Sinema, Film

Haftanın Tavsiyesi: Upgrade

MV5BMjE4MDMzMzc5M15BMl5BanBnXkFtZTgwNTI1OTU3NTM@. V1 SX1500 CR001500999 AL

Upgrade

Yönetmen: Leigh Whannell
Senaryo:
Leigh Whannell
Görüntü:
Stefan Duscio
Müzik:
Jed Palmer

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Richard Anastasios, Rosco Campbell, Richard Cawthorne, Linda Cropper, Harrison Gilbertson

Özellikle, bilim-kurgu sineması tutkunu gençler için…

Yapay Zeka ve İnsan

Bu hafta, önceki iki haftadan farklı olarak, size çok da bayılmadığım bir filmi tavsiye edeceğim. Sanırım yazarlar olarak film tavsiye ederken kendi zevkimizi düşündüğümüz kadar, okurların da beğenilerini göz önüde bulundurmamız gerekiyor. Bu yüzden bu haftalık bir değişiklik yaptım; kendimden ziyade, okurların beğeneceğini düşündüğüm bir filmi listeye aldım. Bu haftanın film tavsiyesi, bilim-kurgu aksiyon türündeki Upgrade (2018).

Yazının giriş kısmı iştahınızı sakın kaçırmasın; filmi aşırı sevememin sebebi kötü bir yapım olması değil; sadece bilim-kurgu denen o uçsuz bucaksız türe karşı biraz mesafeli olmam. Yoksa senaryosu üstünde iyi çalışılmış ve konusu titizlikle işlenmiş; has bilim-kurgu meraklılarını ziyadesiyle tatmin edecek bir film var karşımızda.

Belki teknolojiden ve bilimden uzak bir insan olduğumdan belki de içinde “Bilim” kelimesi geçtiği için çok büyük beklentiye girdiğimden; bu türe karşı her zaman ön yargılı oldum ne yazık ki. Nasıl ön yargılı olmayabilirim ki?.. Uzaylıların, canavarların, yaratıkların dünyayı işgalini anlatan ve bunu “bilim-kurgu” denen türe mâl eden sayısız kof filmden sonra. İçinde “Bilim” kelimesi geçince insan hâliyle fazla beklentiye giriyor: Senaryoda gerçekçilik ve (tamamen olmasa da) bilime uygunluk, inandırcılık, mantık kurallarına riâyet ve sair beklentiler…Ama yönetmenler ve senaristler bu taleplere cevap vermek yerine, kendilerinin saçma sapan fantezi dünyalarını; allayıp pullayıp “bilim-kurgu” adı altında sinemaseverlere sunmaya çalışıyorlar.       

Bu ufak girişten sonra biz filmimize dönelim. Upgarede, yönetmenliği Leigh Whannell’in yaptığı, başrolünü ise kendisinden beklenen çıkışı bir türlü gerçekleştiremeyen Logan Marshall-Green’in üstlendiği bir film. Leigh Whannell, hem senarist hem yönetmen hem de oyuncu kimliği ile sinema dünyasında yer alan bir isim. Kendisinin Testere ve Ruhlar Bölgesi serilerinin senaristi olduğunu hatırlatalım. Senarist olarak oldukça parlak işlere imza atan Whannell, yönetmen olarak altında imzası olan yapımlar ile de ne kadar yetenekli olduğunu ispat ediyor bizlere.

Ruhlar Bölgesi 3 (İnsidious 3 2015) ile yönetmenliğe adım atarak, seriye farklı bir soluk getiren Whannell’in ikinci yönetmenlik denemesi ise Upgrade. Geçtiğimiz aylarda vizyona giren üçüncü filmi Görünmez Adam (The Invisible Man 2020) ile de sinemaseverlerden olumlu eleştiriler aldığını belirtelim.

Filmimiz teknolojinin çok geliştiği, insanların sadece konuşarak bile evlerini ve arabalarını kontrol edebildiği, her şeyin teknolojiye bağlı olarak yaşandığı bir gelecekte geçiyor. Kahramanımız Grey (Logan Marshall-Green) ise böyle bir zamanda yaşamasına rağmen, hâlâ eski tür tutkulara bağlı, arabasını makinelere bırakmak yerine kendisi tamir edecek ve satacak kadar bu “Tekno Çağ”a kafa tutan birisi. Grey, eşi ile yine eşine ait “otonom araba” ile gezerken başına vahim bir kaza geliyor. Bu kazada hem çok sevdiği karısını kaybediyor hem de kendisini yatağa mahkûm hâlde buluyor. Hem eski hayatına dönmek hem de eşinin intikamını almak için müşterisi, dostu ve teknoloji şirketi patronu Eron’un (Harrison Gilbertson) oldukça “düşündürücü” ameliyat teklifini kabul edince, kendini bambaşka bir maceranın içinde buluyor.

Öncelikle 5 milyon dolar gibi son derece mütevazı bir bütçe ( hele de bilim-kurgu olduğu düşünülürse) ile çekilen bu film, yönetmenin de katkıları ile oldukça doyurucu sekanslar sunuyor bizlere. Bu açıdan filmin, izleyenleri oldukça tatmin edeceğini söyleyebilirim. Galiba iyi bilim-kurgu filmleri çekmek için öyle iddia edildiği gibi çok yüksek bütçeler gerekmiyor.

Ayrıca film; yapay zekâ, otonom arabalar, Transhümanizm, siberpunk sineması ve edebiyatı hakkında seyirciye perspektif sunmayı başarıyor ve bizleri bu konularda düşünmeye itiyor. Yönetmen, bütün bunları yaparken aslında son derece basit bir intikam hikayesini, kararında bir aksiyonla birleştiriyor. Bütün bu klişelere rağmen, filmin bayalığa kaymaması takdiri hak ediyor gerçekten de. Senaryosunu alelâde bir intikam hikâyesine ve aksiyona yaslayan bu film, bilim-kurgu severleri şaşırtacak ve onları mutlu edecek bir finalle de bitiyor.

Ama en başta dediğim gibi: Bilim-kurgu sinemasına tutkun olanları memnun edecek bu film; benim gibi “eski kafalı” sinemaseverler için biraz fazla “uçlarda” geziyor ve inandırıcılıktan bir hayli uzak görünüyor. Bu, filmin hanesine eksi olarak yazılır mı bilmiyorum. En iyisi biz türün meraklıları ile filmin arasına girmeyelim…

Daha fazla film tavsiyesi için Buraya tıklayınız. Upgrade imdb için Buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın