Hayao Miayazaki hepimizin hayatında önemli yeri olan , animasyon filmi dediğimizde aklımıza ilk gelen isimdir herhalde. Dünyaca ünlü kaliteli Japon animasyon filmlerine imza atmış bu büyük ustaya , kariyerinde ulaştığı nokta için Los Angeles’da düzenlenecek bir ödül töreniyle teşekkür edilecek.

Hayao miyazaki animasyon - hayao miayazaki i̇çin amerika'dan ödül töreni - figurex anime haber

Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği (LAFCA) Salı günü yaptığı açıklamada, anime yönetmeni Hayao Miayazaki’ye bir Kariyer Başarı Ödülü vereceğini duyurdu. Kuruluşun yıllık ödülleri akşam yemeği 12 Ocak’ta California, Century City, InterContinental Otel’de gerçekleşecek.

LAFCA başkanı Claudia Puig şöyle açıkladı: “Miyazaki’nin izleyicinin merak duygusunu esinlendiren yolu eşsizdir. Özellikle kendi kendine yeten, kararlı ve cesurca kadın karakterleri kaydetmeye ihtiyaç duymasını özellikle takdir ediyorum. onun sinematik yaklaşımı basitçe: ‘Herhangi bir kadın, herhangi bir erkek gibi bir kahraman olacak kadar yeteneklidir.’

Hayao Miayazaki Kariyerine Bir Göz Atarsak

Miyazaki 1970’lerde Lupin III, Future Boy Conan ve Sherlock Hound gibi televizyon dizilerinde öne çıktı. İlk uzun metrajlı filmi olan Lupin III: 1979’da Cagliostro Kalesi’ni yönetti. Daha sonra 1984’te, bir animasyon filmi olan Rüzgar Manga’sının Nausicaä’sının başlamasını uyarladı. Ayrıca, yönetmen Isao Takahata, Studio Ghibli’yi kurdu.

Ghibli ile Miyazaki, Laputa: Sky’da Castle, My Neighbour Totoro, Kiki’nin Teslim Servisi, Porco Rosso, Princess Mononoke, Spirited Away, Howl’s Moving Castle, Ponyo ve en son 2013 The Wind Rises filmlerini çekti. Ayrıca Takahata’nın yönetmenlik çalışmalarını birlikte yaptı ve Mei ve Kitten Bus ve Mr. Dough ve Egg Princess gibi “Your Mark and Ghibli Museum Shorts” adlı “deneysel film” gibi daha küçük projelere yön verdi.

2001 yılında açılan Ruhların Kaçışı, Japonya’daki gişede en yüksek kazanan film olmaya devam ediyor. Film 2003 yılında En İyi Animasyon Filmi Akademisi Ödülü’nü kazandı.

Miyazaki, 2013’te uzun metrajlı filmleri yönetmekten emekli olduğunu açıkladı ancak şimdi Kimi-tachi ve Dō Ikiru ka (How You You Live?) filminde çalışıyor. Studio Ghibli yapımcısı Toshio Suzuki’nin Ağustos ayında “üç ya da dört yıl. ” süreceğini açıkladı. Miyazaki, bu yıl Ghibli Müzesi’nde yeni bir CG-animasyonlu kısa “Kemushi no Boro” (Boro the Caterpillar) başlıklı yeni bir giriş yaptı.

Haber kaynağı için Buraya ve daha fazla haber için Buraya tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Bir cevap yazın