Pokemon GO

Farklı ve Az Rastlanan Türde Pokémonları Nasıl Buluruz? – Ayrıntılı Bilgi

Çıktığı günden bu yana kültürel bir fenomen haline gelen Pokémon Go‘yu nerdeyse oynayan ya da duymayan yoktur. Parklarda, meydanlarda, alışveriş merkezlerinde herkesin elinde telefonla Pokémon yakalamaya çalıştığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Artık sokak sokak dolaşmaya ve Pokémon yakalamaya alıştık ve biraz daha fazlasını ister olduk. Önceden gölgelerle dolu olan Nearby listemizin artık pek bir heyecanı kalmadı.

Nereye gitsek Zubat var! İnsanlar artık daha ilgi çekici şeyler istiyor. Peki nerede nadir Pokemonlar bulabiliriz?

Yakalayabileceğiniz Pokémonlar bulunduğunuz konum ve ilkime göre değişiyor!

Niantic‘in de iddia ettiği gibi Pokemonlar bulunduğunuz konuma göre değişkenlik gösteriyor. Bu durum birçok Pokémon eğitmeni tarafından da test edilip onaylanmış. Gerçekten de bulunduğunuz konum ve iklimsel özellikleri bölgede ortaya çıkan Pokemonları büyük ölçüde etkiliyor.


Gerçek hayvanlardan esinlenerek yaratılan Zubat, Ratata ve Pidgey gibi Pokemonları neredeyse her yerde bulabilirsiniz ama diğer Pokémonların görülme sıklığı daha çok bulunduğunuz yere ve oranın iklimine bağlı.

Twitter’dan çeşitli Pokémon eğitmenlerinden ve Silph Road’tan toplanan bilgilere göre 3 temel Pokemon grubumuz var:

 • Geodude, Sandshrew, ve Mankey gibi Ateş ve Kaya türü Pokémonlar daha çok karasal iklim olan yerlerde ortaya çıkıyor.
 • Caterpie, Weedle, Oddish, ve Spearow gibi Çimen, Böcek ve Uçan türü Pokémonlar daha çok yeşil ve çimenlik alanlarda ortaya çıkıyor.
 • Psyduck, Poliwag, Staryu, ve Magikarp gibi Psişik ve Su türü Pokémonlar ise daha çok kıyıya yakın yerlerde ortaya çıkıyor.

Tabi bu demek değil ki bu tür Pokémonları sadece belirli alanlarda bulabileceksiniz. Zaten bu gruplandırma yabancı eğitmenler tarafından yapılmış. Ama mesela ben Ege bölgesinde yaşıyorum yeşil alanlarda ve kıyıya yakın yerlerde görünen Pokemonlardan burada oldukça var yani böyle bir genelleme yapabiliriz. Ama asla bu alanlar dışında bulamazsınız diye bir şey yok ben Mankey de yakaladım.

Diğer kanıtlanmış bir şey ise gündüz ve gece farkı. Birçok Pokemon eğitmeni gece ya da hava karardıktan sonra daha çok nadir Pokemon ortaya çıktığını fark etmiştir.
Diğer bir etken ise seviyeniz. Seviyeniz artıkça nadir Pokemon yakalama olasılığınız da artıyor.

Eğer bir sürü Pokémon yakalamak istiyorsanız parklara koşun! 

Niantic ilk başlangıç noktası olarak parklara gitmeyi öneriyor. Eee doğru söze ne denir. Parklar özellikle de bir sürü PokeStop barındıran parklar hem Pokemon yakalamak hem de diğer eğitmenlerle kaynaşmak için en ideal yerler.
pokemon yakalama rehberi

Tabii bütün parklar aynı değil. Orijinal Pokemon oyunları sizi farklı Pokémonlar yakalamak için mağaralara, ormanların derinliklerine gitmeyi teşvik edebilirdi belki ama Pokémon Go biraz daha gerçekçi bir oyun. Kendinizi ormanlara ya da çöllere vurmanıza gerek yok zaten oralarda internet de çekmez.

Bunun yerine parkları ya da PokéStopları bol olan yerleri tercih edin. İkisinden biri mutlaka iş görür. Tavsiyem internetinizin iyi çektiği, içinde göl veya havuz türevi bir şey içeren parkları tercih etmeniz. Böylelikle su türü Pokémon yakalama olasılığınız da artmış olur.

Eğer yakınlarınız da hiç park yoksa, ilginçtir ki otorparklar, alışveriş merkezi otoparkları, üniversite kampüsleri ve hatta benzin istasyonları bile işinizi görebilir. Nadir Pokemonlar yakalamayı pek beklemeyin ama kısıtlı zamanda birden fazla Pokémon yakalayabilirsiniz.

İstediğiniz Pokémonu nasıl yakalayamazsınız! 

Ne gibi durumlar Pokémonların ortaya çıkışına etki etmez? Bunlardan bir tanesi hava durumu. Yağan yağmur atan şimşekte su ya da elektrik Pokémonu yakalamayı beklemeyin.
Aynı şey deniz ve mezarlıkları da kapsıyor. Pokémonların birçoğu yerel alanlarda bulunduğu için denizde Pokémon yakalamaya çalışıp telefondan olmanın manası yok. Belirli Pokémonların bazı alanlarda ortaya çıkma olasılığı daha fazla ama mezarlıkta hayalet Pokémon yakalama olasılığı da aynı derecede düşük.

Diğer bir durum ise otoyollar için geçerli. Bunun bir nedeni otoyolda arabanızla ilerlediğiniz ve hızlı olduğunuz için oyunun aynı hızla yenilenememesi diğeri ise Niantic‘in kaza ve benzeri durumlara yol açmamak için eğitmenleri bilerek otoyollardan uzak tutmak istemesi.

Belirli tür Pokémonları nerede yakalayabilirim? 

Bu bilgiler bir Pokémon eğitmeninin kendi araştırmalarına ve Silph Road’un bulgularına dayanıyor. Umarız zaman ilerledikçe daha kesin bulgular elde edebiliriz.

Normal Tür Pokémonlar 

Normal tür Pokémonları (Meowth gibi Pokémonlar da dahil) otoparklarda, şehirlerde, üniversite kampüslerinde ve benzin istasyonlarında ya da göl, park ve benzeri yerlerde bulabilirsiniz. Kısacası normal tür Pokémonlar hemen hemen her ortamda karşınıza çıkabilir.

Böcek ve Zehir Türü Pokemonlar 

Bu iki Pokémon türüdaha çok bayır, göl ve şehir çevrelerinde ya da genellikle yeşil ve ya kıyıya yakın alanlarda ortaya çıkıyor.

Çimen Türü Pokemonlar 

Çimen Türü Pokémonlar ağırlıklı olarak çimen bulunan her yerde ortaya çıkar. Golf sahaları, parklar aynı zamanda sahile yakın olanlar fazlasıyla işinizi görür. Hemen hemen bütün çimenlik alanlarda görülürler.

Su Türü Pokemonlar 

Özellikle kıyı kesimlerde bolca su Pokémonu bulabilirsiniz. Eğer yakın çevrenizde sahil yoksa nehir ve göl çevreleri de işinize yarayabilir.

Ateş ve Toprak Türü Pokemonlar

Bu toprak canlısı Pokémonlara karasal iklimin görüldüğü yerlerde oldukça sık rastlanır ama aynı zamanda kenar mahallelerde parklarda hatta ilginçtir ki kumsallarda bile rastlayabilirsiniz.

Diğer Pokemon Türleri 

Diğer 8 Pokémon türü için kesin bir şey söylememekle birlikte çeşitli yerler ve iklimler mevcut. (Alttakiler madde şeklinde)

 • Savaşçı: Kenar mahalleler ve otopark yakınları
 • Kaya: Kenar mahalleler ve otopark yakınları
 • Peri: Yeşillik alanlar ve sahil kasabaları. Kesin olarak onaylamadı ama daha çok akşamları ortaya çıktığı söyleniyor.
 • Elektrik: Eğer aradığınız şey Pikachu’ysa karasal iklim görülen yerleri ya da okul, kampüs alanları ve kumsalları tercih etmelisiniz.
 • Psişik: Yeşilliğin bol olduğu alanlar ve sahil kesimleri.
 • Hayalet: Kesin olarak onaylanmasa da birçok eğitmen tarafından gece yakalanmışlar ve çoğunlukla otopark yakınlarında görülüyorlarmış.
 • Erjderha ve Buz: Bu iki tür Pokémon da oldukça nadir görülüyor ama nehir kenarlarında yakalayan eğitmenler mevcut.

Peki efsanevi Pokémonları nerede bulabiliriz?

Hiçbir yerde.

En azından şimdilik hiçbir yerde bulamayız ama oyun ilerledikçe Niantic‘in bunun için bir şeyler planlayacağı söylentiler arasında.

Daha öncede dediğim gibi bu bulgular yabancı eğitmenlerin tecrübesine dayanıyor bu yüzden ille de sahil kesiminde mi yaşamak gerekiyor, yalan ya yok öyle bir şey diye düşünmeyin. Bana kalırsa işe yarar bilgiler var ama tabi ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.

Oyun ilerledikçe ve zaman geçtikçe Pokémonların ortaya çıktıkları yerler hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Şimdilik bizden bu kadar gelişmeler için takipte kalın!

Related Posts

4 thoughts on “Farklı ve Az Rastlanan Türde Pokémonları Nasıl Buluruz? – Ayrıntılı Bilgi

 1. Emin Gök dedi ki:

  Pokemon hep çılgınlıktı halen öyle henüz oynamadım 🙂

 2. Mustafa dedi ki:

  Bursa da biraz kolay bulunuyor tabi arabayla biraz geziyorum tek sıkıntı o 🙂 oyunun başında sanki uzun mesafelerde pokemon gösteriyordu şimdi yakınlarda da çıkıyor

 3. Hakan Yılmaz dedi ki:

  Pokemon oyununa baladımda adanada pokemon zor bulunuyor sıkıldım bıraktım oyunu

 4. Abdullah Akgül dedi ki:

  Pokemon çılgınlıgı her yeri sarmaya devam ediyor gerçekten güzel derlenmiş yeni başladım oynamaya işime yarıyacaktır diye düşünüyorum

Bir cevap yazın