu en güzel şekilde özetleniyor. Mangaka karakterleri kendilerine has geçmişleri ayrıntılı işleniyor ve onları daha rahat anlamamızı sağlıyor. Karakterler çok saçma ama çok komik 😀

Adachi biraz bana Gokusen’in Yankumi’si hatırlattı. Sanki Yankumi’nin öğrencilik yılları gibi bir hali vardı 😀 Kavgalar, tekme tokatlar ve arada bir gösterilen Poker Face’ler mangayı daha eğlenceli hale getiriyor, özellikle de Adachi’nın tekmeleri 😀

Sonuç:

Gokusen mangasını okuduysanız ve sevdiyseniz tam size göre bir manga.

 

Nishiki-kun no Nasugamama (Shake on the LOVE!)

Asdfgh 21 - mutlaka okunması gereken mangalar 4! - figurex manga

Tür: Romantizm, Okul, Shoujo

Cilt Sayısı: 1

Animesi Var Mı: Yok

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Chii komşusu Ikumi-kun ile her zaman yılan ve hamster gibi.
Bugün ona baktı ve onun gitmesine asla izin vermeyeceğini anladı …

İlgili resim

YORUM:

Hanım kızımız Konomi, Ikumi-kun’dan çocukluğunda çok çekmiş ve hiç arkadaş edinememiş. Yeni başladığı lisede hayatına temiz bir sayfa açmayı hayal ediyor ve kendine yeni arkadaşlar edineceğine dair söz veriyor. Ama sınıfına yeni bir öğrenci geliyor oda ne Ikumi-kun! İşte hikayemiz burada başlıyor. Yakışıklı, karizmatik, sadist, narsist Ikumi-kun okulda çok popüler oluyor ama tabiki Konomi’ye gün yüzü göstermiyor. Ah be kızım! Ne çektin bu sadisten ya… Neyse efendim daha fazla detay vermeyeyim mangayı okuyun 🙂

Sonuç:

Eğlenerek okuduğum bir manga oldu. Karakterleri ve çizimleri muhteşemdi. Keşke uzun olsaydı dediğim bir mangaydı.

 

Nana

Nana manga tanıtım ile ilgili görsel sonucu

Tür: Dram, Romantizm , Komedi , Josei , Yaşamdan kesit , Trajedi

Cilt Sayısı: 21+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Nana ” Hachi” Komatsu, hercai aşk hayatını artık geride bırakıp, yepyeni bir başlangıç yapmak için büyük umutlarla Tokyo’ya yerleşmeye karar vermiştir.Nana Osaki, Rock’n Roll dünyasında büyük bir yer edinme planlarıyla diğer Nana ile aynı zamanda Tokyo’ya gitmiştir.Bambaşka yaşamları, karakterleri ve idealleri olmasına rağmen, kader bu iki genç kadının yollarını kesiştirir. Kısa sürede kendilerini seks, müzik, moda ,dedikodu ve gece hayatı partileri girdabının içerisinde birbirlerine sıkı sıkıya kenetlenmiş ve çok yakın dost olarak bulurlar..

Nana manga tanıtım ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Josei türünün en iyi manga serisi diyebiliriz. Bir trende tanışan aynı yaş ve aynı isme sahip (nana) cok farklı karaktere sahip iki kızın Tokyo’ya taşınmaları ve akabinde tesadüfen aynı evi tutmaya gittiklerinde karşılaşmaları sonucunda beraber oturmaya karar vermeleri ile baslayan bir hikayeye sahip. Nana’lardan bir tanesi halim selim, sevimli salak Japon kızı iken (hatta obur nana tarafından ünlü köpek Hachiko ismi ile cağırılıyor), diğeri rocker, biraz daha erkeksi bir karaktere sahip ve ikisi de daha ilk günden çok iyi dost oluverip birbirlerine yardim falan ediyorlar.

Aradaki komik sahnelerine rağmen çok can yakıyor. Ayrıca gördüğüm en gerçekçi mangalardan. Zaten her türlü nesne ile de gerçek hayatla bağlantı kurmuştur. Örneğin Osaki Nana karakterinin en sevdiği marka Vvienne Westwood’dur. Karakterin giydiği bazı kıyafetlerin tasarımlarını gerçek hayatta da bulabilirsiniz. Cep telefonları bile karakterlere uygun seçilmiştir.

İnsana bir şeyleri sorgulatıp ders almaya yönelten Josei türünde şahane bir manga. Hachiko karakteri nefretlik olsa da Nana Osaka için milyon kez okumaya değer.

Sonuç:

Okurken pek kafa yormayan ama duygusal açıdan çoğu kişinin gerçek hayattan bir şeyler bulacağı, gerek karakterlerin sempatikliği gerek konusuyla özellikle duygusal insanların severek okuyacağı bir manga.

 

Sun-Ken Rock (+18)

İlgili resim

Tür: Aksiyon, Yetişkin, Komedi, Mature, Seinen

Cilt Sayısı: 25

Animesi Var Mı: Yok

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Ken, küçük yaşta ailesini kaybetmiş ve asi bir şekilde büyümüş bir gençtir. Aşık olduğu Yumi isimli kızın, doğduğu yer olan Kore’ye dönmesi ve polis olma idealini yerine getirmesi, Ken’i ateşler ve sevdiği kızın ve polis olma hayalinin peşinden, Kore’ye gider. Ama orada geçirdiği süre içinde işler istediği gibi gitmez ve Ken, kendisini hayal ettiğinden çok farklı bir noktada, gangsterlerle dolu yer altı dünyasında bulur. Güçlü adalet duygusu acaba Ken’i olmak istediği yere getirebilecek midir?

Sun-ken rock manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Okuduğum en güzel serilerden birisidir. Mafyalı, çeteli serileri sevmem ama Sun-Ken Rock kendini okutturdu. Ken adındaki karakterimiz lisede aşık olduğu kız Kore’ye polis olmaya gidince o da liseyi bırakıp Kore’ye gidiyor. Ancak orada işsiz kalıyor ve sevdiği kıza kavuşmak da hayal oluyor. Bu sırada bir Kore çetesine katılıyor ve zamanla tüm Kore’yi fethetmeye başlıyor. İçinde çok fazla ecchi ve şiddet barındırdığı için seinen bir mangadır ancak konu itibariyle fazla kafa yormaz ve eğlencelidir.

Mangada Ken’in söylediği  ”Devletler en büyük çetelerdir” sözü beni baya etkilemiştir ve sonunda ne olacak diye nefes almadan okumama sebep olmuştur. Manganın çizimleri çok güzel ve etkileyiciydi. Sadece bazen erotizmin cılkını çıkarması sıkıntıydı. Manganın felsefesi de fena değildi. Fakat o son sayılarla birlikte bana göre saçma bir final yaptı. Her ne kadar sonuna sövsem de aynı evrende geçen Ken ile ilgili yeni bir hikayeye de hayır demem doğrusu 🙂

Sonuç:

Mangada ecchi (yer yer hentai’ye kaçan) yerler var diye okumayanlar, seriyi okuduktan sonra “Keşke daha önce okusaymışım.” diye okumadıklarına pişman olacaklardır bence 🙂

 

Naruto

Naruto manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Ninja, Doğaüstü Güçler, Aksiyon, Macera, Shounen

Cilt Sayısı: 72

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Naruto, içine hapsedilmiş kyubii (9 kuyruklu efsanevi tilki) yüzünden Konoha halkı tarafından yaratık olarak görülüp kenara itilmiş bir çocuktur. Naruto’nun bütün hedefi Ninja akademisini bitirip, Hokage olmaktır.

Akademi’nin ilk bölümünü bitirip genin olarak mezun olan Naruto, arkadaşları Sakura ve Sasuke ile chunin olabilmek için yeni eğitimlerine başlarlar.

Yaramaz ve bir o kadar heyecanlı bir kişiliğe sahip olan Naruto, içindeki kyuubinin gücünü yavaş yavaş öğrenecektir.

1437028665 12048e9f63c7a7cfab446d6b466bcbf6 - mutlaka okunması gereken mangalar 4! - figurex manga

 

YORUM:

Uzun soluklu mangalar içinde en sevdiğimdir. Daha doğrusu benim mangayı sevmemi sağlayan seridir. Uzumaki Naruto içinde 9 kuyruklu bir tilki bulunduran bir ninjanın maceralarını anlatan bir aksiyon mangası. Ana teması insan ilişkileri ve dostluk olan her türlü farkına rağmen insanların anlaşabileceği ve insanların sebepsiz yere kötü veya iyi olamayacağıdır.

Tamamen ninjaların domine ettiği yeni bir dünya yaratılmış. Kageler, saninler, element ülkeleri ilk bakışta basit görünüyor. Fakat ninjutsu, taijutsu, genjutsu çok iyi düşünülmüş. Çizer özellikle ninjutsuları çok ayrıntılı tasarlamış. Karakterlerin jutsu açarken yaptıkları el hareketleri çin burçlarını temsil ediyor. Okumaya başladığım dönemde hiçbir mangada bu kadar çeşitli karakter görmemiştim.

Bütün karakterlerin kendine has kişiliği var, hepsi zamanla gelişiyor. Bu da mangaya renkli bir hava katıyor. Mangayı okumadan önce, ninjaların sadece siyah giyinen sessiz birer ölüm makinesi olduğunu düşünürdüm (belki de gerçekten öyledir). Fakat Naruto dünyasında silah becerisinden çok zeka işliyor. Her karakterin farklı bir tekniği var ve bu teknikleri yerinde ve zamanında kullanarak (kimi zaman kombinasyonlar yaratarak) yenemeyecekleri hiç bir düşman yok.

Çok derin bir hikayesi var. Hepsinin önceden planlandığını düşünmek istiyorum fakat bu kadar uzun bir hikayeyi böyle bir detay ile hazırlamak hiçte kolay bir iş değil. Hikaye derin fakat sıkıcı da değil.

Sonuç:

Okuyanı çabucak kendine bağımlı yapabilecek inanılmaz derecede sürükleyici bir manga. Bazı karakterlerle o kadar bütünleşiyorsunuz ki öldüklerinde gözlerinin doluyor. Kendine manga okuyucusu diyenlerin asla okumadan geçmemesi gereken bir eser.

 

Hatsukoi Monster (First Love Monster)

Asdfgh 22 - mutlaka okunması gereken mangalar 4! - figurex manga

Tür: Komedi, Romantizm, Okul, Shoujo

Cilt Sayısı: 10+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

On beş yaşındaki Kaho Nikadou Tokyo lise yurdunda yeni bir sayfa açmak için kuytu evini terk ettiğinde, umduğu son şey bir kamyon tarafından neredeyse ezilmektir! Son anda yakışıklı bir yabancı tarafından kurtarılır, Kaho ona sırılsıklam aşık olur, ve sonunda onu takip ettikten sonra cesurca hislerini itiraf eder. Ortaya çıkar ki Kaho’nun gizemli kurtarıcısı, Kanade, Kaho’nun yeni ev sahibinin oğludur! Kaho’nun aşkının odağı onunla çıkmayı kabul eder, ama çiçeği burnunda mutluluğu yeni erkek arkadaşının 5. sınıfta olduğunun ortaya çıkmasıyla kısa sürer?!

Hatsukoi monster manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Mangayı özetlemek gerekirse kız aşık olur, itiraf eder ve sevgili olurlar; mutlu son 😀 Esas kızımız Kaho’ya araba çarpacakken Takahashi Kanade isimli bir genç tarafından kurtarılır ve Kaho anında Kanade’ye aşık olur. Fakat Kanade kızı tersler ve Kaho anlık şoklar yaşamaya başlar.

Kaho ilk aşkı ve ilk azarlanmasının ardından Kanade’yi bir daha göremeyeceği için üzülürken aynı yurtta yaşadıklarını öğrenir ve hemen aşk itirafın yapıştırır. Kanade ise bu itirafı çok normal bir şekilde karşılayarak isterse sevgili olabileceklerini söyler fakat cevabını ertesi gün vermesini ister. Asıl absürtlük ve trollük burada başlıyor 😀 Sabah olduğunda ise Kaho yine bir şok yaşayarak Kanade’nin aslında ilkokul 5. sınıfa giden bir çocuk olduğunu öğrenir. Mangayı okurken kızın Kanade’yi liseli sanmasını anlayışla karşıladım. Ben ilkokuldayken 1.30 boyundaydım. Kanade ve arkadaşları 1.90 mübarek 😀 Konusundan çok komedisini başarılı buldum. Kaho karakterinin olaylar karşısındaki tepkileri beni eğlendirdi.

Sonuç:

Gerek konusu gerek ise bel altı komedisiyle herkese hitap edeceğini sanmıyorum, beğeneni kadar konuyu ve işlenişini saçma bulanların da olacağına eminim.

 

Gokusen

Gokusen manga vol 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Komedi, Romantizm, Okul Yaşamı, Josei

Cilt Sayısı: 15

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Kumiko Yamaguchi üniversiteden yeni mezun olmuştur ve öğretmen olarak ilk işine başlayacaktır. Ancak okulun öğrencileri kavga-dövüş çıkarmadaki başarılarından dolayı çevrede haklı bir üne sahiptir. Bu nedenle diğer öğretmenler bir kadın öğretmen olan Kumiko’nun bu okulda hayatta kalıp kalamayacağından endişe ederken, Kumiko için bu okul çocuk parkında gezmek gibidir. Çünkü kimse bilmese de Tokyo’nun en etkili yakuza grubunun başının torunudur.

Gokusen manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Manga ana fikir söyle;

Yankumi: Şu adam nefes alıyor gidip döveceğim.

Shin: Saçmalama Yankumi otur oturduğun yerde.

Yankumi: Şu adam mantıklı bir sebepten sinirimi bozuyor gidip döveceğim.

Shin: Dur sana yardım edeyim.

Yankumi: *Shin’i bayıltır*

Çizimler öyle harika değil, vasat bile diyebiliriz ama Yankumi’nin kafasının tuhaf görünmeyi bıraktığı noktadan sonra (gerçek bir trajediydi) çok da gözünüze batmıyor. Yankumi’nin hayatını hem evdeki Yakuza olayları, hem de okuldaki olaylar ile takip ediyoruz. Evet, öğrencilerinden biriyle aşk yaşıyor, adı Sawada Shin. Shin’e bayılmayan kimseyi görmedim bugüne kadar. Aslında romantizm istiyorsanız gelin size başka bir şey önereyim. Yankumi ilişkiler konusunda berbat. Shin’i fark etmiyor ya salak kadın 🙂

Manga türü olarak okul yaşamı yazıyor ama okul mangasıyla alakası yok. Yakuza olayları daha fazla var.  Yankumi hem sert hem sevimli ama önüne gelene geçiren, kana susamış, manyak bir yanı da var 😀

Mangada gereksiz dram var. Ama Gokusen’e gülerken öleceğimi düşündüğüm zamanlar oldu. Çok saçma ama seviyorum

 

Sonuç:

Gokusen ilginç karakterleri ve zekice esprileriyle rahatlıkla klasik diyebileceğimiz bir seri 🙂

 

Sakamoto Desu Ga (Haven’t You Heard? I’m Sakamoto)

0de5db44ee5b79c3dfb39f4f37d4b9ef - mutlaka okunması gereken mangalar 4! - figurex manga

Tür: Komedi, Okul, Seinen, Hayattan Kesitler

Cilt Sayısı: 4

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Lise birinci sınıf öğrencisi olan Sakamoto, muhteşem değildir; en muhteşemdir. Kızlar ona bayılmakta; erkeklerse onu kıskanmaktadır. Bu sebeple sevgili Sakamoto’ya türlü tuzaklar kursalar da Sakamoto kolaylıkla ve tabii zarafet içerisinde bunlardan kurtulmayı becerir. Havalı ve soğukkanlı görünüşünün ardında aynı zamanda da yardımsever bir kişiliğe de sahiptir ki kendisinden yardım istenildiğinde asla geri çevirmez.

Sakamoto desu ga manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Mükemmel insan diye bir şey var mıdır? Bir insan her alanda başarılı olabilir mi? Yakışıklı, zeki, atletik, kibar, centilmen, havalı, ağır başlı, elinden her iş gelen ve yardımsever… Saydığım tüm bu özelliklerin hepsinin gerçekte bir insanda toplanması neredeyse imkânsız. Lakin konumuz manga dünyası olduğu için imkânsız diye bir şey yoktur. O mükemmel kişinin adı… Bir dakika, yoksa duymadınız mı? Sakamoto! 😀

Neyse hikaye okulun en havalı çocuğu olan Sakomoto adlı ana karakterimizin günlük hayatı etrafında şekilleniyor. Liseye transfer olmasına müteakip Sakomoto’nun yaptığı her iş şekil olduğundan okulun ilgi odağı haline geliyor. Onun havalı hareketlerini kıskanan arkadaşları ise ona sürekli tuzak kurup onu tongaya getirip, etrafa rezil etmeye çalışsa da bu planları onun okul içerisindeki havasına daha fazla hava katıyor. Sakamoto mangadaki tabiri ile “cool, cooler, coolest” bir karakter ve onu zor bir durumda, kötü bir şey yaparken veya utanırken göremezsiniz. Hepimizin içten içe olmak istediği Sakamoto tam bir zerafet örneği 🙂

Sonuç:

Absürt komedinin hakkını veren bir manga. Sizde benim gibi absürt komedi seviyorsanız tam size göre bir seri 🙂

 

Kingdom

Kingdom manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Drama, Tarihi, Askeri, Seinen, Hayattan Kesitler

Cilt Sayısı: 46+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Savaşların ve krallık mücadelelerinin olduğu dönemde eski Çin’de, anne ve babalarını savaşta kaybetmiş Shin ve Hyou adında iki çocuk yaşamaktadır. Hayatlarına köle olarak devam eden bu iki çocuğun en büyük hayali kölelikten kurtularak büyük bir general olmaktır.

Bir gün bu iki çocuğu gören devlet büyüklerinden Shou Bunkun, Hyou’yu kraliyet sarayında yetiştirmek üzere yanına alır. Shin ise hayatına yalnız devam etmeye başlar.

Yakın zamanda Çin Kralı’nın kardeşi tarafından bir isyan başlatılır ve Hyou yaralı kurtularak Shin’in yanına döner. Shin’e bir köy haritası vererek oraya gitmesini ister ve hayatını kaybeder.

Şok içinde haritadaki yere giden Shin, vardığında Hyou’ya birebir benzeyen biriyle karşılaşır. Bu Çin Kralı Ei Sei’dir. Hyou aslında Çin Kralı’nı korumak için kullanılmıştır.

Kingdom manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Kingdom, okuduktan sonra iyiki okumuşum ve daha önce nasıl fark edememişim dediğim serilerdendir. Konusu kısaca eski Çin’de geçen, Xin adlı çocuğun büyük bir general olma hayalini, Ei Sei’nin de Çin’deki devletleri birleştirerek büyük Çin devletini kurma hayalinin anlatıldığı başarılı bir manga. Serinin büyük çoğunluğu savaşlarla ve savaş stratejileriyle geçiyor. Yanlış anlamadıysam seri Çin’in bir çok krallıktan oluştuğu dönemden başlıyor ve tek krallık haline geçtiği döneme kadar devam edecek.

Mangasındaki çizimlere gelince; öyle yerler var ki çizimlerine bakmaktan kendinizi alamazsınız. Enfes çizimleri mevcut, çizimler bile olayı anlatıyor ve almak istediğiniz zevki size tattırıyor. Karakterler ve sahneler çok güzel tasarlanmış. Birebir dövüşler, büyük meydan savaşları sizi heyecanlandırıyor ve bir sonraki bölümü merak etmenize sebep oluyor. Mangada büyü, özel yetenek gibi fantastik ögeler olmamasına rağmen bazı karakterlerin güçleri fazlaca abartılmış. Unutmadan söyleyeyim mangada millet paramparça oluyor. Kollar, bacaklar havada uçuşuyor. Sonra haberimiz yoktu falan demeyin 🙂

Sonuç:

Uzun soluklu ve tarihi manga sevenlere tavsiye ediyorum.

Related Posts

0 thoughts on “Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 4!

  1. Mehmet Salamander dedi ki:

    Yankee-kun’u bitirdiğimde içim acımıştı tek kelimeyle ya, o kadar güzel bir seriyi bitirip devamının olmadığını bilmek çok kötü :'(

Bir cevap yazın