Anime Haber

Marvel’in Gerçek Kahramanı : Stan Lee

stanlee0202c

Stan Lee , Örümcek Adam, X-Men, Thor, Demir Adam, Kara Panter ve Fantastik Dörtlü gibi nezaketli karakterlerden sorumlu yazar, editör ve yayıncı sorumluydu. Marvel Comics’in efsanevi yazarı, editörü ve yayıncısı olan Stan Lee, fantastik karakterleri ile her yerde çizgi roman severlerin gerçek kahramanlarından birisi oldu.

1939’da iş hayatına başlayan ve sayısız inanılmaz karaktere hayat veren ( Black Panther, Spider-Man, the X-Men, the Mighty Thor, Iron Man, the Fantastic Four, the Incredible Hulk, Daredevil ve Ant-Man gibi )  Stan Lee 12 Kasım 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Tam ismiyle Stanley Martin Lieber 1922’de New York şehrinde yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Ortalamanın üstünde zekası nedeniyle liseyi yaşıtlarına göre erken bitirdi. Mezun olduktan sonra Part Time işlerde çalışan Lee, amcasının yardımıyla şu an ki Marvel’in temellerinin atıldığı şirket olan Timely Comics’te işe başladı.

İlk yıllarında sıradan ofis işlerini yürüten Lee, 1941 yılında ilk çizgi romanını yayınlayabilme fırsatı yakaladı. Captain America olarak bildiğimiz çizgi roman ileride dünyayı kasıp kavuracak eserlerden birisi olacaktı. Serinin üçüncü sayısında tam ismi olan Stanley Martin Lieber’i bırakarak Stan Lee takma ismiyle çizimlerinin yayınlamaya başladı. Aynı zamanlarda bütün eseri sadece kendisinin yaptığı Destroyer çizgi romanını yayınlamaya başladı.

Daha sonra askere gitmek zorunda kalan Lee, askerde broşür, kitapçık , eğitici filmler hazırlama gibi görevlerde yer aldı. 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte askerlik görevide sona erdi. Askerliğinin bitmesinden iki yıl sonra da eşi Joan Clayton Boocock ile evlendi.

1950’li yıllarda daha çok gerilim, bilim kurgu gibi konularda senaryo yazarlığı yapan Lee, DC’nin devrim nitelikli çizgi roman çalışmalarından sonra ( Flash ve JLA gibi) Martin Goodman tarafından DC ile rekabet edebilecek çizgi roman çalışmaları yapması için görevlendirildi. Aslında inanılmaz yetenekli fakat gerçek yaşam sorunlarıyla boğuşan karakterler yaratarak okuyucu kitlesinin gönlünü kazanmayı başardı.

Lee ve takım arkadaşı olan Jack Kirby tarafından ortaya konan ilk eser Fantastic Four çizgi romanı oldu. Fantastik Dörtlü’yü Thor, Hulk, Iron Man, X-Man, Spider Man, Daradevil gibi çalışmalar takip etti. Lee’yi o yıllarda öne çıkaran en büyük özelliklerinden bir tanesi de çıkan çizgi roman sayılarının kapakları üzerine çalışmayı hazırlayan bütün emekçilerin isimlerini yazdırmasıydı. Diğer yazarlar kapakta sadece kendi isimlerine yer verirken Lee, dolgu yapan, renklendiren , konuşma balonlarını hazırlayan tüm ekibin isminin anılmasına önem veriyordu.

1971 tarihinde Amerikan hükümeti Lee’den uyuşturucu farkındalığı için bölümler hazırlamasını istedi. Bunun üzerine Lee, Spider Man serisinde 3 bölümlük uyuşturucu ile mücadele bölümleri yayınlandı. Daha sonra Amerikan kuruluşu CCA bir çizgi roman serisinde uyuşturucu gösterilmesinin yasak olduğu gerekçesiyle kendi kuruluş damgasını Spider Man için onaylamadı ve bölümler CCA damgası olmadan yayınlanmak zorunda kaldı. Fakat satışlar o kadar yüksek oldu ki CCA kurumu kendi politikalarını değiştirmek zorunda kaldı.

1980 sonrası Lee, dünyada çizgi roman alanında efsaneleşen isimlerden birisi olmuştu. Yakaladığı başarının ardından çizgi romanları beyaz perdeye ve TV programlarına uyarlanması teklifleri yağmaya başladı. Daha sonra bu alana yönelen Lee, artık eserlerinin beyaz perdeye aktarılmasıyla ilgilenmeye başladı. Kalifornya’ya taşınan Lee, bir yandan senaryo ve editörlük işleriyle ilgilenirken diğer yandan sinema ve televizyon dünyasını tanımaya çalışıyordu.

Lee, ortağı Jack Kirby ile birlikte 1995 tarihinde Hall of Fame ‘e kabul edildi. 2008 yılında ise sinemanın efsanelerinin isminin kazındığı  yol olan Hollywood Walk of Fame yoluna ismi kazınarak tarihe geçti. Daha sonra sinema tarihini büyük ödülleri takip etti.

Küçük yaşlarda en çok sevdiği süper kahramanın Robin Hood olduğundan bahseden Lee, kendisinin en büyük esin kaynağının Robin Hood olduğunu belirtiyor. Yaptığı eserler için :

” İnsanların aslında benden farklı olmadığını anladım. Eğer bir hikayeyi ben sevmişsem diğer insanlarda sevecektir diye düşündüm ve her zaman eserlerimi kendim için yazdım ” diyor.

Okuyucuları hakkında ise :

” Takipçilerim ve benim için kendimize ait küçük bir dünya yaratmayı amaçladım. Dışarıdakilerin bizden haberi yoktu ama biz çok eğleniyorduk. ” diyor.

12 Kasım 2018 tarihinde çizgi roman devi Stan Lee’yi 95 yaşında kaybettik. Bu kadar başarının altında muhteşem paralar kazandığını düşünebilirsiniz ama dünya adaletten yoksun bir yer olduğu için yaptığı çalışmaların karşılığını hiç bir zaman alamadı. “İş konusunda hiç bir zaman akıllı davranmadım. Daha açgözlü olmalıydım.” diyor kendisi bu konuda. Ne diyelim : Bize seveceğimiz kahramanlar bıraktığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Ruhu şad olsun !

Marvel resmi web istesi için Buraya ve daha fazla haber için Buraya tıklayınız.

 

 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın