Anime

One Piece – Mera Mera no Mi

kapak 2

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Sizin için ne yazayım, ne yazayım diye düşünürken dedim ki neden One Piece Şeytan Meyvesi serisine devam etmiyorum. O yüzden bu yazımda size Ace/Sabo’nun Şeytan Meyvesi olan Mera Mera no Mi yi tanıtacağım. Hazırsanız başlayalım.


One Piece – Mera Mera no MiMera Mera no Mi türkçe adıyla Ateş Ateş Meyvesi Logia türünden bir şeytan meyvesidir. Logia türü şeytan meyveleri gerçekten de nadir bulunan meyvelerdir. O yüzden onlardan yiyen kişi sayısı fazla değildir. 


Meyvenin GücüMeyvenin gücü adından da anladığınız üzere yiyen kişiye ateşe dönüşme ve onu kontrol etme gücünü verir. Aynı zamanda ateş ve ısı tabanlı saldırılara karşı da direnç kazanır. 

Oldukça güçlü bir yetenek olmasına rağmen bazı meyvelerle çarpıştığında çıkmaza girdiği anlarda oluyor. Örneğin Smoker’ın Duman yeteneği ile kapıştığında berabere kalıyorlar. Tabi bu durum kullanıcıya göre de değişmektedir. Örneğin Aokiji’nin buz meyvesi aslında Ace’in meyvesine karşı güçsüz olmasına rağmen Aokiji ile berabere kalmışlardır. Meyvenin Zayıflıkları


Her meyve kullanıcısı gibi bu meyvenin kullanıcısı da denize karşı güçsüzdür. Diğer bir zayıflığı ise Ateş Meyvesi güç bakımından bakıldığında Magu Magu no Mi yani magma magma meyvesinden daha güçsüzdür. Magma ateşten daha sıcak olduğu için rahatça ateşi baskılayabilir. Hatta Logia’ların ortak yeteceği olan vücudu değiştirme yeteneğini bile baskılayabilir. Eski Kullanıcısı: Portgas D. AcePortgas D. Ace diğer adıyla Ateş Yumruk Ace Spade Korsanlarının kaptanı, aynı zamanda Beyazsakal Korsanları’nın 2. Bölük Komutanıdır. 

Ace ilk olarak Arabasta Arc’ında görünmüştür. Smoker’dan sonra animede gözüken ikinci Logia tipi meyve kullanıcısıdır. 


 


Ace Luffy’nin abisidir. Kan bağları olmamalarına rağmen çocukken birlikte büyümüşlerdir ve Ace hep Luffy’e göz kulak olmuştur. Luffy’nin Shanks’tan sonra örnek aldığı tek kişidir. 

Ace korsanlar Kralı Gold Roger’ın tek oğludur. Roger idamından önce Garp’a bir çocuğu olacağını söyler ve ona sahip çıkmasını ister. Tabi Korsanlar Kralı’nın bir çocuğu olacağı haberi hızla Dünya Hükümeti tarafından duyulur ve idamından sonra doğacak bütün çocukları Denizciler ailelerinden alır. Böyle bir şey olacağını düşünen Ace’in annesi Porgas D. Rouge Ace’i tam iki yıl boyunca gizlice karnında taşımıştır ve denizciler bebeği aramayı bırakınca doğum yapmıştır. Bu doğum sırasında da hayatını kaybetmiştir. 


 


Bakın bu çok nadir bir durumdur. Anne D, baba D. Buda Ace’i safkan bir D yapıyor. Diğer D isimlilerin ebeveynleri bilinmediği için kesin bir şey diyemiyorum. Ama bence Luffy’nin annesi de bir D. çıkacak. İçimde öyle bir his var. 

Ace Gold Roger’ın oğlu olduğunu kimseye söylemez. Çünkü Gold Roger Dünya Hükümeti tarafından nefret edilen biridir ve eğer onun oğlunun yaşadığı ortaya çıkarsa herkes onu öldürmeye çalışacaktır. Ace bu yüzden ondan nefret etmektedir. 


ÖlümüAce Karasakal ile yaptığı savaş sonunda yenilmiştir ve denizcilere teslim edilmiştir. Denizciler Ace’in idamını gazetelerde duyurmuştur. Buna sessiz kalmayan Beyazsakal Korsanları Ace’i kurtarmak için idam alanını basmıştır ve animedeki en güzel ve efsane savaşı olan Marineford Savaşı başlamıştır. 

Bu savaş sırasında Akainu tam Luffy’e saldıracağı sırada Ace onun önüne geçmiştir ve Luffy’i korurken ölmüştür. 


 


Yeni Kullanıcısı: Sabo 


 


Sabo Luffy ve Ace’in kardeşidir. Devrimci ordusunun iki numarası ve lideri Monkey D. Dragon’un (Luffy’nin babası) sağ koludur. Animede ilk olarak 494. bölümde gözükmüştür. 

Sabo Goa Krallığında yetiştirilen soylu biridir. Ama çevresindeki diğer soyluların aksine Sabo denize açılıp hayatı yaşamak istemektedir. Ailesi buna karşı çıktığı için 10 yaşında evinden kaçmıştır ve Luffy ve Ace ile birlikte Gray Terminal’de yaşamaya başlamıştır. Ama ailesi Sabo’yu zorla geri getirir ve diğer soylularla birlikte Gray Terminali tamamen yoketmeye kalkarlar. Bunu öğrenen Sabo tekrardan evden kaçar ve bu sırada Dragon ile karşılaşır. 


 


Sabo 10 yaşındayken denize açılır lakin o sırada bir Kutsal Ejder’in gemisi ile karşılaşır ve ondan rahatsız olan Kutsal Ejder Sabo’nun gemisine saldırıp parçalar. Ace ve Luffy Sabo’nun öldüğünü sanırlar ama Dragon Sabo’yu bulur ve yanına alır. Hafızasını kaybeden Sabo Devrim Ordusu tarafından yetiştirilir. Sabo’nun yaşadığı ilk olarak One Piece 3D2Y filminin sonunda gösterilmiştir. 

Gazetelerde Ace’in ölüm haberini gördüğünde yaşadığı şok ile hafızası geri gelir. Silah kaçakçılığından şüphelenilen Dressrosa’ya yaptığı keşif gezisi sırasında da yıllar sonra Luffy ile tekrardan karşılaşır. Bu sırada Kolezyum dövüşünde ödül olarak Ace’in Mera Mera no Mİ meyvesinin verileceğini duyunca Luffy ile yer değiştirir ve Kolezyum dövüşünde Mera Mera no Mi’yi yiyerek yeni kullanıcısı olur. 

Sabonun hikayesini anlatan One Piece: Episode of Sabo bölümünde animede gösterilmeyen ara sahnelerde gösterilmekte.Gerçekten çok güzel bir film. Ben çok duygulandım. Filmi buradan izleyebilirsiniz.


 


Bir One Piece Şeytan Meyvesi yazısının daha sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir. Eğer özellikle istediğiniz bir Şeytan Meyvesi varsa yorumlara yazmaktan çekinmeyin. Diğer Şeytan Meyvesi yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın