Dizi

Stranger Things S1B1 – D11 – İnceleme

Yeni incelememiz ile karşınızdayız, ilk dizimiz olarak Stranger Things‘i seçelim dedik. İzlemediğimiz dizileri izleyip, izlediklerimizi de baştan izleyip sizlere bölüm bölüm inceleme yazacağız.

Şimdi, geçelim incelememize.

Öncelikle, bir yeraltı laboratuvarında başlıyor bölüm. Bir adet bilim adamı abimiz var. Koşuyor, kaçıyor falan işte. İlk soruyu burada sordum ben. “Başka çalışan yok mu burada?”. Açıkçası ilk açılıştan tamamıyla içerideki herkesin öldüğü/kaybolduğu ve sadece bir tane adamın sağ kalıp kaçmaya çalışması bana garip geldi. Neyse, bu abimiz “kaçıyor” zaten. Bu sahneden sonra çok hoşuma giden bir kısım geliyor. Dört tane arkadaş toplanmışlar oyun oynuyorlar. Ahh ah, nerede kaldı o eski çocuklar? Hani sanıyorsun böyle bir şey olacak, patlayacak falan. Yok, çocuk çıkarıyor pat diye vuruyor masaya Troglodyte’ı. O hareketi Bağcılar’da yapsalar vururlar valla adamı. Ne kadar doğru anladım bilmem ama, oyun sahnesinden sonra “Dişsiz” arkadaşımız üst kattaki ablacığımıza pizza ikram ediyor. Hani olur ya böyle küçük çocuklar arkadaşlarının ablalarına aşık olur falan, ben öyle bir şey sezdim işte. Ablacığımız da dişsiz kardeşimizi “nazikçe” reddediyor. Tamam her şey güzel, herkes evlerine dağılıyor falan. Çocuklardan birisinin başına birkaç olay geliyor, ormana gidiyor falan. Zaten gece vakti ormana girenlerin başına hiç iyi bir şey gelmiyor bu dünyada…

4e905e2319f23fbe77ee10b7229d1c82_full

Intro giriyor o olayların sonrasında da. Introdan sonra da havalı olduğunu sandığım bir tip çıkıyor karşımıza. Hani olur ya, hiçbir şey umrunda olmayan, kendi kendine takılan havalı adamlardan işte. Fakat o göbeği görünce fikrim değişiyor. Biraz ezik bir tip çıkarıyorlar karşımıza. Bir de “ablacığımızın” sevgilisi var. Havalı bir rol uyarlamışlar fakat görünüşü olmamış pek. Fazla şımarık aynı zamanda. D11 isimli kardeşimiz giriyor bir süre sonra olaya. Özel güçleri var maşallah, Lucy gibi. Çocuğu gerçekten bulmak isteyenler de var. İndiriyorlar adamı yani… Çocuklar da kendileri toparlanıp kaybolan arkadaşları için arama başlatıyorlar. Aynı zamanda havalı sevgili pencereden tam bir ninja edasıyla giriyor ve birazcık ahlaksızlaşıyorlar. Sonra da ablamız “Sen beni diğer kızlardan sandın herhalde .s .s” havasına giriyor ve ders çalışmaya geri dönüyorlar. Bölümü de D11 isimli kardeşimizin başa bela olacağı mesajını verip bitiriyorlar. 

 • Akıcılık: 4/5
 • Senaryo: 3/5
 • Kurgu: 3/5

Unutmayın, sadece bu bölüm ile alakalı değerlendirme yaptım. Kurgu ve senaryo için ileride yazacağım incelemelerde puan değişecektir.

Related Posts

4 thoughts on “Stranger Things S1B1 – D11 – İnceleme

 1. Meric dedi ki:

  dizi 2. sezon onayını aldı bu arada.

 2. Bahar0591 dedi ki:

  Güzel inceleme 🙂 Eline sağlık 🙂

 3. Alper Kara dedi ki:

  Bölümü daha yeni izledim ve ben de fikrimi paylaşmak istiyorum. İlk giriş sahnesine bende takıldım. Bir an dabbe 7 fragmanını izliyorum sandım. Işıklar ile çok numara döndürmüşlerdi ve bu eski toprak korku filmi izleyicileri için çok yavan bir haraket olarak kalıyordu. Stranger Things konusu itibariyle şuanda merak uyandırıcı. İzleme isteği bırakan. Kendine has bir tadı olan dizi olarak görünmektedir. Fakat ileki bölümler bize ne getirir hiç bir fikrim yok. Eksiklik olarak gördüğüm sadece ergen ablanın sevişme sahneleri ve ışık oyunları vardı. İkisinide iyi bir yere bağlarlarsa onlarda ortadan kalkar diye düşünüyorum.
  Herkese iyi seyirler

 4. hüseyin özgür şengelen dedi ki:

  umarım finalede patates olmaz paronormal olaylar adam akıllı doyurucu bir şeklide açıklanır. hayırlısı bende yeni başladım cuk oturdu.

Bir cevap yazın