Oyun Haberleri

Twitch Yasaklandı

Twich Yasaklandı2 1

Hemen kalbiniz teklemesin. Önce bir derin bir nefes alın. Tamam Twitch yasaklandı. Bu doğru haber Fakat Twitch şuan için sadece Çin Hükumeti tarafından ülke çapında engellendi.

twitch

Geçen ay, kullanım oranının çok üstüne çıkmasına rağmen çinde twitch kapatıldı. Bunun sebebi henüz daha netlik kazanmadı.

Kullanıcılar Çin’de kullanılan Store’da twitch’i görmeyince ilk söylentiler çıktı. Tüm sosyal medyanın bu şaşkınlığının üstünde bir de daha sonra gelen haber eklendi. Yeni habere göre tüm web browser’larda deneyen kullanıcılarda başarısız olmaya başlamıştı. Böylelikle bir anda Twitch’e büyük çapta yasaklama gelmiş oldu.

Twitch Yasakalandı ve Arkasında Teoriler Bıraktı.

Bu yasaklamaların sebebinin bilinmemesinin nedeni emsal niteliğinde olmamasıdır. Çünkü Twitch benzeri tüm uygulamalar Çin’de yıllardır aktif olarak çalışmakta ve milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Buna karşılık ise Twitch yasaklandı.

Geçen ay yine Çin’de twitch uygulaması IOS AppStore üzerinden en çok indirilen üçüncü uygulama olup büyük bir başarı yakalamıştı. Neredeyse tüm teknoloji blogları twitch’in bu hızla benimlenmesini konuşur olmuştu.

Yükselişinin arkaasında güzel bir platform olmasının yanı sıra geleneksel olarak düzenlenen Asian Games Esport olimpiyatları da bulunmaktadır. Asian Games’de oynanan tüm maçlar ve tüm sunumlar twitch üzerinden kesintisiz bir şekilde yapıldı. Bir çok kitlece hiç takılmadan erişilen tek platform olarak kabul edildi. Sizlerde bu hızlı platformu buraya tıklayarak deneyimleyebilirsiniz.

Bizim sitemizin bile bir Twitch kanalı var. Daha önce duymamış olabilirsiniz çünkü çok aktif bir yayın akışımız yok. Bundan tam bir yıl önce Figurex Esport takımı maçlarını bu kanal üzerinden sunuyordu. Bazen anime geceleri düzenleniyordu. O kanala da yine buradan ulaşabilirsiniz.

Konuyu toparlamak gerekirse. Asian Games sayesinde Twitch Çin piyasasında sesini ister istemez duyurmuştu. Bu hem Çin’deki yayın şirketlerinin hemde bu web aleminin gizli mafyası Google’ın yani Youtube’un canını sıkmıştı. Söz ettiğimiz Asya toprakları 1 Milyar’dan fazla insanı içine aldığından dolayı büyük bir pazar payı söz konusu. Arka planda dönen anlaşmazlıkları çok fazla bilemeyeceğiz fakat Twitch bu roundu masada kaybetmiş gözüküyor.

Daha fazla Oyun Haberleri

Related Posts

2 thoughts on “Twitch Yasaklandı

  1. Mustafa BÜKÜLMEZ dedi ki:

    Çinde kapanması büyük etki yapar Twitch için…

    1. Alper Karaman dedi ki:

      Kesinlikle katılıyorum. Oyun dünyasını en çok etkileyen uzak doğu ülkeleri oluyor.

Bir cevap yazın