Geçenlerde sayfadan birisi Kenshin Admin‘imizden Zankyou No Terror incelemesi istemiş. Animeyi uzun zamandır ben izlemek istediğim için izledim ve incelememi yazıyorum. Benimle idare edeceksiniz artık. Yok efendim biz illa Kenshin Admin istiyoruz. Onun yazıları daha iyi bir kere derseniz. Tamamen katılıyorum. Haklısınız 😀 Neyse efendim tanıtımımıza yavaştan başlayalım.

Zankyou no terror wallpaper by kaedet d8r54t1 - zankyou no terror tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Konusu :

Hayatın olağan akışına devam ettiği, sıradan bir günde internete tuhaf bir video düşer. İsimlerinin Sphinks olduğunu iddia eden iki çocuk Tokyo‘nun Shinjuku Bölgesi‘nde bir patlama gerçekleştireceklerini söylerler. Çocuk oldukları için kimsenin ciddiye almadığı video gerçekleşir ve olay yerinde patlama meydana gelir. Kendilerine Sphinks 1 ve Sphinks 2 diye hitap eden gençler artık Japonya‘nın gündemine oturmuştur. Farklı bir terörizm anlayışına sahip gençler çektikleri her video da bir bilmece sorarlar ve polis ekipleri bilmeceyi çözerse eğer bombaya ulaşabilecekleri şeklinde ayarlarlar. Ayrıca yaptıkları terör eylemlerinde hiç kimse hayatını kaybetmemektedir. Tokyo‘nun çeşitli bölgelerine çeşitli saldırılar düzenleyen bu gençlerin amacı sadece eğlenmek midir ? Yoksa terör saldırılarının arkasında gizli bir mesaj mı vardır ? Peki bu iki lise çağındaki çocuk bu kadar eylemi nasıl gerçekleştirebiliyordur ? Sorularımızın cevabı animemiz de 🙂

Large - zankyou no terror tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Editör Gözünden :

2014 yılının göz bebeği olan animelerden bir tanesi Zankyou No Terror, Cowboy Bebop ve Samurai Champloo gibi efsanelerin yönetmeni Shinichiro Watanabe tarafından yönetiliyor. Seri gerek görüntü kalitesi, gerek senaryo, gerek çizim kalitesi olarak gerçekten çok keyif verici bir seriydi. Soluksuz izleyeceğiniz animeler arasında diyebilirim. Özellikle beni etkileyen kısım 11 bölüm olmasına rağmen sevgili yönetmenimizin psikolojiyi çok iyi yansıtması. 11 bölümde bittiği için bir eksiklik hissetmiyorsunuz. Her şey tam yerinde ve tam zamanında hissi sizi tatmin ediyor. Zaten son yıllarda böyle animeler çıkmasa Japonya‘da ki anime sektörü ölü diyebiliriz. Animemizin konusu Nükleer Enerji ve Silahlanma’yı eleştiri üzerine. Mesajı Yönetmen Watanabe gayet iyi vermiş ama kötülüğün hakim olduğu bu dünyada onun çağrısını kim duyar bilmiyorum. Her şeyden öte daha önce söylediğim gibi yetişkinlerin sorumsuzluklarını çocukların omuzladığı bir dünyada geçiyor. Animenin genel kurgusunda Yunan Mitolojisi esas alınmış. Kullandıkları kod ad olan Sphinks, Yunan Mitolojisi‘nde Kötülük ve Yıkım Şeytanı olarak biliniyor. Efsaneye göre büyük şeytan Sphinks kadın kafası olan, kanatlı bir aslandır. Ares ve Hera‘nın emriyle Thebes‘in dışına oturur ve gelenlere dünyanın en zor bilmecesini sorar. “Sabah dört ayaklı, öğlen iki ayaklı ve akşam üç ayaklı olarak gezen şey nedir ? “. Bilmeceyi bilemeyen kişileri Sphinks parçalayarak yok etmektedir.Günlerden bir gün karşısına Bilge Oidipus çıkar ve bilmecesini sorar. Oidipus, bilmeceyi : ” Cevap insandır. İnsan bebekken emeklediği için dört ayaklıdır. Büyüyünce iki ayak üzerine durabilir. Yaşlanınca bir bastona ihtiyaç duyar ve üç ayaklı olur.” olarak cevaplar ve testi geçer. Sphinks ise yenildiği için kayalıklardan kendisini atarak ölür.

Yunan Mitolojisi gerçekten dünyaya damgasını vuran hikayelerden meydana geliyor. Anime de bu konuyu hakkıyla işlemiş. Zeka oyunları ile verilmek istenen mesaj verilmiş. 11 bölümlük soluksuz izleyeceğiniz bir film gibi düşünün.

Nine

- zankyou no terror tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Terör örgütümüzün beyni Nine. Oldukça zeki ve bütün planlamaların ana taslağı onun kafasının eseri. Buz gibi karakterinin altında ki çocuk masumiyeti oldukça tatlı. Spoiler olmaması adına geçmişlerine yönelik bir şey anlatamıyorum fakat soğuk, duygusuz gibi gözükse de aslında altından bir kalp taşıyan dehamız. Lisa‘nın tarifi ile dünyanın en soğuk yüz ifadesine sahip kişisi.

Twelwe

Cef1e0ca71126d2ff6f8e8ea034241f7b36b84b0 hq - zankyou no terror tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Şirin, güler yüzlü, samimi, sevilesi terörist 😀 Çok zeki ve hareketli birisi. Hafıza özellikleri konusunda tam bir deha olduğu için planlamaların ezberleme kısımları ona ait oluyor genelde. Nine‘a göre oldukça çocuksu diyebiliriz. Lisa‘nın tarifi ile dünyanın en sıcak gülüşüne sahip kişi.

Mishima Lisa

- zankyou no terror tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Berbat bir aile yaşamına sahip olan karakterimiz talihsiz bir tesadüf sonucunda “Suç Ortağı” oluyor ve ikilimize katılıyor. Oldukça şaşkın ve sessiz. Huzuru ve mutluluğu, Nine ve Twelwe‘in yanında buluyor. Başlarda oldukça işe yaramaz olsa da ileride oldukça kullanışlı bir hale geliyor.

Shibazaki Kenjirou

- zankyou no terror tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Sphinks’in Oidupus‘u diyebiliriz kendisine. Sphinks‘in gönderdiği bilmeceleri çözen ve arkasında ki gerçekleri öğrenmeye çalışan deha polisimiz. Zamanında büyük topların başına iş açtığı için önemli bir pozisyondan arşive sürülmüş. Sphinks‘in ortaya çıkmasıyla birlikte ona ihtiyaç duyuluyor ve tekrar göreve çağırılıyor.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın