Fallout 4 serinin bir önceki oyunlarına göre oyunculara dilediği yoldan ilerleme şansı sağlamak yerine savaş ağırlıklı bir ilerleyişe yol veriyordu. Diplomasinin şiddete yol verdiği oyunda kan dökmemek öyle ki imkansızdı… Neredeyse!

Kimsenin kılına zarar vermeden fallout 4'ü bitirdi!

Kyle Hinckley adlı oyuncu Fallout 4‘ü hiç bir insanı, mutantı veya bir başka canlıyı öldürmeden nokta koymayı başardı. Kotaku ile bir röportaj gerçekleştiren oyuncu konu hakkında şu sözlere yer verdi: “Fallou 4’de bulunan diplomatik seçeneklerin yetersizliği beni hayalkırıklığına uğratmıştı. Serinin diğer oyunlarından farklı düşen en mühim eksiklikti. Esasında benim bulduğum barışsever yol pek de diplomatik bir çözüm biçimi değil. Daha çok oyun dinamiklerini sömürerek ulaştığım bir ‘sıfır öldürme’ metodu.” Hinckley yüksek karizma derecesine sahip karakterinin bu özelliğinden çok oyunu manipüle ederek istediğine kavuşmuş.

Örneğin; silah doğrulttuğunuz düşmanları sakinleştirme şansı veren bir özelliğinden faydalanarak bazen düşmanları sakinleştirmiş bazense kendilerinden yana savaşmalarını istemiş. Elbette bu özelliğin her zaman için çalışmayacağını varsayarsak Hickney seçimler öncesinde oyunu kaydedip sık sık aynı bölümü oynayarak aradığı akıbete ulaşmaya çalışmış. Kan dökmek istemeyen oyuncu dostumuzun en çok zorlandığı kısımlarsa hikaye icabı kan dökmesinin mecbur olduğu bölümler olmuş. Bu bölüm sonu canavarı tipli düşmanları alt etmek için önce düşmanını zayıflatmış ve daha sonra etkisi altına aldığı yandaşlarının işi bitirmelerine müsaade etmiş. Bu biçimde bir kısmı geçebilmek için tam 5 saat uğraşmış.

Hickney bu tarz görevlerde yandaşlarını da görevlendirememiş nedeni ise Fallout 4 yandaşlarınızın öldürdüklerini de sizin hanenize yazıyor. Bütün bunlar bir kenara kan akıtmadan ilerlemeye çalışmak bazen oyunun sekteye uğramasına sebep olmuş. Ses hataları, diyalog problemleri, Nick Valentine’ın bizim yolumuzda ilerlemeyi reddedişi gibi…. Doğrusu Hinckley’in barışçıl ilerleyiş metodu daha çok “bırak kirli işi başkası yapsım” ayarında ama aksiyona bu kadar yoğunlaşmış bir oyundan barışsever bir metot ortaya çıkarmak da ancak böyle olsa gerek.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın