Anime Tanıtımları

Mob Psycho 100 Tanıtım ve İnceleme

739453

Mob Psycho 100 Tanıtım ve İnceleme yazımızla herkese bir kez daha merhabalar,

Maalesef hala daha düzenli yazı yazacak arkadaşlar bulamadık. Bu yüzden bende yoğunluk arasında ilgilenmeye çalışıyorum ama eski performansımız yok haliyle 🙁 İnşallah yakında güvenilir birilerini bulabiliriz. Neyse efendim lafı uzatmadan animemize geçelim.

Mob Psycho 100

Tür : Komedi, Günlük Yaşam, Aksiyon

Yayın Tarihi : 2016

Bölüm Sayısı : 12+13+2 OVA +6 Mini Bölüm

Konusu :

Sekizinci sınıf öğrencisi Shigeo “Mob” Kageyama, genç yaşta psişik güçlerin en derinlerine kadar inmiştir ancak elde ettiği bu gücün potansiyel tehlikelerini fark edince depresyona girer ve gücünü kontrol etmeyi öğrenmenin yollarını araştırmaya başlar. Caddede kötü ruhlarla mücadele eden bir ofis görür ve içeriye girdiğinde daha sonra “Usta” diye çağıracağı Arataka Reigen ile tanışır. Arataka Reigen’nin konuşmasından çok etkilenen Kageyama bu ofiste yarı zamanlı çalışmaya başlar. Kötü ruhları temizlemek artık günlük hayatının bir parçası haline gelmiştir. Aynı zamanda karşılıksız aşk ve sosyalleşme gibi sorunlarla da baş etmeye çalışmaktadır.

Sıradan günlük hayatı devam ederken Mob’un karşısına çok daha güçlü rakipler çıkmaya başlar ve aslında Mob’un gücünün buz dağının sadece görünen yüzü olduğu anlaşılır.

Editör Gözünden

Her zaman ki gibi izlediğim animenin en güçlü noktasından bahsederek başlayalım. Mob Psycho 100 için bu kesinlikle komedi olmalı diye düşünüyorum. Great Teacher Onizuka’dan sonra bu kadar kaliteli bir komedi izlemeyeli uzun zaman olmuştu. Bana kahkahalar attırmayı başarmış bir anime olarak Mob Psycho 100 özel bir yer edinmiş oldu haliyle. Özellikle saf Mob ve kurnaz Reigen ilişkisine bayıldım. Daha önce sosyal medya hesabımızdan da paylaştığım gibi ikisinin sinerjisi Şener Şen ve İlyas Salman ikilisine benziyor. Aralarında ki tadında komedi oldukça keyifli vakitler geçirmeme vesile oldu.

Anime ile ilgili dikkatini en çok çeken detay nedir diye soracak olsaydınız , kesinlikle samimiyet derdim. O kadar samimi bir anime ki Mob Psycho 100 izleyince karakterleri hemen içinize kabul ediyorsunuz. Belki yukarıda ki bahsettiğim benzetmeden de kaynaklanmış olabilir ama nedense Yeşilçam izliyormuş edasında izledim animeyi. One’ın diğer ünlü mangası One Punch Man’ı hepimiz biliyoruz ama ben sanırım Mob Psycho 100 ‘ü daha çok sevdim. Daha tutarlı ve komedisi daha kaliteli bir yapım olduğunu düşünüyorum.

Bu kadar komedisinden bahsetmek yeter. Biraz da diğer özelliklerine değinelim : Mesela aksiyon sahnelerinin ne kadar başarılı olduğundan olabilir. Komedi ağırlıklı bir anime olmasına rağmen inanılmaz başarılı aksiyon sahneleri vardı. İzlerken popüler shounen animelerden bir eksiği olmadığını hatta çoğuna göre daha kaliteli animasyona sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Gözüme çarpan diğer detay çizimler. Mangaka’nın çizimlerinin oldukça kendine özgü bir havası olduğunuz zaten biliyoruz. Hem karakterler, hem ruhlar hemde animenin geçtiği dünya oldukça özgün. Jojo gibi kendi çizgisini yakalamış animeleri seviyoum. ONE ‘da bu detayı yakalayabilmiş ve kendi anime kültürünü oluşturmuş durumda.  Açılış ve kapanış şarkılarında ki animasyona ve çizim tarzına bayıldım. Müziklerde oldukça başarılıydı bence. Aksiyon sahnelerinde nedense Kurtlar Vadisi tarzı bir müzik kullanmışlar. Oldukça komikti 😀

Animenin işleyişi ve senaryosu hakkında şikayet edeceğim pek bir nokta yok. İzlemesi oldukça keyifli bir animeydi.

Eleştiri Zamanı (Spoiler İçerir !!)

Beni hayal kırıklığına uğratan sadece iki detay vardı.

Birincisi : Neden ilk sezonda olduğu gibi 2. sezonda da Reigen’in psişik güçlerini göremedik.

İkincisi : Mob neden Tsubami-chan’a açılmadı.

Bu ikisi olmadan animenin tamamlanması oldukça üzücü olmuş. Mangasını daha okumadım inşallah bu ikisinin cevabı orada vardır 😀

Daha fazla anime tanıtımı için Buraya ve serinin web sitesi için Buraya tıklayınız. Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere 🙂

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın