Anime Tanıtımları, Anime

Kono Suba! Tanıtım ve İnceleme !!

kono suba ile ilgili görsel sonucu

Yazar: Natsume Akatsuki

Çizer: Kurone Mishima

Stüdyo: Studio Deen

Bölüm Sayısı: 10 + 10 + 1 (2 sezon ve 1 OVA)

Yapım Yılı: 2016 (1. Sezon) ve 2017 (2. Sezon)

Tür: Komedi, Büyü, Fantezi

Anime Puanı: 8.37 / 10

kono suba ile ilgili görsel sonucu

Kazuma Sato, günlerini eve kapalı bir şekilde geçiren asosyalin tekidir. (Gına geldi şu tiplerden ama ne geliyorsa da bunların başına geliyor işte) Markete gittiği sıradan bir günde (Bu da çok klasik oldu artık, evdeyken paralel evren kapısı açılmıyor demek ki) bir trafik kazası geçirir ve ölür. Öbür tarafta kendisini karşılayan Tanrıça Aqua, ona Şeytan Kral‘ı yenmek için başka bir dünyaya gitmek isteyip istemediğini sorar. Kabul ederse yanında istediği herhangi bir şeyi, mesela özel bir güç veya özel bir ekipmanı götürebilecektir. Kazuma kabul eder ve yanında Tanrıça Aqua‘yı götürür.

Bana göre komedi türündeki en iyi yapımlar arasına girebilecek bir potansiyelde. Çizimler, özellikle de o yüz ifadeleri şahane ve espriler de bazen bel altı olabilse de bir numara olmasa da muhteşem. Her bölümde ortalama 10 dakika gülebileceğinize garanti verebilirim.

Açılış ve kapanış müzikleri konusunda ise biraz daha geliştirilmesi gerekiyor bence. Çoğu komedi animesi gibi şarkılardan birinin ciddi birinin trol olması adeti bunda uygulanmamış, her şarkısı komedi, klip açısından da şarkı sözleri açısından da komedi. Birkaç kez sırf klibini izleyip gülmek amacıyla atlamadıysam da daha sonrasında sıktı maalesef. Tabii yine de konuyla tamamen alakasız romantik açılış müziği koyan komedi animelerine tercih ederim açıkçası.

Karakter tasarımları açısından çok geniş bir yelpazesi var diyemem, genel itibariyle karakterin hepsi trol, ciddi tip bulursanız haber edin. Ama ister ana karakter, ister yan karakter olsun tavırları mutlaka sizi eğlendiriyor. Favori karakter olarak çokları Megumin‘i ve “ekusupureyşooon”unu seviyor, bence de fena sayılmaz ama benim favorim Darkness. Bana göre en acayip tip de o çünkü. Kazuma‘yla da shipliyorum, bu da burada kalsın. Lahanalara karşı yılmadan mücadele veren cesur yürekli ablamız.

darkness konosuba cabbage gif ile ilgili görsel sonucu

Biraz da olumsuz yönlerine değinecek olursak, ilk sırada Kazuma‘nın tek kelimeyle harem kurmuş olmasını söyleyebilirim ve açıkçası harem animeleri müthiş derecede sinirimi bozuyor. Ama buna rağmen 2 kız 3 erkekli ve 3 kız 2 erkekli, mutlaka birinin yalnız kaldığı arkadaş gruplarına tercih ederim. Çünkü onlarda 2 ship çıkartılıp bir kişi yalnız bırakılıyor ve bu da hoş bir şey değil. Örnek mi istersiniz? Çok var: Toradora, Kokoro Connect ve diğer bir çokları. Maalesef en çok tercih edilen tip bu olduğu için… Bunun aksine Kazuma 4 kızı eline alarak müthiş bir koca yüreklilik sergilemiş bence 😛

Genel itibariyle çok ecchi sahne var bu yüzden izlerken yanınızda başkasının olmadığına dikkat etmeniz sağlığınız için çok gerekli bir şey, önceden uyarmadı demeyin 😀

Animenin en sevdiğim özelliğine gelirsek, Kazuma bir kadın erkek eşitliği savunucusu *-* Kesinlikle centilmenlik ayağına kızlara papuç bırakmıyor, yok nezaketmiş, bayanlar öndenmiş, bayana yer vermekmiş falan hiçbiri yok adamda. İşte idolüm benim ya, açıkçası öyle biri olabilmek isterdim ama maalesef o tiplerin günümüz toplum hayatında pek yeri yok 😀 Kazuma‘nın da söylediği gibi “Kadın erkek eşitliğini savunup bayana öncelik tanınmasını isteyen tiplerden nefret ederim”

 

Ayrıca da sezonların her nedense onar bölüm olması biraz kötü ama adamlar bu eksiği yeni sezonları çok hızlı bir şekilde çıkartarak kapatabiliyor neyse ki. 12 bölüm anime yapıp yeni sezon için yıllarca bekletenlerden iyi açıkçası. Böyle dememe rağmen sezonların daha uzun olmasını isterdim elbette.

Bu yazının da sonuna geldik. Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim, sağlıcakla kalın 🙂

Not: Aqua’dan neredeyse hiç bahsetmemişim, onun da “Kaazumaa” deyişi efsanedir. Neyse bu da “erkeğe kulak çok yakışıyor” der gibi oldu, çok sevmiyorum işte ne yapayım.

 

Bir cevap yazın