Oyun Haberleri

Xbox One Cross-Play Desteği Steam’e Geliyor

Steam‘in Xbox ile alakalı tek aşağı meydan ismin tek zamandır etkin olması spekülasyonlara yol açtı. “Bir dk, ne türlü ya?” dediğinizi duyar gibiyim, nedeni ise ben de Reddit’teki bu gelişmeyi gördüğümde benzer tepkiyi verdim. AS Empire isimli kullanıcı, Steam‘in aşağı meydan adlarından “xbox.steampowered.com” adresinin tek zamandır etkin meydana geldiğini keşfetti ve bunu Reddit’te bütün hayat ile paylaştı. Hatta Microsoft yarın, başka bir deyişle 25 Şubat’ta tek basın etkinliği tertip etmeye hazırlanırken, bu ne manaya geliyor böyle?

Öncelikle önce akla iştirak eden, Microsoft’un Xbox One ve Steam cross-play desteğini duyurabileceği. Ancak Microsoft’un Quantum Break’inin PC’ye gelmesine nazaran Steam‘e gelmeyeceği ve Windows Store’a özel olacağı daha eskiden duyurulmuştu. Şayet Microsoft bunun gibi tek cross-play desteği üzerinde çalışıyorsa ne sebeple Quantum Break’i bundan ayrı tutsun ki? Bununla Birlikte Steam ve Xbox One oyuncularının benzer sunucularda çevrim içi kapışması, Xbox One ve Steam amaçlı yayımlanan oyunlara cross-play desteği sunmak falan epeyce kolay değil benzeri geliyor bana. Hiç akılcı değil.

Belki de Microsoft cross-play desteğinden ziyade Xbox gamertag’inizi Steam‘iniz ile eşleyerek partner indirimleri satın almanız ve Steam oyunlarınızı Xbox One’da stream ederek oynayabilmenizi sağlamak amaçlı çalışıyor olabilir. Üstelik bunun gibi tek gelişmeye Sony ne türlü yanıt verebilir bilemiyorum. Steam benzeri tek platformun konsollardan biriyle ortaklaşması, PlayStation’ı epeyce kolay değil tek konumda bırakacaktır. Neticede “PC Master Race” bu, en kuvvetli ittifak. Fakat her halükarda, Steam veyahut Microsoft bunu duyurana civarı üzgünüm kesinlikle olarak öğrenemeyeceğiz. Bakalım Microsoft yarınki konferansında bu konuyla alakalı tek birşeyler söyleyecek mi?

Related Posts

Bir cevap yazın