Anime deyince akla gelen tek efsane isim olan Hayao Miyazaki üstadımızın eserlerini şöyle tek başlık altında toplayalım dedik. 50 yılı aşkın anime kariyerinde bir birinden enfes yapımlara el atmış birisi olarak kendisine hayranlık beslememek mümkün değil. Liste yayın tarihlerine göre sıralanacaktır. Zaten birbirinden güzel yapımlarını bir sıralamaya koymanın mümkün olduğunu düşünmüyorum 🙂  Listede unuttuklarım varsa yorumlarda paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen 🙂 

The Castle of Cagliostro (1979)

51q915as3cl - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

 

Efsanevi hırsız Lupin ve suç ortağı Daisuke Jigen, Monako Ulusal Gazinosu’nu soyduktan sonra can sıkıcı gerçekle baş başa kalırlar. İkilinin elinde bulunan paranın tamamı sahtedir. Ancak, söz konusu sahte banknotlar inanılmaz bir kaliteye sahiptir. Zamanında dünya ekonomisini alt üst etmiş bu sahte paraların kaynağı Lupin’in uzun süredir ilgisini çekmektedir. Bir zamanlar bu paraların kaynağını araştırırken ölümle yüz yüze gelen Lupin şansını bir kez daha denemek üzere Cagliostro Düklüğü’ne hareket eder. Düklüğe vardıklarında bir haydut çetesi tarafından kovalanan bir kızı kurtaran ve ardından talihsiz bir şekilde ellerinden kaçıran ikili, bu kızın Cagliostro Dükü’nün kızı olduğunu öğrenirler. Edindikleri bilgiler doğrultusunda kız, Cagliostro hazinesini ele geçirmek isteyen bir Kont ile nişanlıdır ve Kont, prensesi bu hazineye ulaşmak için kullanmayı planlamaktadır. Lupin, Daisuke Jigen, Lupin’in eski sevgilisi Fujiko Mine, kılıç ustası Goemon Ishikawa ve hatta Lupin’in ezeli düşmanı Interpol ajanı Detektif Zenigata, Kont’un şeytani planlarının bozulması için güçlerini birleştirecektir…

Kaze no tani no Naushika (1984)

Ruzgarli vadi turkce dublaj izle - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Dünyadaki son büyük savaşın ve endüstrinin çöküşünün üzerinden bin yıl geçmiştir. Dünyayı çöller, tehlikeli böcekler, zehirli bitkiler sarmakta ve bazı mantar türlerinin yaydığı zehirli gazlar atmosfere yayılarak gittikçe azalan insan ırkını tehdit etmektedir. Nausica, az sayıda insanın tarımla uğraşıp böcek ve mantarlarla mücadele ederek yaşadığı Rüzgâr Vadisi’nin prensesidir. Bir gün vadiye başka bir krallığın uçağı düşer. Sadece kargosu sağlam kalmıştır, arkasından krallığa ait askerler gelerek vadiyi ele geçirirler. Kargoda bin yıldır unutulan ve başka bir krallıktan çalınan, dünyayı değiştirmekte kullanılacak bir şey vardır. Rüzgarlı Vadi bu iki krallık için hedef haline gelirken Nausica dünyayı eski haline getirmenin yolunu keşfetmiştir. 

Castle In The Sky (1986)

Gokteki kale 1360053705 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Sheeta adındaki genç bir kız gizemli mavi bir taşın sahibidir. Kız, hükümet için çalışan gizli ajanlar tarafından kaçırılmış ve uçan bir gemide henüz bilinmeyen bir yere götürülmektedir. Aniden bir tehlike belirir ve gemiye yaşlı hava korsanı Dola ve emrindeki uçan korsanlar çetesi saldırır. Onlar da Sheeta‘nın sahip olduğu taşı istiyorlardır. Sheeta‘nın odasına girerler, Sheeta onlardan kaçarak gemiden aşağıya düşer. Ancak düşerken taşın yardımıyla yere çakılmadan havada süzülerek yere inebilmiştir. Uyandığında Pazu adında genç bir çocuğun kolları arasında bulur kendini. Pazu ona yardım etmeye çalışır. Sheeta Pazu‘nun evinde Laputa‘nın efsanevi krallığının resmini görür. Resmi Pazu‘nun babası çekmiştir, Pazu‘nun babası geri döndüğünde gökyüzünde asılı duran bir adadan bahsetmiştir, kimse onun keşfine inanmaz. Korsanlar Pazu‘nun evini bulurlar. Onlar da askeri bir uçak alarak Laputa‘yı aramaya koyulurlar. 

My Neighbor Totoro (1988) 

Kom%c5%9fum totoro %c4%b0zle - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

İki sevimli kız kardeş olan Satsuke ve Mei, babaları ile birlikte hastanede yatan annelerine
daha yakın olabilmek için hastanenin yakınındaki bir eve taşınırlar. Yeni evlerine alışmaya çalışırlarken
inanılmaz bir gerçeğin farkına varırlar.Evlerinin yakınındaki ormanda Totoro isminde, son derece sevimli ve büyülü yaratıklar yaşamaktadır. Bu sevimli yaratıklarla kısa zamanda arkadaş olan Satsuke ve Mei için yepyeni büyülü bir dünyanın kapıları açılacaktır. 

Kiki’s Delivery Service (1989)

Kucuk cadi kiki 1360057173 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

13 yaşındaki Kiki, inatçı olduğu kadar becerikli ve azimli bir kızdır. Eğitimini tamamlayıp cadı olabilmesi için bir sene boyunca ailesinden uzakta yaşaması gerekmektedir. Kedisi Jiji‘yi de alarak annesinin hediye ettiği süpürgeyle bir sahil kasabası bulan Kiki burada Tombo adında bir çocukla tanışır. Şehirdeki ilk gününde tanıştığı Osono adlı bir bayanın fırınında çalışmaya başlayan Kiki‘yi zorlu günler beklemektedir. 

Only Yesterday (1991)

Kapak - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Taeko, 27 yaşında, hiç evlenmemiş, Tokyo’da yaşayan yalnız bir bayandır. Şehrin bunaltıcı yaşantısından bir süreliğine kaçmak ister ve tatil için Yamagata‘ya, üvey kız kardeşinin yakınlarının yanına gitmeye karar verir. Yamagata‘ya yolculuğu ve buradaki tatili esnasında kendisini oldukça huzurlu ve nostaljik bir hissiyatın içinde bulan Teako, çocukluk anılarına geri döner. 1966 yılının saf hatıraları ile 1982 senesinin gerçekleri arasında gidip gelen Taeko kariyerine ve özel hayatına ilişkin önemli kararların eşiğinde olduğunu fark eder. 

Porco Rosso (1992)

U3mvylr - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

1920′lerin Adriyatik Deniz’inde sadece bir tek pilot göklerin hakimidir: Porco Rosso, büyülü güçler tarafından domuza çevirilmiş yetenekli pilot. Porco, uçakları gökyüzündeki diğer çete uçaklarından koruduğu yalnız bir hayat sürmektedir. Hayatını kendine ait bir adada yaşayarak ve otel sahibi güzel arkadaşı Gina’yı ziyaret ederek geçirmektedir. Ancak bir gün Porco’yu ve uçağını vurarak kendi ününü yaratmak isteyen bir pilot adaya gelir. Bunun üzerine Porco genç mühendis arkadaşından uçağını bu büyük savaşa hazır hale getirmesini ister. 

Heisei Tanuki Gassen Ponpoko (Pom Poko-1994)

Heisei. Tanuki. Gassen. Pom. Poko. Full. 69629 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Rakunlar, yüzyıllardır dağlarda, ormanlarda ve tepelerde barış içinde yaşamaktadırlar fakat insan nüfusu gittikçe artmakta ve insanların daha fazla yerleşim alanı bulma ihtiyacı yüzünden, rakunların doğal yaşamı artık büyük tehdit altındadır. Bu gelişmelere kızan rakunlar, kılık değiştirme sanatını öğrenmeye karar verirler. Aslında rakunlar, doğaları gereği kılık değiştirme ve başka şekillere girme konusunda çok yeteneklidir. Fakat bunu daha etkili ve ustaca yapmak istemektedirler. Kısa süre içinde rakunlar istedikleri şekle, cisme hatta insana dönüşmeyi öğrenerek yaşadıkları doğal alanı korumak için insanlarla mücadeleye girişecektir. 

Mimi Mo Sumaseba (1995)

11034 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

 

Shizuku, okuma tutkusu olan genç bir kızdır. Planı yaz tatili boyunca kütüphanede kitap okumak ve popüler yabancı şarkıları Japonca‘ya çevirmektir fakat, ödünç aldığı kitapların hepsinde gördüğü ortak bir isim tüm planlarını alt üst eder: Seiji Amasawa.Bir gün trende seyahat ederken, kendisini Seiji‘nin bir kemancı dükkanında keman yapan bir çırak olarak çalıştığı yere götüren gizemli bir kediyle karşılaşır. Seiji, bir gün bu ustalığını İtalya’ya taşımak istemektedir. Seiji, Shizuku‘ya yapmak istedikleri için cesaret verir. İkisinin de hayalleri onları farklı yerlere çekse de, ikili arasında son derece sağlam bir bağ kurulur.

On Your Mark (1995)

19698 andltahrefhttpwwwjpo 8deg - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Gelecekte, polis kuvvetleri, dini bir tarikatın bulunduğu gökdelene baskın düzenler. İki polis; bu baskın sırasında meleğe benzer kanatlara sahip küçük bir kız bulurlar. Kız araştırma amacıyla yetkililer tarafından götürülür. Ancak onu bulan polisler küçük kızı kurtararak özgür bırakmaya karar verirler. “On Your Mark” Hayao Miyazaki tarafından, Japon rockçılar Chage & Aska’nın On Your Mark adlı şarksına çekilmiş müzik klibidir.

Princess Mononoke (1997)

Prenses mononoke poster anime sanat %c4%b0pek posterler duvar dekor bask%c4%b1lar 24x34 pcm1 sa0186 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Aşitaka, köyüne saldıran şeytanlaşmış domuz tanrıyı öldürürken şeytanın koluna bıraktığı izi ölene kadar taşıyacaktır. Aşitaka bu lanetin geldiği yeri öğrenmek için köyünden uzaklaşır. Gittiği yerlerde Demir Şehri adında demir madenini işleyip ölümcül silahlar yapan ve bu silahları ormanın hayvanlarıyla savaşmakta kullanan Leydi Eboşi ile karşılaşır. Aşitaka bu savaşa son vermek için daha önce karşılaştığı kurt kızı San ile birlikte kendini bu savaşın içinde bulur. Aşitaka hem barışı getirmek hem de kurt kızı San‘ın güvenini kazanmak için mücadele edecektir.

Spirited Away (2001)

0245429 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Chihiro, kasabasından taşınmış on yaşında küçük bir kızdır. Yeni taşındığı kasabada ise karşılarına ilginç bir yapı çıkar. Her ne kadar bu yapının içine girmek istemese de anne ve babasının peşinden girer. İşte bu ilginç yolculuk böyle başlar. Önceleri terk edilmiş görünen bu yapı geceleri büyük bir canlılık kazanır. Bu yapı ruhların bir tür dinlenme ve temizlenme yeridir. Chihiro sihirli yiyeceklerden yiyen ve domuza dönüşen anne babasını kurtarabilmek için genç Haku‘nun yardımı ile oradan kurtulmaya çalışır. Chihiro bu kasabadan kurtulmak ve ailesini domuz olmaktan kurtarmak ister. Bu sırada Haku‘yu daha önceden tanıdığını anlar. 

Kujiratori (2001)

Kujiratori images ef1913d8 7b6c 4c25 a6b2 016d75164a3 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Bir grup ilk okul öğrencisi sınıfta olmalarına rağmen kendilerini okyanusta hayal eder. Bu fantezi gerçek haline gelir ve yakında tüm öğrenciler kendilerini Moby Dick‘i arayan derin mavi denizde bulurlar. Bazı çocuklar balinayı zıpkınla vurmak  istiyorken, bazıları resmini çekmek istiyor ve çocukların çoğu ise korkuyor ve sadece eve dönmek istiyorlar. Sonunda yumuşak bir Totoro isimli balina ortaya çıkıyor ve fantezileri bitene kadar çocuklarla oynuyor.

Koro no dai-sanpo (2002)

Koro no daisanpo images 4b71ba34 8a56 41f0 a277 5819af2576f - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Yaklaşık 15 dakika olan bu kısa bir film  Ghibli Müzesi‘nde sınırlı bir süre gösterildi. Koro küçük bir kasabadaki küçük bir kızın sahip olduğu bir yavru köpektir. Bir gün okula giderken ön kapıyı aralık bırakır. Koro dışarı çıkar ve şehrin sokaklarında dolaşır. Bisiklet süren bir kız tarafından kaldırılır, ancak tren geçidinde kayar. Küçük kız ve babası sokaklar kayıp oldu işaretlerini asarken, Koro yaşlı bir köpek ve nazik sahipleriyle karşılaşır. Daha sonra bir teslimatçının arabasında uyuya kalır. Eve yaklaştığında evinin tanıdık kokusunu alan Koro arabadan zıplar ve kendisini sahibinin kollarına atar.

Mei to Koneko basu (2002)

42455l - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

14 dakikalık kısa bir film daha 🙂 Konusunu internette aradım ama detaylı bir bilgi yoktu 🙂 MyAnimeList’e olmadığı için İngilizce çeviri yapamadım. Bulursanız link gönderin. Çevirisini hemen eklerim 🙂 

Kuusou no Sora Tobu Kikaitachi (2002)

1 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Studio Ghibli tarafından Ghibli Müzesinde yakın kullanım için üretilen kısa metrajlı  2002 animasyon filmi. Uçuşun hikayesini anlatan ünlü yönetmen Miyazaki Hayao‘nu kendisinin ulaşmayı hayal ettiği pek çok makinenin özelliklerini taşıyor. Film ayrıca Japonya Hava Yolları tarafından da kullanılmaktadır. 

Neko no Ongaeshi (2002)

Asdfghjkl 29 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Sadece yapımcılığını üstlendiği yapım.  Evinden okuluna gitmekte olan özgür ruhlu kız Haru, karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir kedi görür. Yola atlayarak kamyonun altında kalmak üzere olan kediyi kurtarır. Kurtardığı kedi, Kedi Kral’ın oğlu prens Lun‘dur. Çok geçmeden Haru, kralın teşekkürü için Kedi Krallığına davet edilir. Haru, Kedi Kralın kendisiyle evlenmek istediğini öğrenince bir karar vermek zorunda kalır. Ya krallıkta kalacak ya da gerçek dünyaya dönecektir.

Howl’s Moving Castle (2004)

Poster2 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Fakir bir genç kız olan Sophie, haksız yere Kötülükler Cadısı‘nın hışmına uğrar. Bunun neticesinde Kötülükler Cadısı tarafından ihtiyar bir kadına dönüştürülür. Bu durumdan kurtulmak isteyen Sophie büyüyü çözecek birisini aramak üzere yola düşer. Bu arada yolda karşılaştığı bir korkuluk da ona eşlik eder. Bir süre sonra garip bir makine görünümünde olan bir yapıdan içeri girer. Burası Howl adlı genç ve yakışıklı bir büyücüye aittir. Burada temizlikçi olarak çalışmaya başlar. Burada Calcifer adlı ateş cini -ki, makineyi yürüten odur ve ayrıca Howl ile aralarında önemli bir sırrı taşımaktadır- ve bir çocukla arkadaşlık kurar. Bu sırada komşu ülkeyle büyük ve acımasız bir savaş yaşanmakta ve Howl bu savaştaki yıkımı önlemeye çalışmaktadır.

Mizugumo Monmon (2006)

Mizugumo monmon images ea093315 4f24 4881 ac6a 4679766da7c - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Yine 15 dakikalık Studio Ghibli filmi 🙂 İçerik konusunda sıkıntılı filmlerden birisi 🙂 

Yadogashi (2006)

Dda883845975e00d4ffdef6aa8726eaa - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

İsimsiz bir kahraman, eşyalarını büyük bir çantaya koyup şehir dışına çıkar. Kırsal kesimde yürüyerek yürüyerek, tuhaf bir tüyler ürpertici sürüngenler ve hayalet ruhları koleksiyonu bulur.

Hoshi o Katta Hi (2006)

Hoshi wo katta hi bunny ver by snowykaru - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Kentten bıkmış genç bir çocuk ülkeye kaçar. Sebzeyi satmak için pazara getirmeye çalışırken, sepeti bozulur ve sebzeleri mistik bir tohum ile değiştirir. Evine döndüğünde tohumu normal bir saksıda dikerek yalnızca bir gezegenin filizlendiğini görür.

Gake No Ue No Ponyo (2008)

Asdfghjkl 30 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Bir denizcinin oğlu beş yaşındaki Sōsuke, annesi Lisa ile okyanus kenarındaki kayalıkta sakin bir hayat yaşamaktadır. Kaderi belirleyen bir gün, sahilde bir şişe ve onun içinde hapsolmuş güzel bir Japon balığı bulup onu kurtarır ve adına Ponyo koyar. Ama bu sıradan bir Japon balığı değildir. Usta bir sihirbaz ve bir deniz tanrıçasının kızı olan Ponyo, kendini genç bir kıza dönüştürmek için babasının sihrini kullanır ve hızlı bir şekilde Sōsuke‘ye aşık olur ama böyle güçlü büyü kullanımı dünyada tehlikeli bir dengesizliğe neden olur. Ay giderek yeryüzüne yaklaşır ve Ponyo‘nun babası kızını bulmak için okyanusların kudretli dalgalarını gönderirken, iki çocuk dünyayı kurtarmak ve Ponyo’nun insan olma hayallerini yerine getirmek için ömür boyu sürecek olan maceraya atılır.

Pandane to Tamago Hime (2010)

Pan dane to tamago hime by bmdchan d5wg9l5 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

Cadı Baba Yaga, hizmetçisi Yumurta Prensesi’ni zorla tutuyor ve onu fabrikanın etrafında sert günlük işler yapmaya zorluyor. Bir gece, yoğrulmuş hamur topluluğu canlanır ve Yumurta Prensesine karşı arkadaş olur. Daha sonra içinizi ısıtacak hikayeleri başlayacaktır. 

The Secret World of Arrietty (2010)

Asdfghjkl 31 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

 

Yıl 2010, yer Tokyo. sadece 10 cm. boyunda olan Aşırıcılar adı verilen ve insanların evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan bir grup minik insandan biri olan 12 yaşındaki Sho, annesinin eskiden çocukluğunun geçtiği eve gelir. Fakat burada bir kedinin çalıların arkasındaki bir şeye saldırmasına tanık olur. Daha sonra bir karganın saldırısına uğrayan kedinin peşinden merakla giden Sho, bir Aşırıcı olan Arrietty ile tanışır. O gece, Arrietty’nin babası Pod küçük kızına nasıl şeker aşırdıklarını göstermek için onu döşemenin üstüne çıkarır. O sırada Arrietty, Sho’nun uyanık olduğunu fark edip elindeki küp şekeri düşürür. Sho her ne kadar korkmalarına gerek olmadığını söylese de, Pod yine de taşınmaları gerektiğine karar verir…

Kokuriko-zaka Kara (2011)

522bjd - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

İlk gençlik dönemi aşkını anlatan dram, beş kişilik bir ailenin en büyük çocuğu olan Umi‘nin hayatına odaklanıyor. Kore Savaşı sırasında kaybolan babasının döneceği ümidiyle Umi, her gün deniz kenarındaki evlerinden bir çift flama sallamaktadır. Bu esnada kendini bir de okulda bir öğrenci hareketinin içinde bulacaktır. Bu süreç içinde Jun‘a âşık olur, fakat zaman içinde ikilinin arasında kan bağı olma ihtimali ortaya çıkacaktır.

The Wind Risen (2013)

513725 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

The Wind Rises, uçaklara bir hayli ilgili olan ve bir gün uzman bir uçak tasarımcısı olmanın hayallerini kuran başkahraman Jiro‘nun hikayesini ele alıyor. En büyük idolü ise bu alanda tanınmış bir uzman olan, Alpler‘in ötesindeki Caproni‘dir. Caproni işlerinin estetik güzelliği ve muazzam teknik becerisiyle bu alanın önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Çocukluğundan beri görme sorunları yaşayan Jiro, 1930’ların sonundan önemli bir kurumun uçak departmanına girmeyi başarır. Zaman ilerledikçe başarısı patronlarının da ilgisini çeker ve onu istediği gibi tasarım yapması konusunda özgür bırakmaya karar verir. İkinci Dünya Savaşı başlamak üzeredir ve Jiro‘nun hayatında birçok şeyi değiştirecektir.

The Kingdom of Dreams and Madness (2013)

912gmru0pnl. Sy445 - hayao miyazaki i̇mzalı yapımlar - figurex anime önerileri

 

Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki ve Isao Takahata‘nın  baş yapıtlarını nasıl yaptıklarına ve anime çalışmalarına ait bir belgesel.

 

 

 

 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

0 thoughts on “Hayao Miyazaki İmzalı Yapımlar

  1. Onizuka Sensei dedi ki:

    Yaşayan efsane.Miyazaki izlemedim diyen anime izlemedim demesin.Hayal gücünüzü zirveye taşıyacak efsanevi yolculukların pilotu.

Bir cevap yazın