Diğer, Light Novel

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 94. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 94. yıl dönümü Kutlu olsun!
“Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz”
Mustafa Kemal Atatürk

29 Ekim gününde Atatürk, Tüm milletvekilleri ile görüşerek “Cumhuriyet” önergesinin taslağını hazırladıktan sonra TBMM’ ye vermiştir. TBMM bu önergeyi kabul etmiştir ve Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olmuştur. Bugünden itibaren de yeni ismi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” ve ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Halk ise Cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku içerisinde kutlamıştır.

TBMM tarafından, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan edilmesinden sonra her 29 Ekim’i resmi bayram olarak kutlamaktayız.

Ulu Önder Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşunun 10. Yılı 29 Ekim 1933’de verdiği 10. Yıl Nutku’nda bu bayramın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük bayramı olarak nitelendirmiştir.

Cumhuriyet, milletin kendi egemenliğini kendi ellerinde tuttuğu ve kendilerini yönetecek kişileri yine milletin seçebildiği bir yönetim biçimidir. Ulu Önder Atatürk Cumhuriyeti, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü ile en kısa şekilde açıklamıştır.

29 Ekim 1923, Time dergisinin dünyayı etkilediğini düşündüğü 80 günün listesinde yer verdiği bir olaydır. Tarihi dolayısı ile listenin ilk sırasındadır.

CUMHURİYET MARŞI

Cumhuriyet, cumhuriyet, en güzel şey hürriyet
Nice zahmet, nice emek verdi sana bu millet!
Gazimin sen en büyük yadigarısın bana
Nice zahmet, nice emek verdi sana bu millet!

Dalgalansın her tarafta şanlı Türk’ün bayrağı
Korumaktır ve yüceltmek azmimiz bu toprağı!
Bu vatan hiç sensiz olmaz, ey güzel cumhuriyet
Milletim öyle demiştir ; ya ölüm, ya hürriyet!

Rahmetli Mehmet Akif Ersoy’un bu duasına yürekten amin diyoruz. Amin!

Tüm Figurex.net ailesinin Cumhuriyet Bayramını sevinç ve coşku ile kutlarız…

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Bir cevap yazın