Anime Önerileri, Anime

Tarihin Tozlu Sayfalarında Kaybolmaya Başlayan Animeler Kısım 3

Daha önce ki yazıları okuduğunuz ve yorum yaptığınız için hepinize teşekkür ederiz. Bu sefer 3. Kısım ile karşınızdayız. Bu listemizde de diğer serilerimizden hiçte aşağı olmayan animeleri siz okurlarımıza sunuyoruz. Lafı fazla dolandırmadan sizi yazımıza alalım…

Daha önceki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 TENGEN TOPPA GURREN-LAGANN

 

Yapım Yılı – 2007

İnsanlar kendilerini yeryüzünden izole ederek yer altına kurdukları şehirlerde yaşamaya başlamış ve yeryüzünde meydana gelen depremlerden dolayı daha da derinlere inmişlerdir. Yer altında yer alan Jeeha adlı köyde yaşayan Simon en iyi kazıcılardan biridir. Kazı yaparken garip bir alet bulur ve Kamina onu Gurren Brigade adlı çetesine alır. Kamina yeryüzünde herzaman bir hayat olduğuna inanmakta ve birgün yeraltından kaçmayı düşünmektedir.  Ama Simon ve Kamina’nın tüm kaçış planları hep hüsranla sonuçlanır. Yine birgün yeryüzünde deprem meydana gelir, Jeeha köyüne bir robot ve Yoko isimli kız düşer. Simon bulduğu Lagaan adını veridiği robot ile Yoko’ya robotu yenmesine yardım eder ve daha sonra yeryüzüne çıkarlar. Peki Simon ve Kamina’yı yeryüzünde nasıl maceralar beklemektedir.

Hikayesi gerçekten harika. Komedisi, macerası ve aksiyonu hiç bitmeyen hikayemiz kesinlikle efsane adını hak ediyor.


ERGO PROXY

 

Yapım Yılı – 2006

İnsanlar ve androidlerin birlikte yaşadığı gelişmiş bir dünyada, barış katı kurallar ile sağlanmaktadır. Ama bazı cinayetlerin meydana gelmesi barış ortamında tedirginlik yaratmaya başlar. Cinayetleri araştırmak için Yurttaş Danışma Kurulu’ndan Lil Mayer ve android ortağı Lggy görevlendirilir. Soruşturma sırasında bir evlerine bir mesaj bırakılmıştır. Mesaş ‘’ Uyanış’’tır. Ve saldırıya uğrar. Bundan sonra gizlenen birçok şey hakkında daha fazla bilgi edecektir.

Felsefe ve bilim kurgunun müthiş uyumu diyebiliriz. Hikaye kurgusu ve bölümlerin birbirini takibi iyi kurulmuş. Karakter tasarımları da bir o kadar harika. Herkesin kesinlikle izlemesi gereken animelerden biri.


CHİRİN NO SUZU

 

Yapım Yılı – 1978

Chirin annesi ve diğer kuzular ile ahırda mutlu bir yaşam sürüyordu. Fakat Chirin’in hayatı, kurdun annesi öldürmesi ile tamamen değişir. Chirin çiftlikten kaçarak güçlenip annesini öldüren kurttan intikam almak istemektedir. Kurdu yenmek için kurt olması olması gerektiğini farkeden Chirin hayatını riske atarak kurt olma yolunda adım adım ilerleyecektir.

İkinci anime listesinde Furkan arkadaşımızın bahsettiği animeydi. İndirdim ve izledim. Açıkçası Chirin’in kurt olma çabası görülmeye değerdi. Hiç pes etmeyen, daima kararlı olan Chirin gerçekten sevimliydi. Ama asıl olay animenin sonuydu. Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmez… Anime fena değildi sıkılmadan izleyebileceğiniz türden bir yapım.


DEADMAN WONDERLAND

 

Yapım yılı – 2009

Tokyo’nun 10 yıl önceki depremden dolayı %70’i sular altında kalmıştır. Deprem bölgesinden kurtulanlara kaçak denmektedir. Kahramanımız Ganta İgarashi’de onlardan biridir. Okulda her zaman ki gibi sıradan bir gün geçirmektedir. Bir anda Red Man isimli biri belirir, Ganta hariç tüm sınıfı katleder ve Ganta’nın göğsüne kırmızı bir kristal yerleştirerek ortadan yok olur. Gözünü hastanede açan Ganta bu olaydan sorumlu tutularak idama mahkum edilir ve turistlik bir yer olarak inşa edilen ‘’ Deadman Wonderland ‘’ isimli hapishaneye gönderilir. Burada idam çok farklı olarak gerçekleşmekte ve ziyaretçilerin önünde ki dövüşler sonucu olmaktadır. Ganta burada onu her ne kadar tanımasa da Shiro isimli kızla tanışır. Ama Shiro garip bir şekilde Ganta’yı tanımaktadır. Daha sonra bu dostluğa Kleptoman Yoh’ta katılır. Ganta burada hayatta kalmalı, buradan kaçmalı ve Red Man’ı bulup masumiyetini kanıtlamalıdır.

Kan ve vahşet severlere şiddetle tavsiye edilir. Bir tarafta herkesin hayatı için savaştığı bir ortam bir yandan da bu savaştan zevk alan ziyaretçiler. Ganta’nın burada ki hayatta kalma çabası, dönen entrikalar ve ölümüne savaşlar sizi adeta ekrana kilitleyecek.


 ANGEL BEATS!

 

Yapım Yılı – 2009

Hikayemiz ölümden sonra ki hayatta geçer. Önceki hayatlarından memnun kalmayan insanlar kaderleri yüzünden bu hayatta Tanrı’ya isyan eder. Yurippe önderliğinde Tanrı’ya karşı gerçekleştirdikleri isyanda melekler ile mücadele ederler. Ama Otonashi’nin bu dünya’ya gelmesi bazı şeyleri değiştirecektir.

Tanıtıma kesinlikle ön yargı ile yaklaşmayın. Tahmin ettiğinizden daha farklı bir hikaye ve karakter tasarımı var. Otonoshi sayesinde önceki hayatlarında yarım kalan işlerini bu dünyada gerçekleştirmeye çalışmaları ve bu sayede karakterlerin geçmişine gidilmesi en can alıcı noktalardan biri. Karakter tasarımları çok iyi ve olay örgüsü iyi işlenmiş. 13 bölümlük kısa bir seri olsa da animenin işlenişi bir çırpıda animeyi bitirmenize sebep oluyor.


KATEKYO HITMAN REBORN

 

 

Yapım Yılı – 2006

   Sawada Tsuna her konu da oldukça yeteneksiz ve beceriksiz biridir. Ancak Tsuna’nın hayatı İtalya’dan kendisi mafya patronu yapmak için gelen Reborn ile tanışmayla tamamen değişir. Reborn, Tsuna’yı İtalya’nın en büyük mafya ailesi olan Vongola’nın 10. Patronu yapacağını söylediğinde Tsuna inanmaz. Ama zaman geçtikçe mafyanın içine istemese de çekilen Tsuna’nın başı hiç beladan kurtulmaz. Ama arkadaşları ile olan bağı onu güçlü kılmaktadır.

Aksiyon, macare ve komedinin çok iyi bir uyumu. Anime bitse de birçok şey hala gizemini korumakta ve bunları merak edenler mangasını okuyabilirler. Mangası gerçekten beklenmedik olaylar ile dolu.


CLAYMORE

 

 

Yapım Yılı – 2007

İnsan kılığına giren ve insanları avlayan Yoma’ların olduğu dünyada, insanların tek çaresi gümüş renkli gözleri olan ve gizli bir örgüt tarafından Yoma’ları yok etmek için yarı Yoma’lara dönüştürülmüş olan kızlardan oluşturulmuş Claymore’lardan yardım istemektir. Ama Yoma gücünü her kadar kullanırsan bir Yoma olmaya o kadar çok yaklaşırsın.

Hikayemizin temeli Yoma’ları öldüren Claymore’lardır. Ana kahramanımız Clare’de onlardan biridir. Başta stabil ilerleyen anime ileride Clare’nin geçmişine girmesi ile bambaşka bir seviyeye geliyor. Daha sonrasında örgütün amacını yavaş yavaşta olsa anlamaları ile işler iyice karışır. Mangası bitmiş bulunmakta. Animeyi izleyip ilerisini merak edenlerin okuması tavsiye edilir.


SPİRİTED AWAY     

 

Yapım Yılı – 2001

10 yaşında ki Chihiro babasının işi yüzünden başka şehre taşınan huysuz ve mızmız bir kızdır. Yolda anlayamadığı bir tedirginlik hisseden Chihiro annesi ve babasına yaptığı uyarılara sonuç alamaz ve yola devam ederler. Terk edilmiş olması gereken lunaparka gelen aile burada ki hazır yemekleri Chihiro’nun uyarısına yine kulak asmadan yerler. Yemek yemeyi reddeden Chihiro etrafa göz atmaya gidir ve geri geldiğinde ebeveynleri birer domuza dönüşmüştür. Anne ve babasına yardım etmeye çalışırken heryerden hayaletler çıkmaya başlar. Onları buradan kurtarabilecek tek kişi Chihiro’dur. Chihiro hayatta kalabilmek için hayalet ve Shinto Tanrılarının banyo evi olan hotele kendini kabul ettirir. Chihiro hayaletlerle dolu bu dünyada kendisine yardım eden Haku’ya aşık olacaktır.

Hayao Miyazaki ustanın ölümsüz eserlerden biridir. Konusu ve olay örgüsü çok iyi işlenmiş. Müthiş bir hayal gücüne sahip hikaye sizi sıcacık saracak.


 

BLACK LAGOON

 

Yapım Yılı – 2006

Okajima Rokuro içinde gizli belgeleri içeren disk ile Güneydoğu Asya gezisi sırasında Black Lagoon adlı korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Ama Okajima’nın, şirketinin onu kurtaracağına olan inancı tamdır. Ama şirket için Okajima’nın hayatının hiçbir önemi yoktur ve tek düşündükleri disktir. Bu sebeple şirket paralı asker gönderir. Saldırıdan tek parça halinde çıkan Okajima, herşeyi geri de bırakarak ismini Rock olarak değiştirir ve Black Lagoon’a katılır.

Hayatın karanlık taraflarında ne varmış bir göz atın. Başta ortama alışmakta zorlanan Rock’ın daha sonra uyum sağlamasıyla Black Lagoon daha da güçlenir. Arka sokaklarda ki yaşam cidden izlenmeye değer.


CHROME SHELLED REGİOS

 

Yapım Yılı – 2009

Yaratıklar hava kirliğinden etkilenerek her yeri ele geçirmiş ve insanları Regios denen şehirlerde yaşamaya zorlamışlardır. Leifon Arseif, Czerni isimli Regios şehrine transfer olur. Dövüş sanatlarından uzak durmak isteyip normal bir okul hayatı yaşamak isteyen Leifon her ne kadar isteksiz olsa da Nina Antouk’un liderliğinde ki 17.birliğe katılır. Leifon sakin bir okul hayatı yaşasa da bunun için savaşması gerekir.

Aksiyonu fazla olmasa da yeteri seviyede diyebilir. İnsanı sıkmayan konusu ve işleniş tarzı animeyi izlenir hale getiren en önemli unsuru. Leifon’nun dostları ile olan komik ve duygusal hikayesi iyi işlenmiş.

Related Posts

One thought on “Tarihin Tozlu Sayfalarında Kaybolmaya Başlayan Animeler Kısım 3

  1. arashianhsj dedi ki:

    khr efsaneydi be keşke devam serisi ciksa

Bir cevap yazın