Anime Tanıtımları

Black Clover Tanıtım ve İnceleme

thumb 1920 959228

Black Clover Tanıtım ve İnceleme yazımızla herkese bir kez daha merhabalar,

Bu sıralar okullar müsait zamanın oldukça fazla ve bende sizleri yazısız bırakmıyorum 😀 Bir dal teşekkür alırım 😀 Neyse efendim İncelememize geçelim.

Black Clover

Tür : Aksiyon, Shounen, Doğaüstü Güçler

Yayın Tarihi : 2017

Bölüm Sayısı : 120+ devam ediyor

Konusu :

Asta ve Yuno aynı gün aynı kiliseye terk edilen iki çocuktur. Çocukken birlikte büyürler, krallıktaki en güçlü büyücüye verilen bir ünvan olan “Büyücü Kral” ı öğrenirler ve bir sonraki Büyücü Kralın pozisyonu için birbirlerine karşı yarışacaklarına dair söz verirler. Bununla birlikte, büyüdükçe, aralarındaki keskin fark belirginleşir. Yuno büyüyü inanılmaz güç ve kontrolle kullanabiliyor olsa da, Asta büyüyü hiç kullanamaz ve umutsuzca güçlerini fiziksel olarak eğiterek uyandırmaya çalışır.

15 yaşına ulaştıklarında, Yuno’ya nadir bulunan dört yapraklı yonca ile muhteşem bir Grimoire(Kişiye özel olarak bahşedilen büyü kitabı) verilirken, Asta hiçbir şey alamaz. Ancak, kısa bir süre sonra, Yuno’ya asıl amacı Yuno’nun Grimoire’sini elde etmek olan Lebuty adlı bir kişi saldırır. Asta Lebuty ile savaşmaya çalışır, ancak geride kalmıştır. Umutsuz ve yenilginin eşiğinde olmasına rağmen, Yuno’nun sesini duyduğunda devam edecek gücü bulur.  Duygularını öfkeyle açığa çıkaran Asta, ona Lebuty’yi yenmek için yeterli güç veren “Kara Yonca” adlı beş yapraklı bir yonca Grimoire alır. Birkaç gün sonra, iki arkadaş “Büyücü Kralı olmak ” için Yonca Krallığı’nın başkentine doğru yola çıkar. İlk adım Büyücü Şövalyesi olmaktır.

Editör Gözünden

Kısa animeleri pek tercih etmem. Uzun animeleri izlemeyi daha çok severim. İzleyecek bir anime aradığım sıralarda sosyal medyada karşıma çıkan Black Clover animesine bir şans vereyim dedim. Yeni nesil amiral gemisinden birisi olmaya aday gösterilen bir anime biliyorsunuz. One Piece ( hariç :D), Naruto, Bleach gibi animeler tahtlarını yeni nesil animelere devrettiler. Yeni büyük üçlü Boku no Hero Academia, Black Clover ve Nanatsu no Taizai animelerine bırakmış durumda. Bence oldukça başarılı ilerliyorlar 🙂 Neyse efendim konudan sapmayalım 😀

İlk bir kaç bölüm izlediğim anime bende inanılmaz bir baş ağrısı oluşturdu. Nedeni is tamamen baş rol Asta seslendirmenimiz Kajiwara Gokuto. Daha yeni ünlenen bir seiyuu olsa gerek geçmişine baktığım zaman Fire Force animesinden Shinra’nın seslendirmeni olduğunu gördüm. Diğer seslendirmeleri pek fazla bilinen karakterlerden oluşmuyor ki listede çok uzun değil. Seslendirmenimize bir 20-30 bölüm kadar sabredebilirseniz ilerleyen bölümlerde düzeliyor 😀 Şöyle yerli olsun yabancı olsun yorumlara göz attığım zaman bu durumdan şikayet eden bir ben değilim. Adam bayağı eleştiri oklarının hedefi olmuş 😀 İyi ki eleştirmişler şu an daha iyi seslendirme 😀 Kendisini tanıyalım.

Seslendirmen krizini başarıyla atlatabildiyseniz animenin güzel bir anime olduğunu söyleyerek devam edelim. Dikkatimi çeken ilk şey diğer animelerden alıntının çok olması. Büyüsüz baş rol ,inanılmaz büyü yeteneği olan çocukluk arkadaşı(Boku no Hero Academia, Naruto), Büyücüler Kralı olacağım, Nakama’ma dokunma (One Piece, Naruto), büyü temalı loncaya katıl(Fairy Tail) ve daha bir çok benzerlikle karşılaşabilirsiniz. Animeye hırsızlık yapmış muamelesi yapabilir miyiz peki? Kesinlikle hayır! 😀 Bu kadar benzerlik olmasına rağmen anime yinede orjinalliğini korumayı başarmış. Bu açıdan başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum.

Peki olumlu taraflar?

Animenin en sevdiğim özelliği aksiyon sahnelerinin suyunun çıkarılmaması oldu. Şu ana kadar izlediğim savaş sahneleri oldukça dozundaydı. Gereksiz yere çok uzatılmayan shounen animeleri severim. Bana sorsanız en sevdiğim anime One Piece’dir ama gereksiz savaş sahneleri beni bile yıldırır. Bir yerden sonra animeyi ileri sararak izlemek zorunda kalırım.  Black Clover ‘da bu konuyu abartmayarak güzel bir iş çıkarmış.  Tabi sadece 120 bölüm civarında yayınlandı şu ana kadar. Bu tarz yorumlar yapmak için biraz erken ama yinede şimdiye kadar iyi iş çıkardığını söylemeden geçmeyelim. Animasyonu oldukça başarılı fakat bazı sahnelerde bazı karakterlerin duygu durumları değişmesine rağmen ifadelerinin değişmediği gözümden kaçmadı. Burada birazcık tembellik edilmiş sanırım 😀

Asta’ya gelecek olursak : Asta’yı diğer shounen baş rollerden ayıran en büyük özelliği aklıselim bir karakter olması. Saygılı , çalışkan ve hiç vazgeçmeyen bir karakter. Luffy veya Naruto gibi pervasızlıkları yok. Ne yapacağı belli olmayan bir baş karakterle baş başa değiliz ama yinede izlemesi çok keyifli. Bu oranı tutturduğu için mangakamızı tebrik etmek lazım. Onun dışında karakter çizimlerine bayıldım. Özellikle shounen mangakalar kadın karakter ve kıyafet çizmede (Fairy Tail hariç) oldukça başarısız. Ama Black Clover çizimleri oldukça göz alıcı. Özellikle Mavi Gül karargahı komutanına düştüğümü belirtmek isterim 😀

Diğer sevdiğim özelliklerden bir tanesi karakter kişilikleri. Oldukça eğlenceli ve çizimleri de bir o kadar yakışan karakterlerden oluşuyor seri. Hatta serinin komedi ağırlıklı olması havasına çok yakışmış. Shonen serileri ayakta tutan komedidir bence. Savaşlar bir yerden sonra gerçekten baymaya başlıyor. Bu konuda Black Clover animesinin başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. Özellikle Kara Boğalar takımının oldukça eğlenceli karakterlerden oluştuğunu düşünüyorum.

Animenin diğer eğlenceli yanlarından bir tanesi de romantizm olması. Bence oldukça dozunda ve eğlenceli bir romantizm işlenmiş. Her ne kadar gören kız Asta’ya vurulsa da ecchi ve fan servis gibi aptallıklar eklenmediği için oldukça sevimli ve başarılı sahnelere şahit oluyoruz. Tsundere karakterleri bende çok severim. Animede kadını oldun erkeği olsun bolca mevcut. Japonların Tsundere sevdası daha uzun bir müddet bitmeyecek gibi görünüyor 😀 Her şeyden öte Asta’nın rahibeye olan aşkı çok tatlı bir kere 😀 Son dönem animeleri bilirsiniz. Baş rol çocuğumuzun aklı fikri nedense etrafında ki tüm kızların göğüsleri , kalçaları veya bacaklarıdır. O yüzden başarılı bir shounen serisinde bu kadar masum bir aşk görmek uzun zaman sonra iyi geldi.

Kısacası Black Clover eleştiri süzgecimizden başarı ile geçti. Daha fazla anime tanıtımı incelemek için Buraya tıklayınız.

 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın