Komedi Anime Önerileri

Herkese yeniden merhaba arkadaşlar

Bu sefer de benim anime de en sevdiğim türlerden bir tanesi olan komedi türünü ele almak istedim. Anime izlerken gülmekten gözümden yaş geldiği çok olmuştur. Japonları gerçekten komedi unsurunu çok iyi işleyen bir millet olarak düşünüyorum. Genelde soğuk ve kibar yapılarıyla bilinirler. İçlerine attıkları samimiyet olgusunun manga sanatıyla patladığını düşünüyorum. Başka türlü o ciddi insanlardan bu denli komik animelerin nasıl çıktığını anlayamayacağım 😀 Neyse lafı çok uzatmadan önerilerimize başlayalım 🙂

1. Great Teacher Onizuka 

Bölüm Sayısı : 43 

Yayınlanma Tarihi : 1999

Tür : Komedi, Ecchi, Macera, Okul

KONUSU : 

Onizuka Eikichi eski bir motorsiklet çetesi üyesi, öğretmen olmaya çalışan bir gençtir. Liseyi güç bela bitirebilmiş. Üniversiteyi nasıl bitirebildiğine kendisi de hayret etmektedir. Tek hayali “En İyi Öğretmen” olmak olan Onizuka , hayalini gerçekleştirebilmek için sürekli başvurular yapar. Fakat birazcık deli olan karakteri yüzünden, çalışmaya başladığı her okuldan atılır. Bir gün yine bir okula başvuru yaparken okulun müdiresinin gözüne girer ve o okulda öğretmenlik yapmaya başlar. Hayalinde ki cici öğrencileri (özellikle cici liseli kızlar 😀 ) beklerken, işler pek umduğu gibi olmaz ve baş belası bir ortaokul sınıfına verilir. Sınıf öğretmenlerden nefret etmektedir ve o güne kadar gelen öğretmenleri acımasız yöntemlerle kaçırmışlardır. Fakat bilmedikleri şey Onizuka‘nın diğer öğretmenlere pek benzememesidir. Kendi yöntemleriyle sınıfı adam etmeye çalışırken sizi oldukça güldüreceğinin garantisini verebilirim.

 

2. Gintama 

Bölüm Sayısı : 265 – 265+

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Komedi, Macera , Bilim – Kurgu, Fantastik, Shounen 

KONUSU : 

Edo şehri uzaylılar tarafından işgale uğrar. Halk ne kadar uğraşsa da şehir istilaya uğramıştır. Savaş sırasında bir çok samuray hayatını kaybeder ve uzaylılar istedikleri gibi hareket etmeye başlarlar. Uzaylılar yetmezmiş gibi hükümet de samuraylara kılıç kullanmayı yasaklar. Aradan uzun zaman geçer. Sakata Gintoki’ de artık işe yaramaz samuraylardan bir tanesidir. Bir öğrenci ve bir uzaylı ile birlikte yaşayan Gintoki geçimlerini sağlamak için birbirinden garip işler alır. Öncelikle söylemek istediğim animenin parodi sahnelerinin çok komik olduğu. Ünlü animelerin hepsine istisnasız göndermeler yapan anime bazen ciddi sahneler barındırsa da hemen akabinde saçma bir sahne yayınlamasıyla ciddi olduğunu düşünmeme engel olur. Farklı bir espri anlayışı ve eğlenceli anime izlemek isteyenler için birebir ?

 

3. Seto No Hanayome

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2007

Tür : Komedi, Romantik , Aksiyon 

KONUSU : 

Michishio Nagasumi sessiz , sakin , sıradan bir öğrencidir. Yaz tatili için anneannesinin yanına gitmeye karar verir. Tatil yerinde kendi kendine eğlenirken ayağına birden kramp girer ve boğulmaya başlar. Boğulmak üzereyken gizemli bir kız tarafından kurtarılır. Seto adındaki bu genç ve güzel kızımızın küçük bir sırrı vardır. O bir deniz kızıdır ve kimsenin bunu öğrenmemesi gerekiyordur.Öğrenen insanın cezası da ölümdür. Fakat Michishio Nagasumi bu sırrı öğrenmiştir çünkü Seto‘nun ayağına su değince ayakları kuyruğa dönüşmektedir. Bu problemi çözmek için Seto ile evlenmek zorunda kalan Michishio Nagasumi‘nin tek sorunu bu değildir. İkisi de henüz lise öğrencisi olan çiftimizin bu sırrı öğrenen başka kişileri öldürmeleri gerekir. Üstelik Seto çok sakar olduğu için bu sırrı saklamak oldukça zordur. Bu da yetmezmiş gibi Seto‘nun babası kızını bir geri zekalıya kaptırdığını düşünür ve Michishio Nagasumi‘yi öldürmenin yollarını arar. Romantizmden daha fazla komedisinin ön planda olduğu anime, bol bol gülmek isteyenler için güzel bir seçenek.

4. Danshi Koukousei no Nichijou

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür :  Okul, Komedi, Gençlik 

KONUSU : 

Konusu için ; Tadakuni, Hidenori ve Yoshitake adlı 3 kafadarın günlük hayatta karşılaştıkları problemlerden oluştuğu için kesin bir şey yazmak ne yazık ki mümkün değil. Bu komedi üçlüsü bir erkek lisesine gidiyordur. Her zaman kız arkadaş bulmanın hayalini kuran üç kafadar, maalesef kızlar karşısında nasıl davranmaları gerektiği hakkında pek bir şey bilmezler. Komedisi sağlam bir yapımdır. Zaten Gintama yapımcıları ve Seiyuu’larından oluşan bir kadrosu olduğu için seveceksiniz diye düşünüyorum.

 

5. Gekkan Shoujo Nozaki-kun

 

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Okul, Romantik, Komedi, Shounen, Shoujo

KONUSU : 

Sakura Chiyo gizli gizli Nozaki- kun‘dan hoşlanıyordur. Bir gün açılmaya karar verir. Nozaki karşısında aşırı heyecanlanan kızımız “senden hoşlanıyorum” diyeceğine “senin hayranınım” der. Nozaki‘de bir kağıda imza atarak ona geri verir. Olayı toparlamak isteyen Chiyo onunla birlikte olmak istediğini söyler. Bu seferde Nozaki evine davet eder. Olaylar böyle saçma şekilde ilerlerken Chiyo, Nozaki‘nin evine geldiğinde her şeyi anlar. Nozaki aslında çok ünlü, kimliğini gizleyen bir mangakadır. Bu günden sonra mangalarına yardım etme bahanesiyle sürekli Nozaki‘nin evine gelen Chiyo her ne kadar aşkını itiraf etmek istese de her seferinde bir aksilik yaşar. Bakalım Chiyo aşkını itiraf edebilecek mi ?

 

6. Baka to Test to Shoukanjuu

 

Bölüm Sayısı : 14 + 15

Yayınlanma Tarihi : 2010

Tür : Romantik, Komedi, Shounen

KONUSU : 

Akihisa Yoshii okulun önemli bir deneme sınavı esnasında hoşlandığı kızın fenalık geçirdiğini görür. Ona yardım eder fakat sınavdan berbat bir not alır. Bu yüzden de F sınıfına düşmek zorunda kalır. F sınıfı demek okulun en düşük seviyeli , kısaca “Aptal” sınıfıdır. Eğer A sınıfındaysanız her türlü kolaylığa sahipsiniz demektir. Bu okulda hangi sınıfa ait olduğun büyük önem taşır. Sınıflar arası savaşlar olmaktadır. Savaşı kaybeden sınıf önceliklerini ve imkanlarını değiş tokuş eder. Kısacası Japonya’daki sistemle dalga geçen anime , komedisi ile sizi kendisine bağlayacaktır.

 

7. Ouran Koukou Host Club

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Okul, Romantik, Komedi

KONUSU :

Haruhi Fujioka annesini kaybetmiş ve babasıyla yaşayan çok zeki bir kızdır. Fakat Haruhi Fujioka‘nın cinsiyet duygusu biraz gelişmemiştir. Çok zeki olduğu için sadece zengin insanların girebildiği Ouran Akademisi‘ne kaydolur. Bir gün okulda kendisine ders çalışabilecek uygun bir ortam ararken kendisini okulun en yakışıklı ve zengin çocuklarının yer aldığı Host Kulübü‘nde bulur. Yanlışlıkla pahalı bir vazo kıran kızımızı erkek zanneden kulüp, onu Host olarak kulübe alır. Vazo ücretini karşılayana kadar çalışacaktır. Başta Kulübün Köpeği ilan edilen Haruhi , bayan olduğu anlaşılınca farklı bir muamele görecektir tabi. Özellikle Haruhi ve Tamaki arasındaki saçma diyaloglara bayılacağınızı garanti ediyorum.

 

8. Arakawa Under The Bridge 

Bölüm Sayısı : 13+ 13

Yayınlanma Tarihi : 2010

Tür : Romantik, Komedi

KONUSU : 

Kou Ichinomiya, Japonya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Ichinomiya şirketinin tek varisidir. Babasından aldığı eğitim sayesinde “kimseye borçlanmamak” hayat felsefesi haline gelmiştir. Bir gün, Arakawa köprüsünden geçerken haylaz çocuklar, Kou’nun pantolonunu çıkararak köprü molozlarından birine asarlar. Kou  pantolonunu geri almaya çalışırken nehre düşer ve tam hayatının sona ereceğini düşünürken uzun sarı saçları olan bir kız onu kurtarır. Dolayısıyla Kou’nun felsefesine aykırı bir şey olur ve adının Nino olduğunu öğrendiği kıza borçlanır. Borçlu olmayı kendisine yediremez ve hemen karşılığını vermek ister. Lakin Nino’nun istediği şeyi tahmin edemez. Nino ondan sevgilisi olmasını ister. Kou, asla borçlu kalmayı istemediği için bunu kabul eder ve o günden itibaren Arakawa köprüsünün altında Nino ile yaşamaya başlar. Köprünün belediye başkanı olduğunu iddia eden “kappa” elbiseli bir adamdan Recruit adını alır ve absürtlüklerle, tuhaflıklarla dolu komik bir yaşama başlamış olur. (Alıntıdır.)

 

9. School Rumble 

Bölüm Sayısı : 26 + 26

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Komedi, Okul

KONUSU : 

Tenma Tsuaumoto derslerde başarısız, sakar ve elinden hiç bir iş gelmeyen bir lise öğrencisidir. Bütün bunlar umrunda değildir çünkü onun önemsediği tek şey aşktır.  Oji Karasuma‘ya gizliden gizliye aşık olan Tenma, 2. sınıfa geçerken aşkını ilan etmeye karar verir. Karasuma ise biraz tuhaf bir kişiliğe sahiptir. Kimseyle konuşmaz, gülümsediği pek görülmez hatta etrafta kurbağa kostümü giyerek dolaşır. Bir de Kenji Harimam‘mız var. Oda okulun Yankee türüne ait öğrencisidir. Kabadayılık taslayan Kenji ise Tenma’ya aşıktır. Bu aşk üçgeninin tatlı komedisini içeren anime boş zamanlarınız için çerez olabilir.

 

10. Cromartie High School

 

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2003

Tür : Okul, Komedi

KONUSU : 

Takashi Kamiyama, çalışkan ve uslu bir öğrencidir. Ancak, okumakta olduğu okul, Cromartie Lisesi, kendisi gibi bir tane öğrenci bile barındırmamaktadır. Şehirdeki tüm asi ve belalı öğrenciler ve daha da fazlası Cromartie Lisesi çatısın altında öğrenim görmektedir. Kamiyama durumun farkına vardığında hayatta kalabilmek için kendisinin de en az sınıf arkadaşları kadar asi olması gerektiği sonucuna varır. Japonya’nın okul, şiddet sorunu ile güzel dalgasını geçen bir animedir. Seveceğinize inanıyorum.

 

Herkese keyifli seyirler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Berserk Analiz ve İnceleme

En Sevilen Turuncu Saçlı Anime Karakterleri