Anime Tanıtımları, Anime

SWORD ART ONLİNE – Genel İnceleme

3e59ca31-79a2-4cf7-848d-0b8159de32fc

Merhaba arkadaşlar

Bu gün sizlere Sword Art Online isimli bir anime tanıtacağım. Bu animeyi tanıtmak istememin nedeni bütün izleyici kitlesine hitap ediyor olması. Beş gündür yazı yazamıyordum, onun içinde kusura bakmayın. Okul açıldı, yurda yerleştik, yeni insanlarla tanıştık buda zaman alan bir şey maalesef. Kendi özel hayatımı geçip animeyi anlatmaya başlayayım artık.

GENEL BİLGİ

Animemiz iki sezondan oluşuyor. İlk sezon 25 bölüm ve 1 ova, ikinci sezon ise 24 bölümden oluşuyor. 2012 yılında Tv’de yayınlanmaya başlıyor. Tür bakımından zengin bir anime ve tekrar söylüyorum bütün izleyicilere hitap ediyor. Türleri ise aksiyon, macera, fantastik, oyun, romantizm ve shounen. Gördüğünüz üzere son derece güzel konuların birleşiminden oluşuyor.

KONU

2022 yılında Sword Art Online isimli MMORPG oyunu yapılıyor ve piyasaya sürülüyor. Oyun çok rağbet görüyor ve 10.000 gibi bir oyuncu sayısıyla oyuna başlıyorlar. MMORPG‘yi biraz açmak gerekirse rol yapma oyunu olarak kısalta biliriz. Tabi her şey bundan ibaret değil, oyunu özel yapan özelliğini söyleyecek olursak, oyunu bilgisayar başında değil bizzat oyunun içinden oynama gibi bir durum var. İşte olayların ilgi çekici kısmı burada başlıyor, bütün oyuncular online olduktan sonra yavaş yavaş oyunun çıkış tuşunun olmadığını görüyorlar ve oyundan çıkamıyorlar. Şimdiden ne olacak fişi çeksinler diyenleri duyar gibiyim ama maalesef dostlarım, oyunu bitirmeden kimse oyundan çıkamaz ve çıkan olursa beynine aldığı zarar sonrası ölüyorlar, tabi bide yaşam enerjileri biterse ölüyorlar, yani oyunda ölen gerçek dünyada da ölüyor. Kısaca anlatmak gerekirse gerçek dünyada belinizde kılıçla, elinizde kalkanla canavar öldürüp level atlamaya benziyor iş. Bu arada karakterlerden de bahsedeyim, asıl karakterimiz Kirito , Asuna ve Yui‘den oluşan bir grubumuz var, hadi şimdide onları anlatayım.

KARAKTER İNCELEMESİ

KİRİTO

Bu arkadaş oyun beta sürümündeyken (piyasaya sürülmeden önceki son kontrol gibi bir bölüm) seçilen bir grup oyuncuyla birlikte oyunu önceden oynamış ve oyun hakkından baya bilgili bir oyuncu. Hiç bunlarla yetinen karakter görmedik tabi ki, elbette bir amacı var, oyunu bitirmek ve her oyuncuyu kurtarmak. Bunu yapmak adına ön saf olarak adlandırılan en güçlü oyuncuların arasında tek başına mücadele ediyor ve bizimkinin yaptığı en pervasızca olanı yanında başka insanlarda olmasına rağmen onlarla iş birliği yapmıyor. Diğer oyuncular 10-15 kişilik gruplar halinde savaşırken Kirito tek başına ortalığın tozunu attırıyor ve genelde de işte en büyük paya sahip  olanlardan birisi.

giphy

 

ASUNA

Tam bir ev hanımı elinden her iş geliyor ve öyle böyle savaşmıyor, takım oyununda mükemmel resmen. Bizim Kirito‘yu takım oyununa katılmasını sağlayan yada daha doğrusu kendisiyle beraber savaşmasını sağlayan kişi demek daha doğru olur. Tam bir yardım sever, düşünceli, koruyup kollayan bir karakter gerçekten. Bu karaktere bir sayfa ayırabilirim ama gerisini animeden öğrenmenizi istiyorum.

tumblr_mt4sktyloh1shc5e8o1_500

 

YUİ 

Yui aslında tam olarak oyuncu sayılmaz aslında, Asuna ve Kirito tarafından ormanda gezerken bulunuyor, maalesef hiç bir şey hatırlamıyor. En sonunda bizimkiler tarafından evlat ediniliyor. Baya baya aile ortamı kuruyorlar. Buradan sonra yazacaklarım spoiler içerecek o yüzden yeni izleyecek arkadaşlara okumamalarını öneririm. Sonradan bizim Yui‘nin aslında oyunculara yardımcı olmak için bir yapay zeka olarak tasarlandığı ortaya çıkıyor. Asıl eğlence ise burada başlıyor.

tumblr_marq8addfc1rbtx3po1_500

 

İZLENİLEBİLİRLİK

Görüntü kalitesi gayet güzel, konu olarak yaratıcı ve konu akışı bakımından son derece güzel hazırlanmış bir anime. İşin güzel yanı ise toplamda 50 bölüme sahip olması diğer animeler gibi 12. bölümde final yapmamış hatta devam bölümlerini bile çektiler. O yüzden şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

Okuduğunuz için teşekkürler ve hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Related Posts

3 thoughts on “SWORD ART ONLİNE – Genel İnceleme

  1. Ali Demirel dedi ki:

    Cok harika bir anime mmorpg sevenler özellikle izlemeli tabi bu baya üst seviye karakterler felan 10 numara.

  2. Barış dedi ki:

    Karakterler geliştirilir ise daha zevkli bir hal alır.

  3. Raito 463 dedi ki:

    Oyunkolik biri olarak söylüyorum efsanedir. 🙂

Bir cevap yazın