Genel, Dizi

Bir Komedi Dizisi Önerisi: Parks And Recreation

Parks And Recreation cast

“Bir Komedi Dizisi Önerisi: Parks And Recreation” adlı yazı ile sizlerle karşınızdayız. Bu yazımızda benim baştan sona zevkle izlediğim “Parks And Recreation” veya “Parks and Rec” olarak da adlandırılan diziden bahsedeceğim. Bu dizi 2015 yılında sona erdi ama bu sizi izlemekten alıkoymasın. “The Office” dizisini İngiliz televizyonundan Amerikan televizyonlarına adapte eden Mike Schur (ayrıca Brooklyn Nine-Nine’in da yaratıcısı) tarafından yaratılan bu dizi, The Office dizisi ile aynı çekim şekline sahip. Eğer ki The Office dizisini izlememişseniz, ki şiddetle tavsiye ederiz, dizideki çekim şekli sanki bir belgesel gibi ofiste olanları çekiyor ama bu bilerek yapılıyor. Bu özelliğe “mockumentary” deniyor.

Mockumentary Nedir?: Mockumentary, “mock” ve “documentary” yani “dalga geçmek” ve “belgesel” kelimelerinden türemektedir. Yani, bir dizi veya film belgesel şeklinde çekilse de, bu dizi veya filmde bir belgeseldeki ciddiyet bulunmaz, tam tersine dalga veya komedi amaçlı yapılmıştır.

Dizi Hakkında

Dizimiz 7 sezonluk bir dizi ve 20 dakikadan oluşuyor. Açıkçası ilk sezon size o kadar iyi gelmeyebilir, ama sabrederseniz, zaten 6 bölüm, sizi dizinin en güzel bölümleri ve sezonları bekliyor. Dizi, Indiana eyaleti, hayal ürünü olan Pawnee kasabasının, belediye binasındaki “Parklar ve Yenileme/Rekreasyon” bölümünde geçiyor. Çok geçmeden dizinin karakterlerine bakalım.

Karakterler

Leslie Knope

Leslie Knope adlı karakterimiz Amy Poehler tarafından canlandırılıyor. Bu karakter orta seviyeli bir bürokrat ve Pawnee’yi çok iyi tanıyor. Parks and Rec departmanında müdür yardımcısı ve her şey için çok istekli. Hayatında çok daha iyi yerlere gelmek isteyen Leslie, bunun için genellikle pozitif enerji ile kendini her şeye hazırlıyor. Leslie çok azimli ve istediğini hep elde etmek peşinde. Plan yapmayı çok seviyor ve dosya hazırlamaya bayılıyor. Ama en önemlisi hayattaki amacı insanlara yardım etmek. Kısacası, hayallerini gerçekleştirmek için her şeye hazır.

Ron Swanson

Ron Swanson adlı karakterimizi Nick Offerman canlandırıyor. Parks and Rec departmanının müdürü ama bütün işi Leslie’ye yaptırtmaktan zevk de almıyor değil. Bu karakterimiz politika, bürokrasi gibi terimlerden nefret ediyor. Bu yüzden de etrafındaki insanları az çalışmaya ikna etmeye çalışıyor. Ama bu yanlış anlaşılmasın, o tam bir vatansever sadece birimleri sevmiyor. Bunun dışında et yemeyi, marangozluğu sever ve sağlıklı yaşamdan olduğunca kaçınır. Bu karakteri gülerken pek göremezsiniz. Güldüğünü görürseniz de bu demek ki ya sizinle dalga geçiyor, ya da çok istediği bir şey olmuş. Yüzündeki ifadeleri ve ağzından çıkan nerdeyse her cümle ile Ron benim favori karakterim.

Tom Haverford

Tom Haverford adlı karakterimizi Aziz Ansari canlandırıyor. Tom, Leslie ile çalışıyor ama pek de çalıştığı söylenemez. Leslie bir iş olduğu zaman hep Tom’la çalışıyor. Bu karakterimizin sarkastik yapısı ve canlılığı onu Tom Haverford yapıyor. Tom, sosyal medya da çok iyi, hep ünlü olma hayalleri var ve bu yüzden de pek işlerle ilgilendiğini görmüyoruz. Hatta Ron bir bölümde onun bu özelliğini çok iyi bulduğunu ve bütün devlet çalışanlarının onun gibi olması gerektiğini söylemişti. Küçük bir not, Donna ile arkadaşlığına bayılacaksınız.

April Ludgate

April Ludgate adlı karakterimizi Aubrey Plaza tarafından canlandırılıyor. İlk sezonlarda departmanda stajyer olarak çalışıyor. Bu karakter gotik ve aşırı sarkastik bir kişiliğe sahip. April, duygularını da göstermeyen bir kişiliğe sahip. Çoğu zaman kara mizahı ve bakışları ile sizi güldürüyor. Bazen sizi  şaşırtacak laflar edecek, ama şaşırmayın, daha beklenmediklerini duyacaksınız. O da tahmin edeceğiniz gibi çok çalışmıyor, bu yüzden de Ron tarafından seviliyor.

Donna Meagle

Donna Meagle adlı karakterimizi Retta canlandırıyor. Bu karakter de ofiste çalışıyor. Kendine güveni tam ve hayat dolu bir karakter. Partilere gitmeyi, iyi hayatlar yaşamayı çok seviyor. Bu yüzden de Tom ile enerjisi uyuşuyor diyebiliriz. Ama bu karakterimiz biraz fazla rekabetçi, ortada yarışma ortamı gibi bir şey olsun hemen en iyisi olmak ister. Ama genel olarak bence bu ofisin divası olarak da adlandırabiliriz.

Garry “Jerry” “Larry” “Terry” Gergich

Garry “Jerry” “Larry” “Terry” Gergich adlı karakterimizi Jim O’Heir canlandırıyor. Bu karakter de ofiste çalışıyor ama kimse onun adını tam olarak bilmiyor, bilmekte istemiyor, sizlere bu yüzden takma adlarını yazdım. Hayatı hakkında yine bir şey bilinmek istemiyor. Ama insanların onu umursamaması ve her sezonda adını değişik duymanız sizi çok güldürecek veya hiç farkında bile olmayacaksınız.

Ann Perkins

Ann Perkins adlı karakterimizi Rashida Jones canlandırıyor. Ann, bir hemşire ve bir sonra açıklayacağım karakter Andy Dwyer ile çıkıyor. Bu karakterin önemi ise Leslie ile başlayacak arkadaşlığı. Aslında Leslie’ye gitme sebebi, evinin önündeki çukurun bir türlü park yapılmaması ve park yapılmadığı için de Andy’nin çukura düşmesi. Bu karakter departmandan olmamasına rağmen Leslie ile arkadaşlığı ve herkesi tanıdığı için onların yanında. Bu belki ona gelecekte bir şeye vesile olabilir.

Andy Dwyer

Andy Dwyer karakterimizi Guardians of the Galaxy’de Star Lord/Peter Quill rollerinden tanıdığımız Chris Pratt canlandırıyor. Andy Dwyer karakteri ilk sezonda başrol karakterleri arasında gösterilmemesine rağmen sonralarda dizide büyük bir yer edindi. Dizide ilk bölümlerde kırık ayağıyla görüyoruz. Bu karakter kişiliği çok tatlı ama bir o kadar da salak. Ama bu onu çok sevilen bir karakter yapıyor. Gitarıyla, tavırlarıyla, özellikle de söyledikleriyle size çok sesli kahkahalar attırtabiliyor. Bence bu karakter bir nevi gerçek Chris Pratt’in yansıması. Bu karakteri seveceğinizden eminim.

Şuan açıklayacağım karakterler 2. Sezon itibari ile varlar. Ama çok spoiler vermeden sizlere açıklayacağım çünkü onlarında dizide önemi büyük.

Ben Wyatt

Ben Wyatt karakterimizi Adam Scott canlandırıyor. Bu karakterimiz Pawnee’de parasal sorunlar bulunduğu için denetlemeci olarak geliyor. 18 yaşında başkan olma tecrübesi olan ama 2 ayda görevden alınan bu karakterimiz ilk başta size biraz itici gelebilir. Ama alıştıkça da çok seveceksiniz. Çok komik ve biraz da telaşlı olan bu karakterimizi sezonlar boyunca daha çok keşfedecek, gelişen bazı olaylarla onu çok daha iyi anlayacaksınız. Benim en sevdiğim yönü garip bir olay olunca öylece kameraya bakması, hatta youtube’da bunun 11-12 dakikalık bir videosu bile mevcut.

Chris Traeger

Chris Traeger karakterimizi Rob Lowe canlandırıyor. Chris de aynı şekilde maddi denetleme için geliyor ama Chris, Ben’in üssü. Bu arkadaş yeme, içme ve yaşam konusunda Ron’un tam tersi. Tam bir sağlık takıntılısı ve her zaman ama her zaman pozitif olmaya çalışıyor. 150 yaşına kadar yaşayan ilk insan olmayı planlayan bu karakter hep gülümsüyor ve öbür karakterlerin onu kötü günlerinde görmesini istemiyor. Bu toz pembe tavrı ile sizi çok güldürüyor.

Dizi size politik gözüktüyse, sakın buna kanmayın. Evet çok az politika var ama bu sizi komediden soğutmuyor. Sadece dediğim gibi birinci sezonda biraz sabrederseniz diziyi çok seveceksiniz. Size bir sezon trailerı ve daha fazla bilgi için dizinin resmi sitesini bırakarak bu yazıyı bitiriyorum. İyi tatiller!

 

Dizinin resmi sitesi: https://www.nbc.com/parks-and-recreation

Related Posts

Bir cevap yazın