Anime Tanıtımları, Anime

Boku No Hero Academia Tanıtım Ve İnceleme

Herkese merhabalar,

Uzun bir amelelik sürecinden sonra tekrar sizlerle buluşmak gerçekten iyi geldi. Boş zamanlarım çok sınırlı olduğu için araya sığdırabildiğim Boku No Hero Academia animesini bitirdim ve hemen yazmak istedim. Uzun zamandır listemdeydi çünkü herkes öve öve bitiremiyordu. Konumuzla başlayalım 🙂 

İnsanlık normal hayatına devam ederken birden etrafına ışık saçan bir bebek dünyaya gelir. Oldukça garip olan bu bebekten sonra bütün bebeklerde tuhaflıklar olmaya başlar. Artık doğan her bebek bir süper güçle doğmaktadır. Büyüdüklerinde ise süper güçleri daha da belirginleşen yetişkin birer birey olarak yaşamayı seçtikleri yolu seçerler. Kimisi süper kahraman olurken kimisi de villian(kötü adam) olmaktadır. Süper güçle doğan bebekler dünyaya geldikçe suç oranında inanılmaz bir yükselme görülür. İnsanlar ne yapacaklarını düşünürken All Might adında bir kahraman ortaya çıkar. Daha önce kimsenin görmediği kadar güçlü biri olan All Might dünyayı kötülüklerden arındırır ve o dakikadan itibaren barışın simgesi ünvanını alır. Midoriya Izuku da bu çağda doğan bebeklerden bir tanesidir. Ne yazık ki hiç bir yetenekle dünyaya gelmeyen Midoriya Izuku tam bir All Might hayranıdır. Onun gibi kahraman olmak isteyen Midoriya için en büyük engel her hangi bir süper güce sahip olmamasıdır. Yine de hayalinden vazgeçmeyen Midoriya her kahraman hakkında notlar alır. Teorik bilgisini geliştirir fakat yeteneği olmadığı için arkadaşları tarafından da dışlanır. Her şeye rağmen hayallerinden vazgeçmeyen Midoriya Izuku’nun hayatı kahramanı All Might ile tanıştıktan sonra tanıştıktan sonra tamamen  değişecektir. 

Seri için söylenecek en güzel söz shounen kelimesinin içini fazlasıyla doldurduğu olurdu herhalde. Aksiyon sahneleri, karakterler, tasarımlar ve kahramanlar tamamıyla shounen kitlesini anlatıyor. Tam olarak 13-18 yaş arasına hitap eden bir anime olduğunu söyleyebilirim. Konu oldukça orjinal. Süper kahramanların çoğaldığı ve sıradan insanların nadir görüldüğü bir dünya da geçiyor. Sanırım Japonya da bu kadar popüler olmasının sebebi buydu. Karakter çizimi, animenin yayın kalitesi oldukça yüksek. Özellikle Marvel, DC kahramanları nı sevenler için güzel vakitler geçirtecek bir anime. Anime de sevmediğim olay aşırı derecede Amerika özentisi olmasıydı. Müzikten, All Might‘a kadar her şey Amerikan çizgi filmlerinden fırlamış gibiydi. Özellikle All Might için Kaptan Amerika‘dan bayağı esinlenilmiş. Böyle olması beni oldukça üzdü çünkü Japon animelerinin kendine has bir yönü vardır. Dünyaya bakış açılarını sevdiğim için izlerim.  Bu yönün farklı taraflara çekilip değiştirilmesini istemem. Umarım bu “Muhteşem Amerika” teması sadece bununla sınırlı kalır.Biz yetişkinler için söylenebilecek şey ise izleyecek anime bulamadığımızda, çocukluk duygularımızı depreştirmek ve eğlenmek için çıtır çerez tadında izlenebilir bir anime olduğu. Karakterlerimize şöyle bir göz atalım 🙂 

Midoriya Izuku 

Nam-ı diğer Deko‘muz animeler de sıklıkla rastladığımız dışlanmış ve ezik karakter rolünde. Yine sıklıkla rastladığımız Power Up özelliği oldukça fazla bir karakter. Kişiliği oldukça tatlı olmasına rağmen baş rol olarak fazla pısırık kaldığını düşünüyorum. Çizimlerin de biraz abartılmasıyla gereksiz bir duygusallık ve zayıflık oluşmuş. Tamam başta güçsüz olup sonradan power up alan karakterlere alışığız ama Midoriya‘da biraz abartıya kaçılmış. 

All Might

Güçlü halindense zayıf halini daha sempatik bulduğum karakter. Zayıf hali çok tatlı çizilmiş. Özellikle gözlerine bayıldım. Saf kalpli dünyanın en güçlü kahramanı. Midoriya‘mın hayallerini süsleyen 277 kiloluk dev adam. Karakter olarak güzel işlenmiş. Ayrıca seslendirmeninin de çok iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Karakter hakkında iki eleştirim var. Birincisi Amerikan super kahraman karakterlerine çok benzemesi, ikincisi ise karakterin tanrılaştırılması. Gerek seride ki çocuklar gerekse de halk süper kahramandan ziyade tanrı gelmiş gibi davranıyorlar. 

Katsuki Bakugou

Erkek izleyicisinin çok seveceğini düşündüğüm karakter. Kenar mahalle delikanlısı gibi bir havası var. Küçüklüğünden beri aşırı poh pohlandığından kendine olan güveni tavan yapmış durumda. Midoriya‘nın çocukluk arkadaşı olmasına rağmen ona zorbalık edenlerin başında geliyor olması üzücü. Midoriya‘da kıskandığı bir şey var ve hırsını ona zorbalık ederek alıyor. Aşırı öfkeli bir karakter. Sağa dönse hırrrrrrrrr…Sola dönse hırrrrrrrrrrrrrr..İzlerken oldukça eğlendim.

Ochako Uraraka 

Serimizin tatlı kızı. Daha önce zorbalığa maruz kalmış ve dışlanmış Midoriya ile ilk konuşan kız. Midoriya‘nın yanında sık sık yanaklarının kızarmasından ileride romantik bir şeyler görebiliriz belki. Güzel olur mu ? Kesinlikle olur. Yeteneği dokunduğu nesneleri hafifleştirmek. Dövüşler de oldukça işe yarıyor diyebiliriz. 

Tenya Lida

Sınıfın efendi ve kuralcı adamı. Kendisi asil bir aileden geldiği için kurallara oldukça sağlık. Dürüst kişiliği, herkesi bir düzene uydurma çabaları ile sınıfa yakışan bir sınıf temsilcisi. İzlerken dürüstlüğü ile size kendini sevdireceğinden eminim.

Shouto Todoroki

Buz adamımız oldukça havalı bir karakter. Okula tavsiye üzerine girmiş bir öğrenciden beklenileceği gibi çok güçlü. Hatta en güçlüleri diyebiliriz. Güçlü olmasının yanında oldukça zeki ve gizemli. Yine de sevemediğim bir yanı var. İlerleyen sezonlarda kötü rollere bürünebilir diye düşünüyorum. 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

One thought on “Boku No Hero Academia Tanıtım Ve İnceleme

  1. Emircan Kocaman dedi ki:

    Buna Benzer Anime Karetteri Varmı Acilllll

Bir cevap yazın