Yahari ore no seishun love come wa machigatteiru - yahari ore no seishun love come wa machigatteiru - genel i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Merhaba arkadaşlar

Bu yazıyı çok hevesli ve istekli bir şekilde yazıyorum ama nedenini inanın bende bilmiyorum 🙂 Normalde konusu bakımından ilgimi çekmeyen türlere sahip Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru. Türlerine bakmadan, hatta konusunu dahi okumadan, can sıkıntısından izlediğim, izledikçe de hoşuma giden bir anime oldu kendisi. Şimdi diyorsunuzdur ne bu animenin türleri ? Hemen söyleyeyim; okul, romantizm ve komedi. Bir erkek yazar ve izleyici olarak bu animeyi ne izlemek ne de hakkında tanıtım yazmak aklımın ucundan geçmezdi. Genelde izlediğim animelerle zerre alakası olmamasına rağmen hoşuma gitti. Yani diyeceğim o ki erkek okurlarım: İZLEYİN!!. Sözü fazla uzatmadan animeden bahsedeyim.

GENEL BİLGİ:

Animemizin adı bu diyip o uzun şeyi tekrar yazmak gibi bir niyetim yok o yüzden kalan bilgilere atlıyorum. Anime 2 sezondan oluşuyor ve toplamda 27 bölüme sahip. 2013 yılında ilk sezonu gelen animemizin ikinci sezonu 2015 yılında yayınlanmıştır. 3 ana karaktere sahip olan anime, yazının başında da belirttiğimiz gibi okul, romantizm ve komedi türlerini ele almakta. Kız erkek ayırt edilmeden herkesin izleyebileceği bir anime olduğunu düşünüyorum. Lan ne izleyeceğim diyen erkek izleyicilere ”romantizm olmasına aldırma, senin ilgini çekecek yer orası değil zaten” desem yeterli olacağına inanıyorum.

KONU:

Açık konuşmak gerekirse buraya ne yazacağımı hiç düşünmemiştim. Şaka falan değil harbiden ne yazacağımı düşünmedim. 15 dakikalık bir beyin fırtınasının sonunda konusunu nasıl anlatmam gerektiğini buldum. Şimdi ilk olarak animemizin ana karakterlerinden bahsedeceğim, Hachiman Hikihaya olur kendisi, biraz cins bir eleman. İnsanları kendisine düşman edinmiş resmen, adam bildiğin yalnızlığı arzuluyor. Yolda biri selam verse yüzüne bakmıyor. Bu hale gelmesine yanlış anlamadıysam bir kız neden olmuş, kıza çıkma teklifinde bulunduktan sonra, “arkadaş kalsak olmaz mı ?.”cevabını almış, hatta kız bir daha yüzüne bakmamış bu da bizimkini travmaya sokmuş.(Ah şu kadınlar…) Bir gün, rehber öğretmeni tarafından bir kulübe katılmaya zorlanıyor, Hachiman‘ın katılmaya zorlandığı bu kulüp Kamu Hizmetleri isimli bir kulüptür ve kulübün amacı Sobu Lisesi öğrencilerine gönüllü olarak hizmet veya yardım sağlamaktır. Bizim Hachiman’a fikri dahi sorulmadığı için çaresiz bir şekilde katılmak zorunda kalıyor. Orada ise kulübün tek üyesi ve aynı zamanda kulübün başkanı olan Yukino Yukinoshita‘ yla karşılaşıyor.  Yukino daha ilk dakikadan bizimkini laflarıyla yerle bir ediyor ve muhteşem ikilimizin maceraları başlamış oluyor. Hachiman‘ın bu kulübe katılmaya zorlanmasının asıl nedeni hem Yukino hemde Hachiman‘ın davranışlarının değişmesi ve insanlarla rahat sosyalleşe bilmeleridir. Kulübe katıldıktan sonra bizim asosyal Hachiman baya baya insanlara yardım ediyor. Ama nasıl yardım ediyor ?. Tabii ki de kendi ezici ve kırıcı yöntemleri ile. Hachiman kulübe katıldıktan sonra kulübümüz iki kişiyle sınırlı kalmıyor ve ilk yardım ettikleri kişi Yui Yuisgahama‘da kulübe dahil oluyor. Bakalım Hachiman, Yukino ve Yui katıldıkları Kamu Hizmetleri Kulübü sayesinde hayatlarını yoluna sokabilecekler mi?

 KARAKTER İNCELEMELERİ:

 HACHİMAN  HİKİGAYA

Bu animeyi sevmemi sağlayan karakter hiç süphesiz Hachiman’dir. Neden diye soracak olursanız, ne yapacağı pek belli olmuyor. Dediklerine rağmen kendinden beklenmeyen hareketler yaparak bizleri sürekli şaşırtıyor. Son derece asosyal ve insan sevgisi sıfır. İnsanlara ters davranarak kendinden uzak tutmaya çalışıyor ve anormal bir gülüşe sahip. Bu da insanları kendisinden uzak tutmaya yetiyor. Nasıl olduysa Yukino‘yu arkadaşı yapma isteği var içinde ama soruyu soramadan reddediliyor. Arkadaş edinmek istemediği insanlarla son derece samimi hale geliyor, ve sorunsuz bir şekilde konuşmaya başlıyor. Unutmadan söylemek istediğim bir şey var, izlerken Hachiman karakterini bir çok kez tek başına bir konuya kafa yorarken buluyoruz ve bunlardan birini, hatta benim en sevdiğim olanı sizlerle paylaşmak istiyorum. Biraz spoiler içerebilir o yüzden ben animenin her şeyini izlemek istiyorum diyorsanız okumamanızı tavsiye ediyorum.

(SPOİLER İÇERİR)

Ben, kibar kızlardan nefret ederim. Onlarla sohbet edince meraklanıyor, mesajlaşınca huzursuz hissediyorum. Eğer telefonla konuşmuşsak, yüzümde aptal bir sırıtmayla, arama geçmişine bakıp duruyordum. Ama biliyorum. Kibar oldukları için böyle davranıyorlar. Bana karşı kibar olan insan başkasına da kibardır. Ama her zaman, kendimi bunu unutmuş halde buluyorum. Eğer gerçek zalim bir metres ise, eminim ki yalan kibar bir kızdır. Bu yüzden, kibarlık yalandır. Sürekli beklenti içinde oldum. Sürekli yanıldım. Bir yerden sonra ümit etmeyi bıraktım. Tecrübeli yalnız, aynı hataya düşmez. Yüz savaştan sağ çıkmış, yalnız bir savaşçı. İş kaybetmeye geldi mi, ben en güçlüyüm. Bu yüzden, her zaman kibar kızlardan nefret edeceğim.

(SPOILER İÇERİR)

Sizleri bilemem ama ben bu adamın sözlerini seviyorum. Düşünme tarzı insanlara yardım etmek üzerine değil, onları kendinden uzak tutmak amaçlı, iş böyle olunca kamu hizmetleri kulübünde Hachiman kötü adam oluyor.

Tumblr_inline_o6qo44yifn1t6t31m_500

 

YUKİNO YUKİNOSHİTA

Bu kıza ilk başta ayar olmuştum ama hoşumada gitmişti biraz. Kendisi kulübün başkanı ve Hachiman’ın doğal düşmanı gibi bir şey resmen. Ama sonradan işler değişecek, artık samimi arkadaş mı olurlar, sevgili mi olurlar, yoksa birbirlerine söyleyemeyen aşıklar mı olurlar, yoksa sadece böylemi devam eder (birbirlerini öldürmezlerse) izleyin görün arkadaşlar, ne olduğunu söylemeyeceğim. Yukino‘dan biraz bahsedecek olursak, kız neredeyse kusursuz ama dediğim gibi “neredeyse”. Tabii ki onunda sıkıntıları var bunu söylemek spoiler olduğundan sadece susuyorum. Yukino karakterimizin sıkıntısıda kusursuz olması, insanlar sürekli onu geçmek istemiş ama bunu kendilerini geliştirerek yapmaları gerektiğini pek anladıklarını sanmıyorum. Tabi Yukino’da durur mu? Hepsini bertaraf etmiş ve insanlar onu dışlamaya, daha doğrusu Yukino kendini onlardan uzak tutmaya çalışmış.

Fc024055

 

 

YUİ YUİGAHAMA 

Bu kızı anlatmak en kolayı. Okulun popüler tayfasından ayrı düşmemek için sürekli onlara ayak uydurmaya çalışıyor ama bu seferde kendi benliğinden ödün veriyor. Daha sonra ise bizim kamu hizmeti kulübüne katılıp Yukino ve Hachiman‘a eşlik etmeye başlayınca onların yanında daha rahat olduğunu görüyor ve artık eski ezik halinden uzaklaşıp, kendisi olma şansı olduğunu farkediyor. Gifte görmüş olduğunuz  gibi işi gücü eğlenmek, gülmek, hayatın tadını çıkarmak. Anlayacağınız üzere Hachiman ve Yukino‘dan tamamen farklı bir kategoride.

Giphy

 

KOMACHİ HİKİGAYA 

Kendisi bizim asosyal Hikigaya‘nın küçük kız kardeşi olur ve onun aksine tamamen sosyal, cana yakın ve insanlara değer veren birisi. Gizli saklı iş çevirmeyide baya seviyor geri kalanları animeden öğrenmeniz dileğiyle bu karakteri kısa anlatmayı tercih ediyorum, çünkü anlatırsam diğer karakterler ifşa olacak.

Komachi

 

YOSHİTERU ZAİMOKUZA

Bu karakter harbiden anormal. Kendini eski japon generallerinden biri sanıyor ve nedeniyse sadece isim benzerliği. Hikigaya ile bir maziye sahipler ama bizimki pek hatırlamak istemiyor ve bunu 8. sınıf sendromu olarak nitelendiriyor.

Tumblr_mm3sg87bsi1spvpv1o1_500

 

SAİKA TOTSUKA 

Şimdi anlatmak üzere olduğum şeylerden kesinlikle gurur duymuyor, son derece pişmanım ve bütün suçun mangaka da olduğunu bilmenizi istiyorum. Saika karakteri bir erkek karakter ama kızların dahi sahip olmadığı bir sevimliliğe sahip. Aşağıya koyacağım gif’te de bunu anlayacaksınız. Bilmenizi isterim ki bu tuzağa düşen sadece ben değilim, Hikigaya‘da düştü, hatta çok düştü. Aman arkadaşlar biz yandık siz yakmayın kendinizi 🙂

Tumblr_mp4ev82moz1rydwbvo1_500

 

İZLENEBİLİRLİK:

Öncelikle görüntü kalitesi diye bir başlık açmayı düşünmüyorum artık. Çoğu anime sever ve bizler yeni animeleri takip ettiğimizden zaten görüntü kaliteli oluyor o yüzden saçma buldum ve kaldırıyorum artık. Anime kesinlikle izlenebilir bir nitelikte, konu ve ilerleyiş olarak güzel olmuş. Sadece romantizm işin içine girince erkek karakterler biraz geri duruyor bu animelerde ama siz izleyenlerin beklediği cinsten bir romantizm görmeyeceksiniz. O yüzden gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz.

Hee bide unutmadan okurlarımdan, yazılarım hakkındaki eksiklerimi ve beğendiğiniz kısımları yorumlarda belirtirseniz çok mutlu olurum. Bu yazıyı yazmak için animeyi 3. kez izlemem gerekti, bunun karşılığı olarakta sizlerden yorumlarınızı istiyorum. Çok görmezsiniz umarım.

Hepinize iyi günler ve iyi seyirler dilerim.

Related Posts

One thought on “Yahari Ore No Seishun Love Come Wa Machigatteiru – GENEL İNCELEME

 1. Vash dedi ki:

  bikaç hafta önce izledim güzel seri.romantzmi abartılmamış eğlenceli bir anime.

 2. Erdem Zülal dedi ki:

  Bende aynen senin gibi düşünüodum hachiman sevdirdi animeyi güzel anlatmışsın.

 3. OznAkiz dedi ki:

  Eline sağlık Joker. Çok güzel açıklamışsın. Hachiman 1 numaralı adamım benim ya :3 Kişiliği, sözleri ve o ölü balık bakışları beni benden alıyor 😀

 4. Furkan Enes Doğan dedi ki:

  iyi seri

Bir cevap yazın