#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

Zamana Meydan Okuyan Strateji Oyunları

Bugün sizlere dünya çapında en sevilen strateji oyunlarının listesini sunuyouz. Oyunlar genel olarak RTS ( Gerçek zamanlı strateji) ve Sıra tabanlı strateji oyunları arasından seçildi. Listeyi genel olarak metascore’a endeksli yapmış olsakta, oyuncularının puanını da tüm oyunlar için ekledik.

#1 Command And Conquer

Kullanıcıların Puanı: 9.0

Metascore Puanı: 94

Çıkış Tarihi: 26 Eylül 1995

Oyun elektronik gelişmenin ne noktalara gidebileceğini gösteren ve peşi sıra bir çok büyük yapıma öncülük eden, gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunu olarak geçmektedir. Oynamadıysanız eğer üzülmeyin. Çünkü hayranları için remastered'ı yapıldı. Bu sayede eski arayüzün yerine yeni bir makyaj yapılarak oyunun mekaniklerinin orjinali korundu. Buna benzer Dark Colony oyunu da şahsen benim favorimdir. Kendisi uzayda geçmektedir. 

#2 Sid Meier’s Civilization IV

Kullanıcıların Puanı: 8.2

Metascore Puanı: 94

Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2005

Kendisi sıra tabanlı stratejinin babası olarak kabul edilir. Aslında buraya ikinci seriyi yazmak daha doğru olurdu fakat ilk iki sıra eski oyunlardan oluşmasın diye en sevilen ikinci oyunlarını yayınladım. Civilization hem türkiye'de hemde dünyada bir çok kişinin severek oynadığı içinde bir çok ayrıntıyı barındıran bir strateji oyunudur. 4 ile birlikte gelen multiplayer, lan gibi network özellikleriylede bu deneyim arşa çıkmıştır. Bazen kurulan oyunlar doğru şekilde ilerlerse saatlerce ve günlerce sürdüğü bile olabilmektedir. 

Zamanına göre gerçekten çok kaliteli 3D öğeleri içermektedir. Aynı zamanda ordularımızı tamamen özelleştirebileceğimiz bir imkan bize sunmaktadır. Şu zamana kadar Civilization oynamadıysanız, kesinlikle bir şans vermelisiniz. 

#3 Company Of Heroes

Kullanıcıların Puanı: 8.8

Metascore Puanı: 93

Çıkış Tarihi: 13 Eylül 2006

İkinci Dünya savaşında geçen gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Oyun içerisinde bu büyük savaşı bir çok cinamatic detayıla birlikte oyuncuların karşısına sunuyor. Ben bu oyunla 2. serisi ile tanıştım. Beklediğimden çok daha iyiydi. Severek saatlerce oynadım. Görev kısmını yapmadım ama gerçek kişilerle karşılıklı ikinci dünya savaşı deneyimi yaşamak güzeldi. Fakat araştırmalarım sonucunda öğrendiğim bilgi ilk oyunun campain'i çok başarılıymış. Oyunculara cesur savaşçıların deneyimini çok iyi bir şekilde vermiş. 

Yapay zekayı toplu ünitelerde kullanabilmesi, gerçekçilik ve duyarlılık sunan bir oyundur. Askerleri ve çevresindeki olaylardan etkilenmeleri oyunu bambaşka bir boyuta taşımaktadır. Bizler gibi kılıç kalkana alışmış strateji severleri kendine bağladı.

#4 Starcraft II: Wings of Liberty

Kullanıcıların Puanı: 8.3

Metascore Puanı: 93

Çıkış Tarihi: 27 Temmuz 2010

Blizzard'ın elinin değdiği efsaneler arasına girmiş bir oyundur. Protoss, Terran ve Zerg'in destanı bu bölümde devam ediyor. Bu üç ırk arasındaki çatışma starcraft 2 ile birlikte gelen RTS deneyimiyle birleşiyor ve mekaniklerle olayı bambaşka bir boyuta taşıyor. 

Campaing bölümleri geçmiş oyun olan Brood War'ın devamı olarak geliyor ve tek kişilik oynanıyor. Startcraft 1'de olanların dışında yeni bilim kurgu hikayesi ve karakterleriyle oyunda kurgulanabilecek taktilerin sayısıyle doğru orantılı rekabetide arttırıyor. 

Aynı zamanda çıktığı yıllar Battle.net'in çok iyi işler yaptığı zamanlardı. Bu sebeple bize online bir deneyimde sunmaktadır. Orjinal serinin tadını hiç bozmayan ve üzerine koyarak giden hızlı tempolu, sıkı bir dengeye sahip güzel bir gerçek zamanlı strateji oyunudur.

#5 Homeworld

Kullanıcıların Puanı: 8.8

Metascore Puanı: 93

Çıkış Tarihi: 31 Ağustos 1999

Normalde oynamadığım oyunlar hakkında çok fazla yorum yapmam ama bu oyun 1991 yılında çıkmasına rağmen çok fazla sevilmiş. Ve çıkış yılına göre hayli iddaalı işlere imza atmış. Bir uzay gemisi simulasyonu olmakla kalmayan Homeworld, aynı zamanda efsanevi bir savaş mekaniklerine sahip harika grafikli bir oyundur. Metacritic oyuna must-play etiketi vermiştir. Bizde oynayalım bakalım. Siz eğer oynadıysanız yorumlara bekliyorum. 

#6 Warcraft III: Reign of Chaos

Kullanıcıların Puanı: 9.2

Metascore Puanı: 92

Çıkış Tarihi: 3 Temmuz 2002

Oyun 2002 yılının en iyi oyunu seçilmiştir. Bu bile efsane olması için yeterliyken yine blizzard'ın eli değen bir oyun olduğunu tüm strateji severler bilir.

Oyun bir çok ırkı içinden barındırmaktadır. Orclar, insanlar, elfler, kara elfler vs. Bu her ırk'ın kendine has kaynak toplama, üniteler ve savaş stratejileri bulunmaktadır. Oyun çıkalı 18 yıl olmasına rağmen, hala önüme getirseler saatlerce oynarım. O derece güzel akıcı bir strateji oyunudur.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir cevap yazın

Loading…

The New Prince of Tennis

The New Prince of Tennis : Hyoutei vs. Rikkai İçin Detaylar Yayınlandı

Türkçe ve Japonca Arasındaki Benzerlikler