Yapımcı Şirket: Arkane Studios

Yayımcı Şirket: Bethesda Softworks

Platformlar: Microsoft Windows, Playstation 3, Xbox 360

Çıkış Tarihi: 9-12 Ekim, 2012

Oyun Türü: Aksiyon, Macera, FPS

Oyun Modu: Singleplayer

 

Oyunumuz, Bethesda‘dan Skyrim için Dawnguard DLC’si ve The Elder Scrolls Online’ı beklediğimiz sırada duyurulup, “Acaba The Elder Scrolls oyunu ve DLC’si gecikecek mi?” sorusunu aklımıza getiren, Unreal Engine 3 ile yapılmış, gizlilik/aksiyon tabanlı bir FPS oyunu.

Ana karakterimizin adı Corvo, kraliçenin özel koruması olarak görev yapıyoruz. Verdiği tüm emirlerini hiçbir soru sormadan yerine getiren, hayatımızı onun emrine adamış bir korumayız kısacası. Ancak bir gün kraliçe ihanete uğrayıp katlediliyor. Ve biz de onun güvenliğini sağlayamadığımız, ona ihanet ettiğimiz gerekçesiyle hapse atılıp rütbemiz alınıyor.

Dishonored1

 

Bizim kraliçe öldükten sonraki görevimiz ise tam olarak burada başlıyor. Karakterimizin kişiliği gereği kraliçenin onuruna sadık kalarak ona ihanet edip öldürülmesini sağlayanlardan intikam almalı ve kraliçenin kayıp kızını bulmalıyız. Oyun “Steampunk” adı verilen evrende geçiyor. Oyunun türüne baktığınızda “Hem aksiyon hem de gizlilik nasıl bir arada yürüyor?” diye soracak olursanız, oyunda size görevi nasıl tamamlamak istediğinize karar verebileceğiniz seçenekler veriliyor. İsterseniz “Ben kimseden korkmam!” diyerek dövüş stiliniz ve silahlarınızı kullanarak ortaya atılıp bütün dikkati üzerinize çekerek önünüze gelen herkesi öldürüyor, isterseniz de etraftaki borulardan, lambalardan, gizli yollardan geçerek kimseye zarar vermiyor, hatta bazı bölümleri bir kişiyi bile öldürmeden geçebiliyorsunuz.

2341918-dishonored5

 

Assassinate animasyonlarının ayrı bir keyif verdiği oyunda mekan yapıları, Steampunk‘u tam anlamıyla yaşatan oyun atmosferi ve çıktığı dönem için (ve aşırı grafik aramayan oyuncular için) muhteşem grafikler sizin oyunun başından saatlerce kalkmamanızı sağlayabiliyor. Birçok oyunun birleşimine benzetilen oyun, özellikle Half Life’a benzemesi açısından benim beğenimi kazandı. İçinde bulunduğunuz dünya size hayranlık uyandıracak bir yapıya sahip. Oyunun ikincisinin de 2016 içerisinde çıkacağı duyurulmuştu. Şu anda ise ilk oyun fiyatı Steam üzerinde 19.99$ olarak satışa sunuluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın