Merhaba arkadaşlar

Aslında genelde anime önerileri, güncel haber takibi, Facebook özel paylaşımlar gibi içeriklerle ilgileniyorum. Anime önerileri yaparken hep içimde kalan şey , animeler hakkında söylemek istediğim çok şey olmasına rağmen yorumlarımı kısa tutmak zorunda olmak. Bu duruma daha fazla dayanamadım ve bende yeri özel olan animeler hakkında incelemeler yapmaya karar verdim. Daha çok eski animeleri sevdiğim için incelemelerimde onlara ağırlık vermeyi planlıyorum. Uzun bir giriş konuşması oldu 🙂 Lafı daha fazla uzatmadan Berserk animesini incelemeye başlayalım.

[button color=”blue” size=”big” link=”http://www.anizm.tv/berserk” rel=”nofollow” icon=”” target=”true”]Animeyi İzle[/button]

BERSERK 

- berserk analiz ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Bölüm Sayısı : 25 + Golden Age Arc + Berserk 2016

Yayınlanma Tarihi : 1997

Tür : Aksiyon, Gerilim , Psikolojik

KONUSU : 

Dünya tarihinin en kanlı dönemlerinden birisi yaşanmaktadır. Savaşlar, katliamlar, açlık dünyanın her yerinde büyük bir sefalet hüküm sürmektedir. Yapılan katliamlar sırasında, ağaçta asılı duran ölü bir kadından bir bebek dünyaya gelir. Mucizevi bir şekilde dünyaya gelen bebeği oradan geçen paralı asker grubu fark eder. Bu paralı asker grubunun lideri olan Gambino‘nun sevdiği kadın, bebeği evlat edinmek ister ve Gambino‘da onu kıramaz. Kurtardıkları bebeğe Gutts ismini verirler. Fakat kısa süre sonra Gambino‘nun sevdiği kadın ölür. Kurtardıkları bebeğe bakmaya devam eden Gambino, Gutts‘ı oldukça zor şartlarda yetiştirir. Küçüklüğünden beri savaş alanlarında büyümek zorunda kalan Gutts, her türlü ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Hatta çocuk yaşta boyundan büyük kılıç taşımak zorundadır. İyi bir savaş tecrübesiyle büyüyen Gutts, ailesi olarak gördüğü Gambino‘nuyu etkilemek için elinden geleni yapmaktadır. Bir gün yine bir savaşta paralı askerlik görevini yerine getirirken , Gambino bacağını kaybeder. Etrafında ki insanlar başına gelen bu felaketlerin hepsinin Gutts‘ın uğursuzluğu yüzünden olduğunu iddia ederler. Yaşadıklarını daha fazla kaldıramayan Gambino , Gutss‘ı öldürmek için çadırına gider. Ailesi olarak gördüğü kişinin kendisini öldürmeye çalıştığını görünce büyük bir şok geçiren Gutts , kendini savunmaya çalışırken Gambino‘yu öldürür ve oradan kaçmaya başlar. Artık hayatta kimsesi kalmamıştır. Onun için sadece kılıcı vardır. Sadece kılıcını savurduğunda kendisini iyi hisseder. Geçimi paralı askerlik yaparak sağlamaya çalışır. Yine bir gün paralı askerlik yaparken çok güçlü bir adamı devirir. Bu da orada bulunan Şahinler Takımı Lideri Grifith‘in dikkatini çeker. Gutts‘ın Şahinler Takımı‘na katılmasını isteyen Grifith , onunla dövüşmek ister. Kazanan karşı tarafın her istediğini yerine getirmek zorundadır. Dövüşü Grifith kazanır. Bu dakikadan sonra Gutts‘ın hayatı tamamen değişecektir.

Editör Notu :

Daha fazla anlatmamak için kendimi zor tutuyorum. Anlatmamam lazım çünkü bayağı animeyi sonuna kadar anlatacak gibi görünüyorum 😀 Öncelikle animemiz için +18 ibaresini koymak istiyorum. Çünkü gerek içerdiği şiddet ve cinsel içerikli sahneler olsun gerek animenin ağır psikolojik konusu olsun, küçük yaştaki takipçilerimiz için izlenmesi sakıncalı bir anime. Anime hakkında düşüncelerime gelirsek, gerçekten anime sever yetişkin kitlenin kesinlikle kaçırmaması gereken bir anime. ilk sezon, Golden Age filmleri ve 2016  yapımı olmak üzere hepsinin görüntü kalitesi maalesef hayal kırıklığı. Fakat animenin cezbedici hikayesini izleyince, görüntü kalitesi konusunu görmezden geliyorsunuz. Hırs ve açgözlülük bir insanı nasıl canavara dönüştürür?. Ne istediğini bulma arayışına giren birisi nasıl olgunlaşır? Sevdiğin birisi için fedakarlıkta ne kadar ileri gidilebilir ? Bu gibi daha bir çok kendinizi yargılayıcı düşüncelerle izleyeceğiniz ağır bir psikolojik dram kendileri. Fantastik öğeler içerdiğini de eklemek gerekiyor tabi. Yaratıklar, canavarlar, tanrılar vs. Kısacası şöyle uzun zamandır sizi sarsan ve uzun süre onu düşünmenizi sağlayan bir anime istiyorsanız.  Önceki izlediğiniz muhteşem animenin yerini dolduramamaktan dolayı oluşan boşluktan sizi kurtaracak olan bir animeye ihtiyacınız varsa. Berserk aradığınız anime olabilir. 

KARAKTERLERE GÖZ ATALIM

                                                                             GUTTS

Raw - berserk analiz ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Hayatımda izlediğim en sabırlı karakter diyebilirim. Onun yaşadıkları kadar ağır dram yaşayan başka bir anime karakteri görmedim diye hatırlıyorum. Tek ailesi kılıcı olan ve sürekli ihanete uğramış bir adam. Başlarda sadece güç arayışında olan bir aptal gibi gözükse de aslında inanılmaz güçlü bir savaşçı. Griftith ile olan dostlukları sizi imrendirecek diyebilirim. Anime de yapacağı bir hareket ki bu kimi Berserk fanlarına göre büyük yanlış hatta ihanet olarak adlandırlıyor. Ben yapması gereken bir seçimdi diye düşünüyorum. İşte bahsettiğim o hareketten dolayı yaşadığı inanılmaz olaylar zincirini ben anlatmayayım siz izleyin 🙂 

 

 

                                                                       GRİFİTH

Tumblr ngyj0zj05d1to21edo2 1280 - berserk analiz ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

İşte muhteşem Şahinler Takımı Komutanı Grifith. Sevgili yakışıklı prensimizin tek amacı kendi devletini yönetmek ve bu amaç uğruna yapmayacağı fedakarlık yok. Aslında burada anlatmak istediğim çok şey var ama maalesef hepsi spoiler olacak. Sadece şunu söyleyebilirim. Başlarda çok seveceğiniz bir karakterken, sonradan işler çığrından çıkabilir.

 

 

                                                                           CASCA 

Tumblr mqlwyjymbo1r60ay5o1 500 - berserk analiz ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

 

Şahinler Takımı‘mızın biricik kadın komutanı. Gutts ile sürekli kavga eder. Hiç anlaşamazlar. Tabi bu Gutts‘ın odunluğundan kaynaklanıyor biraz. O zamanlarda hem kadın hem de komutan olmak kadar zor bir şey olamazdı herhalde. Grifith‘e olan sadakatinden dolayı sempati toplayan bir karakter olduğunu söyleyebilirim. Biraz vahişiliğini saymazsak oldukça güzel bir bayan kendileri. Geçmişte yaşadıkları ve gelecekte yaşayacakları sizi derinden etkileyebilir. 

 

 

                                                                          CHARLOTTE 

Giphy - berserk analiz ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Sanırım serideki tek sevmediğim karakter diyebilirim. Neden bilmem bu gibi şımartılmış ve sulu göz karakterleri oldu bitti sevememişimdir. Prenses Charlotte , Giriffith‘in kendi çıkarları için kullandığı kız gibi görünüyor fakat emin olduğum bir konu değil açıkcası.  Kısacası ülkenin prensesi ve ileride Grifith‘in başına oldukça iş açacak bir karakter.

 

 

                                                                      GAMBİNO 

Tumblr new2fzen7q1szbr1yo1 500 - berserk analiz ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Hayır diğerlerine spoiler olacağı için saydıramadım içimde kaldı. İzin verirseniz bu aşağılık herife saydırmak istiyorum. Hayatımda izlediğim en sefil karakterlerden biridir kendileri. Anime de kötülükleri biraz eksik anlatılsa da mangasına devam edenler ne demek istediğimi anlayacaklardır. Küçücük bir çocuğa yapabileceklerinin bir sınırı olmalıydı. Bu pislik herif  yüzünden Gutts‘ın küçüklüğünü okurken , gözlerimin çok dolduğunu belirtmem gerekir. Çocuk istismarı insanlık için gerçekten büyük bir kanayan yara olduğunu hepimiz biliyoruz. Berserk yapımının bu konuya yaklaşımı da oldukça ağır olmuş diyebilirim.

Hepinize keyifli seyirler diliyorum 🙂 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

0 thoughts on “Berserk Analiz ve İnceleme

  1. Üşengeç Yorumcu dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş Berserk’i bitirsem bile keyifle okudum. Bu arada mangasını okumak isteyen arkadaşlar için de bir yazı hazırlasan güzel olur. Nereden başlamak gerek, manganın genel çeviri durumu nasıl felan…

Bir cevap yazın